1. Ana Sayfa
 2. Genel

Spotify Reklamı Nasıl Verilir?

Spotify Reklamı Nasıl Verilir?
2

Başlıklar

Spotify, İsveç Stokholm merkezli aylık abonelik sistemine sahip olan bir dijital müzik platformudur. Dünya üzerinde şu anda 350 milyondan fazla aktif abonesi bulunan uygulamanın sektördeki yerini kimse küçümseyemez. Rakiplerinin her zaman önünde olmayı başaran ve gün geçtikçe bu alanda gelişimini sürdürmeye devam eden Spotify’da Dijital Pazarlama Uzmanlarının ilgi alanlarından biri. Çünkü Spotify Reklamları uygulamayı Premium üyelik ile kullanmayan kullanıcılara her 3-5 şarkı arasında reklam dinletiyor ve bu da ciddi bir reklam alanı açıyor. Peki Spotify reklamı nasıl verilir? Bu sorunun cevabını sizler için veriyoruz.

Spotify Reklam

Spotify şu anda Apple Music, Amazon Music ve diğerlerine kıyasla pazar payının yüzde 34’üne sahip. Tüm bunlar sizin için ne anlama geliyor? Bu, Spotify reklamlarının popüler olduğu ve bu platformda reklam vermenin işletmenizde önemli bir fark yaratabileceği anlamına gelir. Bu gönderide, Spotify reklamları hakkında bilmeniz gereken her ayrıntıyı ve bunları nasıl ayarlayacağınızı ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Spotify Reklamları: Bilmeniz Gerekenler

Spotify reklamları yayınlamayı düşünüyorsanız, muhtemelen düşündüğünüz birkaç önemli faktör vardır. Maliyeti ne kadardır, ne tür reklamları vardır ve platformdaki reklamlar neye göre yayınlanmaktadır. Reklamlarınızı nasıl oluşturup yayınlayacağınızı tartışmadan önce tüm küçük ayrıntıları tam olarak anlayabilmeniz için işte daha fazla ayrıntı.

Spotify Reklam Maliyeti Ne Kadar?

Spotify’ın yalnızca büyük banka hesapları olan büyük markalarla uğraştığı bir dönem vardı. Önceden bir kampanyanın maliyeti 25.000 dolardı. Ama artık durum böyle değil. Spotify, bütçenizi 250 Dolar olarak belirleyebileceğiniz ve oradan gitmesine izin verebileceğiniz self servis bir Spotify Ads Studio kurarak daha küçük şirketlere ve markalara kapıları açtı.

Spotify Ads Studio

Teklif verme süreci Facebook ve diğer sosyal ağlara benzer ve reklamlarınızın fiyatı, teslim edilebilirlik ve hedef kitleye göre farklılık gösterecektir. Ödeyeceğiniz gerçek fiyat rekabete bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu reklamınız her sunulduğunda 0,015 ila 0,025 ABD doları arasında hesabınızdan düşer.

Hedef sayfa, alaka düzeyi nedeniyle Spotify reklamınızın başarısında da rol oynayacaktır. Bir satış sayfasını veya açılış sayfasını nasıl ayarlayacağınızdan emin değilseniz tam bu noktada bir Dijital Pazarlama uzmanına danışmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Spotify Ads
Spotify Ad Studio

Reklam Türleri Nelerdir?

Spotify’da reklamcılığın bütçenize uygun olduğunu belirledikten sonra, işletmeniz için en uygun reklam biçimi türünü düşünmek isteyeceksiniz. Bir müzik ve podcast yayın platformunda reklam vermek herkes için işe yaramayabilir, ancak hedeflenecek çeşitli farklı yöntemler ve demografik bilgiler vardır.

İşte çalıştırabileceğiniz farklı reklam ayarı türleri:

 • Tüm Platformlar: Birincisi en basit yol, reklamınızı tüm platformlarda yayınlamak. Bu, reklamınızın hangi cihazı kullanıyor olursa olsun hedef kitlenize ulaşacağı ve kullanıcılar platformda aktifken reklamlar şarkılar arasında çalacağı anlamına gelir. Ayrıca tıklanabilir bir görüntüleme birimi elde edersiniz, böylece insanlar tıklayabilir veya dokunabilir ve hedef URL’nize gidebilir.
 • Sponsorlu Bağlantılar: Bu tür reklamlar yalnızca mobil cihazlarda ve tabletlerde görüntülenir. Sponsorlu oturumlar, kullanıcının tam uzunlukta bir reklamı izlemesi karşılığında 30 dakika kesintisiz müzik veya podcast çalar.
 • Video Devralma: Bu reklam stratejisi, yalnızca mobil cihazlarda ve tabletlerde görüntülenen güçlü bir stratejidir. Artık yalnızca ses yerine, kullanıcı için daha kaliteli bir deneyim sağlayan ve reklamınızın daha ilgi çekici görünmesine yardımcı olan eksiksiz bir video elde edersiniz. Tıklanabilir bir tamamlayıcı birimle birlikte gelir, böylece kullanıcılar hedef URL’nizi tıklayabilir.
 • Ana Sayfa: Bu tür reklamlar yalnızca masaüstünde çalışır ve standart bir görüntülü reklamdır. Zengin medyayı destekleyen tıklanabilir bir reklamla Spotify Ana Sayfasında 24 saat boyunca kendinize bir yer kazanacaksınız. Reklamı daha ilgi çekici hale getirmek için etkileşimli öğeler ekleyebilirsiniz.

Spotify Reklam Kampanyasının Önemi Nedir?

Pandora, müzik dinleyicileri ve yayıncılarının pazar payını uzun yıllar elinde tutarken, Spotify devreye girdi ve aylık 345 milyondan fazla izleyiciye ve 199 milyon reklam destekli kullanıcıya ulaştı. Kısacası bu yadsınamayacak derecede büyük bir kitleye hitap ediyor.

Şimdi gelelim yapmanız gerekenlere.

Spotify Ads Studio

Spotify Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Şimdi, bazı Spotify reklam örnekleriyle ilk reklamınızı oluşturmak için atmanız gereken adımları ayrıntılandırmak istiyorum.

 1. Hesap Oluşturma: İlk adım, henüz hesabınız yoksa bir hesap oluşturmaktır. Kendiniz ve işletmeniz hakkında standart bilgiler gireceksiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra, bir kontrol paneline yönlendirme yapar. Buradan ilk Spotify reklamımızı oluşturmaya başlayabiliriz.
 2. Bütçenizi, Hedeflerinizi ve Planınızı Belirleyin: Şimdi, kampanyanızı adlandıracak ve bir hedef seçeceksiniz. Sonraki sayfada, istediğiniz reklam biçimini ve platformu seçeceksiniz. Ses veya video arasında seçim yapabilir ve reklamı görüntülemek istediğiniz platformu da seçebilirsiniz.
 3. Hedef Kitlenizi Tanımlayın: Ardından, hedef kitlenizi ülke, konum, posta kodları, yaş, cinsiyet kimliği, ilgi alanları, bağlam, müzik türü ve daha fazlasına göre seçeceksiniz. Spotify’ın sahip olduğu hedefleme düzeyinden etkilendim. Onu daraltmanıza izin veriyorlar. Çoğunuz başlangıçta verileri derleyene kadar o kadar daraltmayacaksınız, ancak bu bana Spotify’ın kullanıcıları hakkında çok fazla veriye sahip olduğunu söylüyor, bu da reklamcılık açısından iyi.
 4. Reklamınızı Oluşturun: Sonraki sayfada, reklamınızı oluşturacağınız yerdir. Bir video yükleyebilir, bir resim ekleyebilir ve ne tür bir harekete geçirici mesaj istediğinize karar verebilirsiniz. Spotify, reklamınızın hem mobil hem de masaüstünde nasıl göründüğünü size gösterecektir.
 5. Reklamınızın Başarısını İzleyin: Reklamınızı oluşturduktan sonra, yapmanız gereken tek şey başarısını izlemektir. Tüm verileri takip etmek ve kitlenizi zaman içinde nasıl daraltmak isteyeceğinizi belirlemek için arka uçta bol miktarda analiz sunarlar. Olabildiğince geniş bir şekilde başlamak, olabildiğince fazla veriyi hemen toplamanıza yardımcı olur, böylece reklamınızı kimin aldığını, kimin dönüştüğünü ve kimin olmadığını görebilirsiniz.

İşte tüm yapmanız gerekenler bunlar.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir