1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Viral İçerik Nedir? Viral İçerik Nasıl Üretilir?

Viral İçerik Nedir? Viral İçerik Nasıl Üretilir?
0

Başlıklar

Viral İçerik Nedir?

Viral İçerik

Viral kelimesini sık sık duymaya başladık. Viral video, viral içerik… Peki, ama viral ne demek? Viral blog yazısı, genel anlamıyla insanlar tarafından talep gören, ilgi çeken ve en önemlisi de paylaşılan içeriktir. Sosyal medyanın internete etkisi ile birlikte daha da önem kazanan viral içerik, bu anlamda sitelerin kaderini de belirliyor. Genelde yazılardan daha çok, videolar ve görseller insanlar tarafından ilgi görüyor. Bir video dahi milyonlarca hit alabiliyor. Bir görsel, sosyal ağlarda paylaşım yaparak siteye ziyaretçi çekebiliyor. Buradaki en önemli nokta, viral içerik üretirken izlenecek yollar. Yani viral içeriğin nasıl üretileceği…İşte sizlere fikir verecek viral içerik üretirken dikkat etmeniz gereken 7 yol;

Viral İçerik Nasıl Yazılır?

Viral İçerik Yazma

Viral için kafa yorun! Viral içerik üretmek için sosyal medyayı yakından takip etmeniz gerekecek. En çok paylaşılan içerikler ne? Videolarda hangi konular beğeniliyor? Görsellerin paylaşım oranı ne? Özellikle sosyal medyadaki arkadaş çevrenizin paylaşımlarına bakarak bu konuda bir çıkarım yapmanız gerekir. Genel olarak eğlenceli, kısa, orijinal ve insanların anlamak için uğraşmayacağı içerikler ilgi görüyor. Bebek ve ya hayvan videoları oldukça ilgi çekiyor. Çünkü eğlenceli, sevimli ve anlaşılır. İşte bu şekilde çıkarımlar yaparak blog sitenizin içeriğine göre içerik planlaması yapmanız size yol gösterici olacaktır.

Ayrıca bu konuda sosyal medyadaki etkileşimleri de ölçmeniz gerekir. Hangi konuların ilgi gördüğü, hangi konuların ise ilgi görmediğini sürekli analiz ederek bu yol haritanızda değişiklikler yapabilirsiniz.Güncel konuları yakalayın.

Viraldeki en önemli konulardan birisi de güncel konuları, trendleri yakalamak. Bu durumda da aslında yabancı kaynakları takip etmeniz yerinde olacaktır. Buzzfeed, Digg, Medium gibi viral çalışan siteleri yakından takip ederek oradaki içerikleri Türkçe’ye çevirerek sitenizde yayınlayabilirsiniz. Zira Onedio’nun içeriğinin büyük bir kısmı bu şekilde oluşturuluyor. Bunu ilk yapan olmak, farklı yabancı keşfedilmemiş kaynaklar yakalamak sizi bu alanda öne geçirecektir.İçerik sayınızı yüksek tutun. Hangi içeriğinizin ilgi çekeceğini bilmeniz zaman alacaktır. Bu nedenle viral içerik konusunda şansınızı arttırmak için içerik sayınızı tutabildiğiniz kadar yüksek tutun. Bu şansınızı arttıracak ve sitenizi popüler hale getirecektir. Fakat içerik üretirken kesinlikle kaliteden ödün vermemeniz gerekir.

Başlıklarınızı Önemseyin

Sosyal medyada içeriğinizi gören birisi için en önemli kriter başlığınızdır. Başlığınız ile ziyaretçileri çekemiyorsanız, en kral içeriği üretseniz bile beklediğiniz tepkiyi alamayabilirsiniz. Bu nedenle içeriğinizi ürettikten sonra başlık konusunda da sakin kafayla düşünmeniz gerekir. Bu sayede en ilgi çekici, zaman zaman insanları düşündürecek ve linke tıklamaya itecek sihirli sözcükleri bulmalısınız.

Bol görsel, kaliteli video

Görsellerin ve videoların etkisini sanırım anlatmaya gerek yok. Bu açıdan zaman zaman videolarınızı sosyal medya hesaplarına yükleyerek paylaşın. Böylece bir paylaşım zinciri oluşturabilir, sosyal medya hesaplarınızın takipçi oranın arttırabilirsiniz. Bu da sitenize ziyaretçi olarak dönüş yapacaktır.

Viral için çalışın

Cep telefonunuzun kamerasıyla dahi çekebileceğiniz videolar, beklenmedik etkiler yapabilir. Bunun için ilgi çekici konular ya da gündemle ilgili eğlenceli monteler yapabilirsiniz. Youtube gibi siteler üzerinden videolarınızı yükleyerek embed sayesinde sitenize çekebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin – İçerik hedeflemesi yapın

İçeriğiniz için başlangıçta yapacağınız planlama dahilinde içerik hedeflemesi yapın. Hangi alanda, kimlere yöneleceksiniz? Hedef kitleniz ne? Hedef kitleniz ne istiyor, nelere tıklıyor? Bu analiz aslında ihtiyacı belirlemenizi sağlayacak. Geriye ise sadece içeriği üretmek kalacak.Bu şekilde viral konusunda önemli bir yol alabilirsiniz. Unutmayın, artık farklı olma zamanı.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap