1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Whey Protein ve Whey Protein İzolesi Farkı Nedir?

Whey Protein ve Whey Protein İzolesi Farkı Nedir?
0

Whey protein ve whey protein izolesi farkı nedir? İki tür arasındaki fark en iyi şekilde nasıl anlaşılır ve nerede belli olur?

Spor yapan kişiler genellikle dışarıdan protein takviyesi almayı tercih etmekteler. Zira dışarıdan protein alımı günlük hayata göre çok daha pratik ve kolaydır. Normal şartlarda proteinin ana kaynakları tavuk, et ve balık olarak gösterilmekte. Fakat yeri geldiği zaman bu tür besinlerin tüketimi son derece zor olabiliyor. Çünkü yemek yapmak, yemek yapmaya vakit ayırmak ya da tamamen yağsız yemek hazırlamak son derece zor bir iş. Ancak whey protein ile beraber etten, tavuktan ve balıktan alabileceğiniz proteini direkt olarak toz halinde alma şansınız mevcut. O halde gelin protein türlerine göz atalım.

Whey Protein Nedir?

İlgili protein türü özünde tamamen hayvansaldır. Bu bağlamda üst paragrafta saydığımız protein seçenekleriyle aynı performansı verir. Dolayısıyla alacağınız protein tozunun her zaman whey olmasına dikkat etmelisiniz.

Protein Tozu Neyden Yapılır?

Protein tozlarının tamamı peynir altı tozundan üretilmektedir. Yani protein tozlarının süt kaynaklı olduğunu söylememiz mümkün. Sütten elde edilen peynirle yapılan bu tozlar son derece sağlıklıdırlar. Ancak piyasa fiyatından ucuz, merdiven altı markalar genellikle protein tozlarının içine bilinmeyen katkı maddeleri de koyuyorlar. Bu tip markalara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Whey Protein ve Whey Protein İzolesi Farkı

Whey protein tozu almak isteyenler sıklıkla izole proteini de görmekteler. İzole proteinin normal wheye göre de ciddi bir farkı mevcut. O fark da şudur ki izole edilmiş olan protein tozu kana çok daha hızlı karışır. Bu nedenle ileri düzey sporcular genellikle izole protein tercihi yaparlar.

Fakat normal sporcular için bu farkın ciddi olmadığını belirtelim. Bu bağlamda yarışmaya hazırlanmıyorsanız, yani milli bir sporcu değilseniz kesinlikle izole protein tozuna daha fazla para vermenize gerek yok. Aldığınız protein tozunun whey olmasına dikkat edin. Whey protein tozu sizin için kesinlikle yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Birkaç yıldır bu sektörde, çeşitli sitelerde editörlük yapmaktayım. Teknoloji ve güncel hayatta karşılaştığımız problemlere çözüm sağlayacak yazılar yazıyorum.

Yorum Yap