1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Pilot olmak için gereken şartlar – Pilot nasıl olunur?

Pilot olmak için gereken şartlar – Pilot nasıl olunur?
0

Pilotluk mesleği , sivil pilotluk ve askeri pilotluk olarak sınıflandırılır . Pilot , ülkemizde tomlumsal statüsü yüksek olan gözde mesleklerden biri olup aynı zamanda sosyal bir meslek olarak kabul edilmektedir .

pilot olmak için

Pilot olmak için gereken şartlar

Pilot olmak için belli bir eğitim seviyesi ve de pilotluk için belirlenmiş olan bir takım sınavlardan geçmek gerekir . Ancak bütün bu koşulların ötesinde pilot olmak için ön koşul ; sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve psikolojik sağlamlıktır . Bunun için başvuru yapıldıktan sonra ilk olarak pilot olabilmek için belirli testlerden ve süreçlerden geçmek gerekir.Askeri pilot olmak ise sivil pilot olmaktan biraz daha farklı bir konudur . askeri pilot olabilmek için ilk olarak hava harp okullarından birinde 4 yıllık bir eğitimden geçmek gerekir . Daha sonra da TSK da verilmekte olan uzmanlık eğitiminden geçmek gerekmektedir . Bu konu ile ilgili olarak ise TSK ‘nin sitelerini ziyaret etmek daha geniş ve kapsamlı olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır .

Sivil pilot olabilmek için

Hava harp okulu mezunu olunabileceği gibi sivil havacılık okulundan da mezun olmak ilk koşullardan biridir . Pilot olabilmek için kişiler zorlu ve mücadeleci bir eğitim sürecinden geçmek zorundadır . Çalışma şartları da zor olan bu meslek son derece modern ve dikkatleri üzerine toplayan bir meslektir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap