1. Ana Sayfa
 2. Webmaster

Google’da İlk Sıraya Çıkmak İçin 8 İpucu

Google’da İlk Sıraya Çıkmak İçin 8 İpucu
1

Başlıklar

SEO birçok yönden gelişti – ancak değişmeyen bir şey, Google Arama sonuçlarının birinci sayfasında görünmenin temel değeridir.

Elbette, on basit mavi bağlantının ve birkaç reklamın günleri sona erdi. Tüm yeni SERP özellikleri, zengin sonuçlar ve sonuçların kişiselleştirilmesine rağmen, sizin için önemli olan anahtar kelimeler için ilk sayfada yer almanın organik trafik edinmek oldukça önemlidir. Her site sahibi istenilen anahtar kelimelerde ilk sırada çıkmak ister.

Peki Google’da ilk sırada veya ilk sayfada çıkmak için ne yapmanız gerekiyor? İşte size bu konuyla ilgili birkaç ipucu.

google

Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 10. pozisyon sonucu (genellikle birinci sayfanın alt kısmı) için tıklama oranı %3.11’dir. Düşük, ancak yine de tipik reklam tıklama oranlarından daha yüksek.

Çalışma, onuncu sonucun altında bir ölçüm yapmamış olsa da, ilk sayfa tıklamalarının hızla sıfıra yaklaştığını düşünmek mantıksız değil. En son ne zaman tek bir sorgu için ilk sayfanın ötesine geçtiniz?

Sorguya bağlı olarak, Google’ın birinci sayfasında yer almak için rekabet şiddetli olabilir. Ancak doğru çalışma ve SEO çalışması ile başarılabilir. Sayfalarınızın oraya ulaşmasına yardımcı olmak için en iyi, kanıtlanmış yöntemlerden bazılarına bakalım.

1- İç Bağlantılarınızı Güçlendirin

Sıralamanız üzerinde önemli olumlu etkileri olabilecek, uygulanması en kolay taktiklerden biri olduğu için iç bağlantılara öncelik verdim.

Sitenizin iç bağlantı yapısı, Google’ın sitenizin ne hakkında olduğunu değerlendirmesinin başlıca yollarından biridir. Google bu sayede sitenizin ne için olduğunu çok daha kolay algılayabilir.

Ek olarak, sayfalarınız arasında stratejik olarak uygulanan bağlantılar, temel konularınız için daha iyi bir konu otoritesi oluşturmanıza ve bu konular için Google’ın sizi daha üst sıralarda görmek isteme şansını artırmanıza neden olabilir.

Stratejik iç bağlantı, sayfaları ziyaretçileriniz için en anlamlı olan yerde birbirine bağlamak anlamına gelir. Başka bir deyişle, herhangi bir sayfayı başka bir sayfaya bağlamak değildir. Bunun yerine, belirli sayfaların bir kullanıcının geldiği sayfadaki bilgileri eklediği veya geliştirdiği fırsatları arayın.

Bu tür stratejik bağlantılar aynı zamanda Google’a konuyu kapsamlı bir şekilde ele aldığınızı göstererek sitenize gönderdikleri kullanıcıların sitenizden memnun ve mutlu bir şekilde ayrılacağı konusunda onlara daha fazla güven verir.

2- Eşik Sayfanızı Bulun

Eşik sayfalar, şu anda birinci sayfanın hemen altında yer alan sayfalardır (genel olarak, 11 ile 20 arasındaki konumlar).

Muhtemelen sizin için çok az trafik üretiyorlar veya hiç trafik üretmiyorlar, ancak biraz ince ayar yaparak ilk sayfanın “para” pozisyonlarına yükselebilirler. Öncelik listenizde üst sıralarda yer almalıdırlar çünkü bu sayfaları birinci sayfaya çıkarmak genellikle yeni içeriği sıralamaktan daha kolaydır.

Sayfalarınızı 11 ile 20 arasındaki konumlarda yer alan anahtar kelimelerle bölümlere ayırmak için tercih ettiğiniz sıralama izleme aracını kullanarak başlayın. Örnek olarak Ahrefs veya Semrush olabilir.

Ardından, en yüksek potansiyel geri dönüş sayfalarını en üste getirmek için arama hacmine göre sıralayın. Şimdi bu makaledeki diğer ipuçlarını o sayfalara uygulayın ve onları birinci sayfaya taşıyın!

3- İçerik İçin Rakiplerinizi Analiz Edin

Birinci sayfaya ulaşamayan önemli sayfalarınız varsa, kabul etmeniz gereken basit bir gerçek var: Diğerlerinde sizde olmayan bir şey var.

Google’ın bu sayfaların neden sizinkinden daha üst sıralarda yer aldığına karar vermek için kullandığı tüm mantığı bilmesek de, çapraz incelemede birçok şey ortaya çıkabilir.

Bu, sizinkinden daha üst sıralarda yer alan tüm sonuçlar için açılış sayfalarına bakarak zaman harcamanız ve bunları sayfanızla dikkatlice karşılaştırmanız gerektiği anlamına gelir. Her rekabetçi sayfa hakkında sorulacak bazı sorular:

 • İçerik fark edilir derecede daha kaliteli mi (daha eksiksiz, hedef kitle hakkında konuşmadan otorite yayıyor, daha alakalı bilgi ve kaynaklar içeriyor)?
 • Daha iyisi yazılabilir mi?
 • Sayfanızın içermediği anahtar kelimeleri/konuları içeriyor mu?
 • Sitelerindeki diğer sayfalara daha iyi dahili bağlantıya sahip mi? Diğer ilgili sayfalar buna bağlantı veriyor mu?
 • Dış bağlantı profili (backlinks) daha büyük ve/veya daha yüksek kalitede mi?
 • Ziyaretçilere yardımcı olabilecek “ekstralar” içeriyor mu (resimler, çizelgeler, videolar, tablolar vb.)

Sizi geride bırakan sayfaları kopyalamak istemeseniz de, yapamadığınız şeyler, onların liginde yer almak için sayfanızı nasıl geliştireceğiniz konusunda iyi ipuçları sağlayabilir.

4- Site İçerisindeki Önemli Sayfaları Ön Plana Çıkarın

Bu teknik sitenizdeki her sayfa için kullanılamaz, ancak en önemli sayfalarınız için çok şey yapabilir. Google’ın bir sayfanın göreceli önemini değerlendirmesinin bir yolu, dahili navigasyonunuz aracılığıyla ana sayfadan uzaklığıdır.

Ana sayfanız genellikle en fazla dış bağlantıyı ve dolayısıyla sitenizdeki en yüksek sayfa yetkisini alır. Bu bağlantı değeri, ana sayfadan bağlantı verilen diğer sayfalara akar ve doğrudan bağlantı verilenler aslan payını alır.

En kritik sayfalarınızı ana sayfaya yaklaştırmak, yetkilerini ve dolayısıyla daha üst sıralarda yer almalarını sağlayacaktır.

5- Sitenizi Kesinlikle Mobil Uyumlu Hale Getirin

Bu ipucu açık olmalı, ancak sitenizi henüz mobil uyumlu hale getirmediyseniz, şimdi yapmanın tam zamanı.

Aramaların çoğunun mobil cihazlarda başladığı devrilme noktasını çoktan geride bıraktık.

Mobil uyumluluk, Sayfa Deneyimi güncellemesinin bir parçasıdır ve Google’ın mobil cihazlarda arama yapan kişiler için mobil kullanıma hazır içeriği tercih etmesi mantıklıdır.

Sitenizi daha kullanıcı dostu hale getirmek için yapabileceğiniz her şey, Google’ın arama sıralama algoritmaları için belirlediği hedeflerle giderek daha fazla örtüşecektir.

google ilk sıra

6- Daha Fazla Taze İçerik Oluşturun

Google, bu günlerde sıralanabilirlik (içerik kalitesi ve alaka düzeyi, anlamsal ve varlık ilişkileri ve daha fazlası) açısından değerlendirmemiz için bize çok daha fazlasını verdi, ancak eski moda geri bağlantılar, sayfaların sıralama yeteneği ile yüksek oranda ilişkili olmaya devam ediyor.

Bağlantı kazanmak, diğer sitelerin referans olarak ona bağlantı vermek isteyeceği kadar iyi ve yetkili içerik oluşturmak anlamına gelirken, bağlantılar oluştururken aktif olarak güvenilir sitelerden ilgili bağlantılar için fırsatlar aramayı içerir.

Nasıl kazanacağınız ve sayfalarınıza daha fazla bağlantı oluşturacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Search Engine Journal‘daki mükemmel bağlantı oluşturma kontrol listesine bakabilirsiniz. Oldukça faydalı bir kaynaktır.

7- Rich Snippet’leri Takip Edin

Sıralama pozisyonu merdivenine çıkmak zor (ama gerekli) bir iştir. Bazen sınıfın başına geçebilirsin.

Featured Snippet’ler (Öne çıkan), en iyi sonuçlardan birinin arama sonuçları sayfasının üst kısmındaki zengin snippet kutusuna yükseltildiği bir Google Arama özelliğidir.

Rich snippet alıntısı, arama yapan kişinin sorgusunu tatmin etmede uzun bir yol kat edebilirken, birçok SEO uzmanının deneyimi, Kullanıcılar snippet’te gösterilenden daha fazlasını bilmek istediğinden, Öne Çıkan Snippet’lerin sıklıkla çok fazla trafik çektiğini gösteriyor.

Öne Çıkan Snippet’te gösterilmenin garantili bir yolu yoktur, ancak şansınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır ve onlarda şunlardır:

 • Fırsatları belirlemek amacıyla herhangi biri için Öne Çıkan Snippet gösterilip gösterilmediğini görmek için Google aramada anahtar kelimenizin varyasyonlarına bakın. Bazı SEO araçları bu fırsatları sizin için otomatik olarak belirleyecektir. Öne Çıkan Snippet’ler, en sık bilgi amaçlı anahtar kelimeler için veya sorgunun bir soru olduğu durumlarda gösterilir.
 • Öne Çıkan Snippet’in gösterildiği yerlerde, öne çıkan içeriğin yapısını gözlemleyin. Tablo, paragraf metni, madde işareti listesi, video veya diğer türler mi? Biçimi kopyalamak gerekli olmasa da, Google’ın bu sorgu için tercih ettiği içerik türü hakkında size bir ipucu verebilir.
 • Sorgu için en üst sıradaki sayfanıza bakın. Öne Çıkan Snippet’i Google için daha çekici hale getirmek için nasıl geliştirebileceğinizi görün.

Her şeyden önce, Google’ın Öne Çıkan Snippet’ler için sorgunun amacını açık, net ve doğru bir şekilde yanıtlayan içerik istediğini unutmayın.

8- Geçmiş İçeriklerinizi Güncelleyin

En başarılı içeriğin şuna benzeyen bir yaşam döngüsü vardır:

Google'da İlk Sıraya Çıkmak İçin 8 İpucu

İçerik yayınlandıktan bir süre sonra sıralamada ve dolayısıyla trafikte yükselmeye başlar. Ancak zamanla, neredeyse kaçınılmaz olarak, kullandığı trafik azalmaya başlayacaktır.

Bu neden oluyor? Bazı olası nedenler şunlardır:

 • Daha yeni, daha iyi ve/veya daha yüksek otorite içeriği başkaları tarafından yayınlandı.
 • Sorgunun amacı zamanla değişti.

İçeriğinizin kazanç potansiyelinde kaymasına neden olan sebep ne olursa olsun, onu canlandırmanın ve SERP’lerde ona yeni bir hayat vermenin yolları vardır.

Ekstra olarak yapabileceğiniz çeşitli optimizasyonlarda elbette var.

Anahtar Kelime Odaklı Zengin İçerik

Splice, içeriğiniz hala iyi performans gösterdiğinde uygulanacak bir yöntemdir. Parçanın düşüşe geçmek yerine gelişmeye devam etmesine yardımcı olabilir.

Splice tekniği, sitenizde ortalamanın üzerinde sayıda anahtar kelime için sıralanan sayfaları tanımlamayı içerir.

Bu kulağa iyi bir şey gibi gelebilir, ancak aslında kaçırılan fırsatları temsil eder, çünkü bu anahtar kelimelerin bazıları kaçınılmaz olarak olabilecekleri kadar üst sıralarda yer almıyor.

Genişlet ve Zenginleştir

Sayfayı mevcut SERP ortamında daha rekabetçi hale getirmek için geliştirerek yeniden canlandırabilirsiniz.

Bunu yapmak için, sayfanın sıralamasını istediğiniz ana anahtar kelimeleri arayın ve sizinkinden daha üst sıralarda yer alan tüm sayfaların içeriğini incelemek için zaman harcayın.

Kendinize, sayfanızın içermediği konuların neler olduğunu sorun. Sayfanıza ekleyebileceğiniz anahtar kelimeler, konular, özellikler (resimler, videolar vb.), bağlantılar veya başka öğeler var mı?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir