1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Psikoloji – Eğitim Konulu En İyi Filmler

Psikoloji – Eğitim Konulu En İyi Filmler
0

Başlıklar

Hem mesleğim hem de sinema tutkum sebebiyle böyle bir liste yapmaya karar verdim. Eğitim temalı filmlerin bir kısmı özel eğitimi de kapsıyor. Listedeki her filme zaman ayırmaya değer. Bu yüzden sıralamanın bir hükmü yoktur.

The Education of Little Tree

Kızılderili küçük bir çocuğun yaşadığı bölgeden kopartılıp modern dünyaya ve onun eğitimine maruz kalma sürecini anlatan film Üstün Dökmen’in de zaman zaman programlarında önerdiği filmler arasında yer alıyor. Geleneksel eğitimle modern eğitimin sıklıkla çatıştığı film özellikle eğitimciler için önemli bir kaynak niteliği de taşıyor.

3 Idiots

3 idiots

Hint yapımı film üniversitede tanışan üç arkadaşın hem üniversite yıllarını hem de genç yetişkinlik dönemlerini ele alarak eğitim sistemine yerinde eleştiriler getiriyor. Tüm bunları yaparken kullanılan alaycı üslup filmin didaktikleşmeden akıcı bir halde seyretmesini sağlıyor.

Taare Zameen Par

Yine Hint yapımı bir film olan Taare Zameen Par disleksi hastalığı üzerinden aile içi eğitimin önemini akıcı bir dille anlatıyor.

Forrest Gump

Forrest Gump

Her ne kadar temelinde eğitim konusunu baz almasa da film düşük IQ’ya sahip bir bireyin de neler başarabileceğini dolaylı yönden işliyor. Kişisel gelişim konusunda saklı bir inci gibi.

Rain Man

Otistik bir dahinin yıllar sonra gerçekten tanıştığı kardeşiyle olan ilişkisi üzerine kurulu film duygusallığının yanında alt metninde verdiği aile mesajıyla izlenmeye değer filmlerden.

I Am Sam

Zeka yaşı 7 olan Sam’in hikayesini anlatan film yine alt metniyle seyirciyi etkisi altına alıyor.Başka Dilde Aşk: Saadet Işıl Aksoy ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı film işitme engelli bir adamla çağrı merkezinde çalışan bir kadının tüm engellere rağmen kurmaya çalıştıkları duygusal bağı konu ediniyor.

My Left Foot

Film sol ayağı hariç bedensel fonksiyonlarını kontrol edemeyen Christy Brown’un hayatını konu alır. Gerçekten de Christy Brown diye biri vardır ve sol ayağıyla resim yapmış ve otobiyografisini yazmıştır. İnsan azminin tarihteki canlı tanığıdır.

Radio

Yaşadığı kasaba tarafından sıklıkla hor görülen Radio lakaplı zihinsel engelli bir çocuğun Amerikan futbolu koçu Jones’un onu tanımasıyla değişen hayatını konu edinen film fazlasıyla hüzünlendirse de davranış biçimleriyle alakalı oldukça önemli dersler vermektedir. Filme konu olan kişinin gerçekten de benzer bir hayat sürmesi de hikayeyi çekici kılıyor.

Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı

Genelde haytalıklarıyla akılda kalan Hababam Sınıfı serisi kendine özgü mizahının yanında sıklıkla öğretici mesajlar içerir. Her öğrenciye ve öğretmene izletilmesi gerekir. Tabii hala izlemeyen kaldıysa…

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap