Pilot olmak için gereken şartlar – Pilot nasıl olunur?

0

Pilotluk mesleği , sivil pilotluk ve askeri pilotluk olarak sınıflandırılır . Pilot , ülkemizde tomlumsal statüsü yüksek olan gözde mesleklerden biri olup aynı zamanda sosyal bir meslek olarak kabul edilmektedir .

pilot olmak için

Pilot olmak için gereken şartlar

Pilot olmak için belli bir eğitim seviyesi ve de pilotluk için belirlenmiş olan bir takım sınavlardan geçmek gerekir . Ancak bütün bu koşulların ötesinde pilot olmak için ön koşul ; sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve psikolojik sağlamlıktır . Bunun için başvuru yapıldıktan sonra ilk olarak pilot olabilmek için belirli testlerden ve süreçlerden geçmek gerekir.Askeri pilot olmak ise sivil pilot olmaktan biraz daha farklı bir konudur . askeri pilot olabilmek için ilk olarak hava harp okullarından birinde 4 yıllık bir eğitimden geçmek gerekir . Daha sonra da TSK da verilmekte olan uzmanlık eğitiminden geçmek gerekmektedir . Bu konu ile ilgili olarak ise TSK ‘nin sitelerini ziyaret etmek daha geniş ve kapsamlı olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır .

Sivil pilot olabilmek için

Hava harp okulu mezunu olunabileceği gibi sivil havacılık okulundan da mezun olmak ilk koşullardan biridir . Pilot olabilmek için kişiler zorlu ve mücadeleci bir eğitim sürecinden geçmek zorundadır . Çalışma şartları da zor olan bu meslek son derece modern ve dikkatleri üzerine toplayan bir meslektir.

Paylaş.

Bir yorumda sen yapmaz mısın?