1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Sitemap Nedir? Site Haritası Nasıl Kurulur?

Sitemap Nedir? Site Haritası Nasıl Kurulur?
0

Başlıklar

Bir çok web sitesinde alt kısımlarda sitemap yazısını görmüşsünüzdür. Sitemap kelimesi ingilizce bir kelime türkçe karşılığı iste site haritası anlamına geliyor. Bu ismi almasında ki en büyük neden sitenizde bulunan bütün linkleri sıralı bir şekilde listeliyor.

Sitemap

Sitemap nedir? Ne işe yarar?

Arama motoru optimizasyonu için site map her site için gereklidir. Çünkü google yada yandex gibi arama motorları her zaman sitenize gelip konularınızı indexlemeyebilir. Bu nedenle sitemap sayesinde siz konuları eklediğiniz zaman google’a bak yeni link geldi al bunu indexle bakayım yapar sizin için. Özellikle blog yada forum siteleri google’da konularının hemen indexlenmesini istiyorsa mutlaka site haritası kullanmalıdırlar. Sizlere Google ve Yandex gibi sitelere sitemap gönderme işlemini de kısaca anlatayım.

Sitemap Google’a Nasıl Gönderilir ?

Google webmasterlar için yapmış olduğu Search Console ‘da bir google hesabınız varsa giriş yapın aksi takdirde yeni bir google hesabı açın. Giriş yaptıktan sonra site ekle kısmına sitenizi yazıp onaylanması için herhangi bir alternatifi seçerek sitenin size ait olduğunu google’a teyit edin. Bu işlem bittikten sonra artık sitenizdeki sitemap urlsini google web yönetici araçlarında site haritaları kısmından yeni site haritası gönder diyerek site haritanızı gönderebilirsiniz. Bu durumda google içeriklerinizi ön belleğine daha hızlı alacaktır.

Yandex Sitemap Nasıl Gönderilir ?

Google için sırasıyla yapılacak işlemler yandex içinde geçerli neredeyse birebir şekilde. Yandex’in web yönetici araçlarına giriş yaptıktan sonra yine sitemizi doğruluyoruz. Ardından site haritalarında, yeni site haritası ekle kısmını seçiyoruz. Bundan sonraki işlemde sitemap urlnizi oraya girmeniz yeterli olacaktır.

Wordpress Sitemap Eklentileri

Birçok eklenti bulunmasına rağmen en revaçta olan eklenti Google XML Sitemap eklentisidir. Bunun yanında All in seo ve yoast’ta seo eklentilerine dahil olarak sitemap eklentiler sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap