1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?
0

Başlıklar

Seo araçlarının en başında google’ın ücretsiz olarak ve hiçbir kısıtlama yapmadan sunduğu webmaster araçları gelmektedir. Google araçları sayesinde ziyaretçi ile ilgili istatistiklerinize çok daha güvenilir ve hızlı güncel bir şekilde erişirsiniz. Kullandığınız birçok seo araçları olabilir ama google araçlarını kullanmadığınız sürece seo işini doğru yapmadığınızı söyleyebilirim.

google analytics

Google Analytics Kullanımı

Google Analytics Temelde Öğelerim ve Standart Raporlar olarak iki kısmı ayrılır. Başlangıçta sadece standart raporlar kısmı ile ilgilenmeniz yeterlidir. Standart raporlar menüsünde:

  • Gerçek Zamanlı
  • KitleTrafik Kaynakları
  • İçerik
  • Dönüşümler

raporlama sayfalarını bulacaksınız. Şimdi her raporlama sayfasında hangi verileri bulabileceğinizden bahsedeceğim.

Gerçek Zamanlı Raporlama

Bulabileceğiniz seo araçları içerisinde en doğru istatistikleri google araçları verecektir. Çünkü başka hiçbir araç google sunucuları kadar güçlü değildir ve en detay bilgileri tutamaz. Google gerçek zamanlı raporlamasında o anda sitenizde bulunan ziyaretçilerin hangi yönlendirmeler ile geldiğini, arama motoru yönlendirmesi ise hangi anahtar kelimeleri kullanarak geldikleri, Sosyal ağlardan geldiyseler hangi sosyal ağdan ve hangi linkten geldiğini görebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin şuanda websitenizin hangi sayfalarını görüntülediğini de görebilirsiniz. Bunlara ek olarak konum bilgilerini de elde edebiliyorsunuz. Eğer bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız bu bilgiler ile çok yaratıcı tanıtım, reklam, satış ve müşteri odaklı pazarlama taktikleri oluşturabilirsiniz.Google Analytics Kitle Raporlama ve gerçek zamanlı raporlama haricindeki diğer raporlama sayfalarında zaman aralıkları seçebilirsiniz. Seçtiğiniz zaman aralıklarını karşılaştırabilirsiniz.

Analytics Bilgilerini Yorumlama

google analytics yorumlama

Örneğin; Pageviews yani sayfa görüntüleme için geçen hafta ve bu hafta arasında oldukça güzel bir karşılaştırma tablosu elde edebilirsiniz. Hangi sayfalarınızın artışta olduğunu gözlemleyebilirsiniz.Kitle raporlama sayfasında ziyaretçilerinizin demografik, davranış, teknoloji gibi ayrıntılı raporlarını başka hiçbir seo araçları na ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin hangi dil kullandığını, hangi ülke hatta şehirden geldiğini, kullandıkları işletim sistemi ve tarayıcıları yada kullandıkları mobil cihazı dahi görebilirsiniz.

Trafik Kaynakları Raporlama

Trafik kaynakları raporları en işinize yarayacak raporlama aracıdır. Burada en temelde gelen ziyaretçilerin arama motoru, yönlendirme yada direkt url ile geldiklerini görüntülersiniz. Arama motoru terimlerinin detaylı raporlarını görebilirsiniz. Gelen ziyaretçilerin sitede kalma süreleri ve hemen çıkma oranlarını ve hatta ziyaret ettikleri sayfa sayısını bulabilirsiniz.Arama motoru optimizasyonu altındaki Coğrafi özet raporlaması webmaster tools seo araçlarından çekilen verilerdir. Buradaki veriler arama sonuçları sayfalarında sitenizin ne kadar gösterildiği ve ne kadar tıklandığı ile ilgilidir.

Analytics İçerik Raporlama

Websitenizin sayfa görüntüleme sayısı ve her bir sayfanın açılış hızları ile ilgili detaylı raporlara ulaşabileceğiniz kısım içerik kısmıdır.Eğer websiteniz ile adsense hesabınızı bağladıysanız buradan ilişkili raporu elde edebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin hangi sayfalar ile sitenize giriş yaptığı ve hangi sayfaları dolaştığı ve en son hangi sayfadan çıkış yaptıklarını bulabilirsiniz. Örneğin çoğunlukta çıkış yapılan sayfa belki de ziyaretçilerin dikkatini dağıtan ve alakasız bir içeriğe sahip olabilir bu durumda bunu belirleyip güncelleme müdahale etme şansına sahip olursunuz.

Analytics kodu nasıl eklenir?

Google analytics’e kayıt olduktan sonra verilen kodu sitenizdeki <head> </head> tagları arasındaki herhangi bir yere eklemeniz en doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak. Diğer kısımlara eklenen kodlar tam performanslı çalışmayabilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap