1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Saç Yıkarken Sık Yapılan Hatalar

Saç Yıkarken Sık Yapılan Hatalar
0

Bize inanın, iyi saçlara sahip olduğunuz gün duşta başlar.Bir salona girdiğiniz zaman saçlarınızın olağanüstü iyi gözükmesinin ardındaki sırrın ne olduğunu biliyor musunuz? Profesyonellere göre bu sır saçların iyi bir şampuanla ve iyi yöntemlerle yıkanmış olmasıdır. Doğru okudunuz. Saçlarınızı yanlış yöntemlerle yıkamış olduğunuz zaman tüm saç telleriniz pamuksu ve parlak niteliklerini tamamen yitirirler.Ancak her şey için çok geç değildir. Hala bir şeyleri kurtarma şansınız var. Profesyonellere göre en sık yapılan hatalar ve onlardan nasıl uzak duracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Saçınızı çok sık yıkıyorsunuz

Saç Bakımı

Dünyanın en iyi bukleli saçları için sır olmayan tek şey nedir bilir misiniz? Bu saçlara sahip kişiler saçlarını düşündüğünüz kadar sık yıkamazlar. Birçok genç kız saçlarını çok sık yıkadıkları için onların canlılığını öldürürler. Bir kişi için haftada üç defa saçların yıkanması yeterlidir. Buna kendinizi inandırmak istiyorsanız şunu bir düşünün. Saçınız ne kadar sık yıkanırsa o kadar fazla yağ oluşturmaktadır.Su çok sıcak olabilirIlık suda yıkanmak rahatlatıcı olabilir ancak aşırı sıcak su onları kuru ve cansız bırakabilir. Bu konuda ideal bir sıcaklık değeri bulunmamaktadır ancak genellikle soğuk su kullanmak daha iyi olabilir. Nemlenme durumunu azaltmak ve saçlarınızın uzun vadede iyi olmasını sağlamak için soğuk su ile yıkamalısınız.Derinizi ovalıyor olabilirsinizSaçların sağlıklı olması kafa cildinden itibaren başlamaktadır ve kökleri yıkamak son derece önemlidir.

Ancak tırnaklarınızı kullanarak kafa cildinizi yıkamak pek sağlıklı değildir. Minimum baskıyla bu kısmı geçmelisiniz. Kafa deriniz doğal olarak bunu hissedecektir ve düşündüğünüz gibi kirli kalmayacaktır. Kafanızı iki kez yıkamanız kafa derisinin temizlenmesi için yeterlidir.Kullandığınız şampuan saçınız için uygun olmayabilirSaçınızı herhangi bir şampuanla yıkamak size doğru geliyor olabilir ancak bu doğru değildir. Profesyonel kişiler saçlarınız için doğru şampuanın seçilmesini önemli bulmaktadırlar ve saçınızı en çok besleyecek formüle sahip şampuanın tercih edilmesi gerektiğini söylemektedirler. Eğer saçlarınız yağlıysa arındırıcı şampuanlar kullanmalı ve nemlendirici şampuanlardan uzak durmalısınız.Eğer saçlarınız bunun tam tersi bir durumdaysa, örneğin kuruysa, bu durumda tam tersini tercih etmeli ve nemlendirici şampuanlar seçmelisiniz. Kalın şampuanlar da bu niteliklerden faydalanabilirler. Şampuanlardaki etiketlere dikkat etmelisiniz ve eğer nemlendirici şampuan kullanırsanız saçlarınızın daha kolay olacağını bilmelisiniz.Saçlarınız iyi durumdaysa yumuşak şampuanlar kullanabilirsiniz. Şampuan miktarını azaltarak saç tellerinizi bastırmamaya çalışmalısınız.Saç kremi konusunda sabırsız olabilirsinizSaç kremi kullanıldığı zaman sabır çok önemlidir. Şampuanların aksine bunlar hızlı yıkama ile uygulanamazlar. Saç kremi kullanacak olanlar saç kremi saçlarında yer alırken onu dağıtmaya çalışmalıdırlar. Kremi saçınıza sürdükten sonra onu havlu ile sarabilirsiniz ancak en fazla yedi dakika bu şekilde kalmalısınız. Zamanlama çok önemlidir.Bu miktardan daha fazla sürede kremi saçta tutmak tortular kalmasına neden olabilir.Yıkama sonrasında saçlarınıza kaba davranıyor olabilirsinizDuştan çıkmış olmanız işinizin bittiği anlamına gelmez.

Yıkama sonrasında saçlarınızı düşünmeniz genel sağlığı ve görünümü açısından önemlidir. Havlu ile kuruladıktan sonra mutlaka koruyucu kullanmalısınız. Koruyucu özellikle düzleştirici gibi sıcak aletler kullanılacaksa önemlidir. Eğer bu tür sıcak aletler kullanacaksanız saçınız mutlaka tamamen kuru olmalıdır.Artık saçlarınıza iyi bakmak adına bir fırsata sahipsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap