1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Ünlü Matematikçi Cahit Arf Kimdir?

Ünlü Matematikçi Cahit Arf Kimdir?
0

11 ekim 1910 doğumlu ünlü matematikçi Cahit ARF ülkemizi bilim alanında temsil edebilen gurur kaynaklarımızdan biridir. Doğum yeri ise Selaniktir.

Cahit Arf Kimdir

Not : Cahit Arf’ın selanikte doğmuş olması aklınızda soru işareti bırakmasın diye bir ufak not düşmek istiyorum, Selanikte  doğmuş olması Türk olmadığı anlamına gelmez. Biliyorsunuz ki o zamanlar Selanik osmanlı toprağıydı.

Osmanlı imparatorluğu yıkıldıktan sonra Cahit Arf’ın ailesi çareyi istanbul’a kaçmakta bulmuştur. Daha sonra ise ailesi Ankara ve en son olarak İzmir’e  taşınmıştır. Tüm bunlar olurken Cahit hocamızda hiç durmadan okul değiştirmek zorunda kalmıştır. Matematiğe ilgisi ise daha çocukluk yıllarında başlamış ve asıl közlenmeye başladığı zaman ise izmirdeki okulunda ona geometri dersinde deskek olan hocasıdır. Hocasının ilgi ve alakası sebebiyle bu derse olan sevgisi daha da armıştır.Ailesi tarafından okuması için Fransa’ya gönderilen hocamız burada 3 senelik lise hayatını 2 senede bitirme başarısını yakalamış girdiği imtihanlarda ki bütün matematik sınavlarından okulun en iyi puanını alarak bu şekilde bitirmeyi başarmıştır. Fransa da okuma şansı maddi nedenlerden dolayı onun tekrar istanbula gitmesine sebep olmuş fakat üstün başarılarından dolayı burs kazanmış ve pariste okuma şansını elde etmiştir.

Meslek seçiminde kendine öğretmenliği uygun bulmuş ve Galatasaray Lisesinde göreve başlamıştır.Matematik bilimi üzerine ülkemiz ve dünya insanları açısından çok faydalı bilgiler üretmiş 1943 yılında profösör olmayı başarmıştır. İstanbul üniversitesinde bir yandan matematik projelerini gerçekleştirmeye devam eden Cahit hocam 1955 yılında Ordinaryüs olmayı başarmıştır. Bu gurur kaynağı hocamız şuan da ise 10 TL’lik banknotların arkasında resmi bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap