1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

WordPress Bakım Modu ( Maintenance Mode)

WordPress Bakım Modu ( Maintenance Mode)
0

Zaman zaman sitemizde modifiyeler, düzenlemeler yaparız. Bu sırada sitemizin bazı yerlerinde kod parçaları, hatalı ya da eksik bölümler oluşabilir. İşte ziyaretçilerimizin bloğumuzu kötü veya eksik, hatalı bir şekilde görmesini istemediğimizden, wordpress bakım modu tam size göre.Şimdi eklentinin ayrıntılarını ele alalım.

Wordpress Bakım Modu Eklentisi

Wordpress Bakım Modu

Öncelikle eklentiyi buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz maintenance-mode.5.2.zip dosyasının içindekileri bir klasöre çıkartıyoruz.Dosyalarımızı wp-content/plugins klasörünüze ftp ile yükleyoruz.WordPress > Eklentiler menüsü altından, eklentimizi bulup, etkinleştiriyoruz.

WordPress > Ayarlar > Maintenance Mode menüsünden ise, eklentimizin ayarlarını yapıyoruz.Şimdi eklentinin Ayrıntılarını İnceleyelimEklentimizi etkinleştirten sonra, Ayarlar bölümünden eklentimizin ayarlarına girdiğimizde karşımıza çıkan ayarları inceleyelim şimdi.“Activate/Deactivate Maintenance Mode” kısmında, eklentiyi aktif kullanıp kulllanmayacağımızı belirliyoruz, yani kısacası blogumuzu bakıma alacağımız zamanlarda actived yazan seçeneği seçiyoruz. Sağdaki bölüme de bakımın ne kadar süreceğini belirtiyoruz. Zaman verirken days(gün), hours(saat) ve min(dakika) bölümlerini bakımımız ne kadar sürecekse ona göre dolduruyoruz.“Message” bölümünde ise, sitemizi bakım sırasında ziyaretçilerimize söylemek istediğiniz mesajı belirtiyoruz. Title kısmına başlığınızı Message kısmına da görünmesini istediğiniz yazıyı yazıyorsunuz. Ha unutmadan bu bölümde  html kodlarını da kullanmanıza izin veriliyor. Yani html kodlarla yazınızı daha da süsleyebilirsiniz isterseniz.

“Paths to be still accessable” bölümünde ise bakım esnasında dilerseniz ziyaretçilerinize sitenizin belli bölümlerini görmesine izin verebilirsiniz. Mesela download bölümünü ziyaretçilerinize açabilir, ya da bakım dışı dizinlerinizi açabilirsiniz ziyaretçilerinize.Arkadaşlar eklentinin ayarlar bölümü bu kadar değil. Çok daha ayrıntılara yer verilmiş fakat hepsini burada gösteremiyeceğim.Eğer yapamadığınız, sormak istediğiniz bir bölüm, bir ayar varsa iletişim bölümünden bana sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap