1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar
Trendlerdeki Yazı

Windows 11 Hakkında Tüm Bilinenler

Windows 11 Hakkında Tüm Bilinenler
1

Başlıklar

Microsoft, birçok yeni özellik ile birlikte yeni tasarımlar sunan Windows 11’i tanıttı. Windows 11, görünümünü yeni bir Başlat menüsü ve yuvarlatılmış köşelerle değiştiriyor, ancak aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak için Snap Layouts da dahil olmak üzere birçok üretkenlik yükseltmesi içerecek.

Windows 11 ayrıca kullanıcıları, en son haberler, Microsoft Teams entegrasyonu ve yeni bir Windows Mağazası ile güncel tutmak için yeni widget’lara sahiptir. Ayrıca, Windows 11, Android uygulamalarını çalıştırabiliyor.

Oyuncular içinse, Direct Storage destekli PC’ler için daha hızlı performansın yanı sıra geliştirilmiş görseller için Auto HDR eklemesi var.

Gelelim Windows 11 hakkında tüm bildiğimiz özelliklere.

Windows 11
Windows 11

Windows 11 Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Betası

Windows 11, bu yıl tatil sezonunda piyasaya sürülecek. Microsoft, Windows 10 işletim sistemine sahip olan tüm kullanıcıların bu yeni versiyona ücretsiz olarak yükseltme yapabileceğini açıkladı.

Yani para vererek satın aldığınız lisanslı bir Windows 10 sürümünüz varsa herhangi ekstra bir ücret ödemeden Windows 11’e yükseltme yapabileceksiniz.

Windows.com‘a gidip PC Health Check uygulamasını indirerek bilgisayarınızın ücretsiz Windows 11 yükseltmesi için uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Microsoft, önümüzdeki hafta Windows Insider Programına yazılım güncellemesinin erken bir yapısını sunmayı planlıyor. Yine de bu, tüm Windows 11 özellikleriyle eksiksiz bir yapı olmayacak.

Windows 11

Windows 11 Tasarımı: Yeni Tasarım ve Başlat Menüsü

Windows 11, daha çekici ama aynı zamanda daha kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmış yeni bir görünüme ve hisse sahiptir. Merkeze yerleştirilmiş yeni bir Başlat düğmesi var ve buna basmak size en son dosyalarınızı, belgelerinizi ve uygulamalarınızı gösterebilir.

Başlat menüsü artık büyük uygulamalar listesinden uzaklaşıyor ve bunun yerine seçilmiş uygulamalardan oluşan bir ızgaraya ve ikinci bir önerilen belgeler ızgarasına sahip. Bir “Tüm Uygulamalar” düğmesi, muhtemelen geleneksel uygulama listesine götürür.

Genel amaç, gitmek istediğiniz yere daha hızlı ulaşmaktır. Yeni Windows 11 ayrıca, uygulamaların daha taze görünmesini sağlamak için daha yuvarlak köşeler ve akıcı bir görev çubuğu içerir. Ayrıca yeni renkler ve geçişler ile içeriği öne çıkaran yeni bir karanlık mod var.

Windows 11 Snap Düzenleri
Windows 11 Snap Layouts

Windows 11 Snap Düzenleri

Windows 11 artık Snap Layouts içeriyor. Aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak isterseniz bu özelliği kullanabilirsiniz. Örneğin, yan yana iki veya sütunlarda üç veya bir ızgarada dört uygulamanız olabilir ve toplamda altı seçeneğiniz vardır.

Bir bildirime yanıt vermek zorunda kaldıktan sonra bazen kendinizi biraz kaybolmuş hissediyorsanız, Windows 11, görev çubuğunda yeni bir Snap Groups özelliği içerir. Böylece, o mesaja cevap vermek zorunda kalmadan önce yaptığınız şeye geri dönebilirsiniz.

Aynı şey yeni yerleştirme deneyimi için de geçerlidir. Odaları taşımak için bir monitörün fişini çekerseniz, monitörünüzdeki pencereler küçülür. Geri döndüğünüzde ve bir dock’a yeniden bağlandığınızda, tüm Windows’larınız eskisi gibi yeniden görünecektir.

Windows 11 Widgetlar
Windows 11 Widgetlar

Windows 11 Widget

Windows 11, Microsoft Edge ve AI tarafından desteklenen tamamen yeni bir Widget seçimi sunar. Bu widget’lar bir bakışta takviminizi, hava durumunu, haberleri, yapılacaklar listenizi, fotoğrafları ve daha fazlasını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Widget’lar, kişiselleştirebileceğiniz bir bilgi akışı sağlar ve masaüstünüzde nasıl görünmesini istediğinize karar verebilirsiniz. Ne istediğinize bağlı olarak, Widget’ların masaüstünüzün bir bölümünü veya tamamını kapsayacak şekilde kaydırılmasını sağlayabilirsiniz.

Windows 11 Daha İyi Dokunma (Touch), Kalem ve Ses Desteği Sunuyor

Windows 11, özellikle dokunma söz konusu olduğunda, girilecek bir dizi ince ayar içerir. Örneğin, dokunmatik çubuktaki simgeler arasında daha fazla boşluk olması, doğru şeye dokunmayı kolaylaştırıyor. Bu amaçla Microsoft, pencereleri daha kolay yeniden boyutlandırmanıza ve taşımanıza yardımcı olmayı amaçlayan görsel ipuçları eklerken daha büyük dokunma hedefleri de ekliyor.

Ekran klavyesi hem yeniden tasarlandı hem de özelleştirilebilir. Windows 11 makinenizle etkileşim kurmak için bir kalem veya özel kalem kullanırsanız, gerçek bir kalem kullanıyormuşsunuz gibi ses ve his veren daha iyi dokunsallık bekleyebilirsiniz.

Windows 11 ayrıca, Microsoft’un daha doğru sesten metne transkripsiyon ve otomatik noktalama vaat etmesiyle birlikte metin girişi için gelişmiş ses tanıma özelliğine sahiptir. Bir belgedeyken “bunu sil” gibi sesli komutlar da desteklenir.

Duvar Kağıdı

Windows 11 Duvar Kağıtları

Windows 11 artık farklı masaüstlerini kendi duvar kağıtlarıyla kişiselleştirmenize izin veriyor. Böylece iş, ev, okul veya oyun için her biri kendi uygulamalarına ve görünümüne sahip bir masaüstüne sahip olabilirsiniz.

Windows 11 Mağaza

Windows 11: Yeni Windows Mağazası ve Android Uygulamaları

Windows 11 ile Microsoft, Microsoft Store’u yeniden tasarlayarak aradığınız uygulamaları bulmayı daha hızlı ve kolay hale getiriyor. Her şey yolunda ve güzel, ancak muhtemelen en çok dikkati çekecek olan duyuru, Android uygulamalarının doğrudan Windows 11 için mevcut olacağıdır.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında Microsoft, Microsoft Store’da Android uygulamaları bulabileceğinizi ve bunları Amazon Appstore üzerinden indirebileceğinizi söylüyor. Süreç bu noktada biraz karmaşık gibi görünüyor, ancak Microsoft önümüzdeki aylarda deneyim hakkında daha fazla bilgi vereceğini söyledi.

Windows 11 Auto HDR
Windows 11 Auto HDR

Windows 11 Gaming: Auto HDR ve DirectStorage Özellikleri

Oyun her zaman Windows’un büyük bir parçası olmuştur, dolayısıyla bu Windows 11 ile devam ediyor. Microsoft, özellikle işletim sistemindeki oyun deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan bazı yeni özellikler sunuyor.

Özellikle Windows 11’e gelen Otomatik HDR, uygulama üreticilerinin oyunlarını yeniden yapılandırmasına gerek kalmadan gelişmiş kontrast ve renk çıktısı getiriyor. Windows 11 açılış etkinliği sırasında Microsoft, Skyrim’in bölünmüş bir ekranını gösterdi – oyunun bir yarısı SDR’de ve diğeri yeni Otomatik HDR’de göründü. Otomatik HDR görüntüsü çok daha parlaktı ve daha fazla ayrıntı içeriyordu.

Windows 11 ayrıca bir DirectStorage API’si ekler. Her ikisi de doğrudan depolama özelliğine sahip bir Xbox Series X veya Series S kullandıysanız, yükleme sürelerinin ne kadar hızlı arttığını fark edeceksiniz.

Son olarak, Microsoft’un oyun abonelik hizmeti olan Xbox Game Pass, Xbox uygulaması aracılığıyla doğrudan Windows 11’e kurulmaya devam edecek.

win11 teams
Takımlar

Windows 11: Teams Entegrasyonu

Windows 11 artık belirli Microsoft uygulamalarını standart olarak içermeyecek olsa da, Microsoft, doğrudan Windows 11’e entegre ederek Teams’i çok daha yaygın hale getirmeye çalışıyor. Microsoft Teams’den sohbet, görüntülü aramaların yanı sıra metin veya ses yoluyla da bağlanmanıza olanak tanır. Ve Windows, Android ve iOS’ta çalışacak (FaceTime’ın bir uygulaması olmayacak, yalnızca web bağlantıları aracılığıyla çalışacak). Ayrıca doğrudan görev çubuğundan sunum yapmaya başlayabilirsiniz.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 için tüm sistemlerin bir TPM 2.0 yongasına ihtiyacı olacaktır. TPM, Güvenilir Nokta Modülü’nün (Trusted Point Module) kısaltmasıdır ve öncelikle PC’lerde güvenlik için bir araç olarak bilinir. PC’nizde TPM yongası olup olmadığını nasıl göreceğinizi kontrol etmek isterseniz buradaki makaleden faydalanabilirsiniz.

Microsoft’a göre, Windows 11’i çalıştırmak için sistem gereksinimleri şunlardır:

 • İşlemci: 64 bit işlemci için uygun 1 veya 2 GHz’in üstünde bir işlemci.
 • RAM: 4GB RAM
 • Depolama Alanı: 64GB’dan daha yüksek bir depolama alanı
 • TPM: Trusted Platform Module versiyon 2.0
 • Ekran Kartı: WDDM 2.0 sürücüsü ile DirectX 12 veya üstü ile uyumlu bir ekran kartı
 • Görüntü: 720p
 • İnternet: Windows 11 Home sürümü, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerektirir.
 • Sistem Yazılımı: UEFI, Secure Boot özellikli

Windows 11 Outlook

Genel olarak, Windows 11, Windows’un yeniden icadı gibi görünmüyor, ancak kesinlikle üretkenlik ve eğlence (özellikle oyun) için macOS Monterey’den daha büyük bir sıçrama gibi görünüyor. Özellikle yeni çoklu görev özelliklerini ve yeni Başlat menüsünü seviyoruz. Windows 11 ile ilgili uygulamalı izlenimlerimiz için bizi izlemeye devam edin.

Windows 11 hakkında bildiklerimizin tümü budur. İlerleyen zamanlarda Windows tarafından daha fazla özellik açıklandıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Son olarak geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğumuz “Google’da İlk Sıraya Çıkmak İçin 8 İpucu” isimli makalemizi okumak için buraya tıklamanız yeterlidir.

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir