1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Takvim Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Takvim Nedir ve Nasıl Kullanılır?
0

Başlıklar

Basit olacağını düşündüğünüz bazı şeyler aslında gerçekten karmaşık hale geliyor. Google tüm bunları çok iyi biliyor, bu yüzden yakın zamanda yepyeni bir Google Takvimi ve buna uygun pek çok şık özellik sundu. Bu yazı içerisinde Google Takvim nedir ve nasıl kullanılır? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

En son Google Takvim’deki birkaç özellik yeni olmasa da bir şekilde değişti. Yine de var olduğunu bilmediğiniz diğer özellikler. Hayatınızı biraz daha kolaylaştırmak için hepsini gözden geçirelim.

Google Takviminiz kişisel Gmail adresinizle birlikte gelir ve kullanmanın ve kurmanın ne kadar basit olduğuna inanmayacaksınız. Ancak kendi Google Takvimini kullanan bir şirkette çalışıyorsanız, aniden kişisel takviminizi haftalık toplantı programınızla en iyi nasıl entegre edeceğinizi bulmanız gerekecektir.

Google Takvim, gündeminizde ne kadar çok etkinlik olursa o kadar basite indirgemenizi sağlar. Neyse ki, Google Takvim’deki hayatınızı organize etmeyi çok daha kolay hale getirmek için kullanabileceğiniz bazı harika özellikler sunuyor.

Aşağıda, Google Takvim’de bulunan 10 favori ipucu, püf noktası ve özellik bulunmaktadır.

Google Takvim

Google Takvim Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse Google Takvim, 13 Nisan 2006 tarihinde Google tarafından hizmete sokulan kullanıcılar için takvim ve ajanda hizmeti sunan servistir. Bu hizmetten internet kullanıcılarının yararlanması için Google’a üye olmaları gerekmektedir. Google Calendar’da doğal olarak ajax uygulamaları mevcuttur. Google Takvim’e Gmail hesabınız ile giriş yapabilir ve burada çeşitli toplantılar oluşturabilirsiniz.

Sizi Daha Üretken Kılacak 10 Google Takvim Özelliği

1- Hayatınızın farklı bölümleri için yeni takvimler oluşturun.

Google Takvim’e ilk başladığınızda, başlamak için size bir takvim verilir – bu, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “Takvimlerim” altında bulunan bölümdür.

Dolayısıyla, takviminizi birden çok amaç için kullanmak istiyorsanız – gerçek programınızı yönetmek, odaklanmış çalışma sürelerini planlamak ve tekrar eden hatırlatıcılar planlamak gibi – bunu yapmak için yalnızca bir yeriniz var. Ancak yalnızca tek bir takvimle çalışırken, tüm bu şeyler eşit muamele görür – yani o gün için sahip olduğunuz tekrar etmeyen, önemli görevleri hızlı ve kolay bir şekilde yapamazsınız.

Bununla mücadele etmek için, Google Takviminizde takip etmek istediğiniz hayatınızın her bölümü için yeni bir takvim oluşturmanız yeterlidir.

Yeni bir takvim oluşturmak için, “Takvimlerim” in yanındaki küçük artı işaretini (+) tıklayın, “Yeni takvim” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği seçin, yeni takviminize bir ad verin, ona bir açıklama ve saat dilimi verin ve işte size başka bir takviminiz var.

2- “Bir zaman bul” veya “Önerilen zamanlar” seçeneğini kullanarak gruplarla toplantı planlayın.

Yoğun programları olan birkaç kişiyle bir toplantı düzenlemeniz hiç gerekmedi mi? Ne zaman özgür olduğunuzu anlamaya çalışmak gerçekten can sıkıcı olabilir. Neyse ki, Google Takvim aslında işin zor kısmını sizin için halledebilecek iki özelliğe sahiptir: “Önerilen zamanlar” veya “Bir zaman bul”.

Nasıl Kullanılır?

Bu iki seçenekten birini kullanmak için, önce katılması gereken herkesi etkinliğe eklediğinizden emin olun. Ardından, Google’ın size buluşmanız için bir zaman önermesini isterseniz, davetlilerinizin adlarının altındaki “Önerilen zamanlar” bağlantısını seçmeniz yeterlidir. Siz de dahil olmak üzere her toplantı davetlisinin çakışma olmadan uygun olduğu zamanların listesini içeren bir açılır pencere görünecektir.

3- Toplantıları CRM’nizle senkronize edin

Günlük CRM kullanıyor musunuz? Google Takviminiz ve CRM’niz arasında gidip gelmek can sıkıcı olabilir. Bunun yerine, Google Takvim ile mevcut bir entegrasyon olup olmadığını görmek için CRM ayarlarınıza giriş yapabilir ve ardından bunları senkronize edebilirsiniz.

4- Etkinlik ayrıntılarınızı gizleyin.

Bazen ev sahipliği yaptığınız veya katıldığınız toplantılar doğası gereği hassastır. Bununla birlikte, diğerlerinin içeride neler olup bittiğini bilmesinin tek yolunun kapalı bir kapı olmadığını unutmayın. Google Takvim’deki etkinliğin ayrıntıları, ofisin geri kalanına da istediğinizden daha fazlasını gösterebilir.

Daha hassas toplantılar sırasında ihtiyaç duyduğunuz kadar mahremiyete sahip olmanızı sağlamak için etkinliğinizi “Özel” olarak ayarlayın. Bu, haftalık programınızı görüntüleyen hiç kimsenin etkinliğin ayrıntılarını (toplantı adı, katılımcılar, ekler vb.) Görmemesini sağlar. Varsayılan olarak, olay bloğundaki genel etiket “Meşgul” olacaktır.

Nasıl Kullanılır?

Takviminizdeki belirli etkinliklerin ayrıntılarını özelleştirmek için, takvim görünümünüzden etkinliği tıklayın ve etkinlik ayrıntılarını düzenlemek için kalem simgesini seçin. Görünen pencerede, etkinlik açıklaması alanının hemen üzerindeki evrak çantası simgesini bulun.

İlk alan “Meşgul” olarak ayarlandığında, ikinci alanı tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi açılır menüden “Özel” i seçin. Ekranınızın üst kısmındaki mavi “Kaydet” düğmesine basın ve her şey hazır olacak.

Google Takvim

5- Etkinliğinize bir Google Hangout ekleyin.

Kolayca yüz yüze uzaktan görüşme ayarlamanız mı gerekiyor? “Video görüşmesi ekle” bağlantısını tıklamanız yeterlidir; Google, etkinlik katılımcılarınızın kullanması için videoyla sohbet kuracaktır.

6- Ekler Ekleyin

Sizi bilmem, ama sık sık kendimi ilgili bir belgeye başvurmamı gerektiren toplantılara katılırken buluyorum. Belki hepimiz tek bir Google Dokümanı üzerinde çalışıyoruz veya belki de karmaşık bir elektronik tablo üzerine döküyoruz.

Her şeye rağmen, toplantı başlamadan önce tüm katılımcıların ihtiyaç duydukları malzemelere sahip olduklarından emin olmak en iyisidir, böylece bunun için gelen kutularında avlanmaya gitmeleri gerekmez. Google Takvim bunu yapmanıza yardımcı olabilir ve davetlilerin açıp incelemesi için doğrudan etkinliğe belge eklemenize olanak tanır.

Nasıl Kullanılır?

Etkinliğinize bir belge eklemek için, takvim görünümünden etkinlik bloğunuza tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi etkinliği düzenlemek için kalem simgesini seçin.

Etkinliğin düzenleme ekranına girdikten sonra, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, açıklama bölümünün hemen üstünde bir ataş simgesi arayın. Bu simgeye tıkladığınızda, dosyaları doğrudan Google Drive’ınızdan ekleyebileceğiniz büyük bir pencere açılacaktır.

7- Dünya Saatinizi Etkinleştirin

Dünyanın dört bir yanında yaşayan takım arkadaşlarınızla mı çalışıyorsunuz? Onlarla toplantı planlamak için hangi zamanın uygun olduğunu belirlemekte zorlanabilirsiniz. Neyse ki, Google Takvim ayarlarınızda “Dünya Saati” ni etkinleştirerek yapabilirsiniz.

Bu Özellik Nasıl Kullanılır?

Toplantı düzenlerken birden çok saat dilimini hızlı bir şekilde kontrol etmek için takvim görünümünüzün sağ üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayın. Bunlar sizin ayarlarınızdır. Ardından, “Dünya saati” bölümüne gidin, ilk mavi kutuyu işaretleyin ve takvim görünümünüzden görmek istediğiniz saat dilimlerini seçin. İstediğiniz saat dilimlerini seçtikten sonra, takvim görünümünüze dönün ve Google Takviminizin sol kenar çubuğunda aşağıdakileri göreceksiniz.

8- Çalışma saatlerini etkinleştirin.

Herkes 9’dan 5’e kadar çalışmıyor. Meslektaşlarınızın hiçbirinin hatırlamadığı alışılmadık bir çalışma programınız varsa, bu özellik tam size göre. “Çalışma Saatleri”, sizi Google Takvim’de belirlediğiniz saat aralığının dışında kalan bir toplantıya eklemeye çalışan kişileri uyaran bir ayardır.

Takvim’in kurucu ortağı John Hall’un insanlara kullanmalarını önerdiği bir Google Takvim ipucu hızlı toplantılardır. “Varsayılan toplantı süresi ayarlarının altında Hızlı Toplantılar oluşturma seçeneği vardır. Kutuyu işaretleyin ve 30 dakikalık toplantılar otomatik olarak 25 dakika sürecek şekilde planlanırken, daha uzun toplantılar on dakika kesilecektir. Böylelikle, toplantıları daha erken bitirdiğiniz ve sizi çalışma saatlerinin ötesinde tutmayan görevleri yerine getirmek için zamanınız olduğundan çalışma saatleriniz daha verimli hale gelir.” diyor.

Çalışma Saatleri Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Takviminizde belirli çalışma saatlerini etkinleştirmek için, ayarlarınıza erişmek üzere takvim görünümünüzden dişli simgesini tıklayın. Aşağıda gösterildiği gibi “Çalışma Saatleri” bölümüne gidin. Burada, haftanın her günü ne zaman işe girip çıkacağınızı belirtebileceksiniz.

Google Takvim

9- Etkinlik davetlilerine e-posta gönderin.

Büyük bir grup insana bir olay hakkında e-posta göndermeye çalıştığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Belki bir ekip gezisini koordine etmeye çalışıyordunuz – ya da sadece herkesin dizüstü bilgisayarlarını tüm ellerin katılacağı toplantıya getirmeleri gerektiğini bilmesini sağlıyordunuz. Her şeye rağmen, bahse girerim etkinliğe kimin gittiğini bulmak ve kimseyi unutmamanızı sağlamak can sıkıcıdır.

Nasıl Kullanılır?

Gitmesi gereken etkinliğe herkesi eklediğiniz sürece, takvim görünümünüzden etkinlik bloğuna ve zarf simgesine tıklayarak gruptaki herkese kolayca e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik bloğunun içindeki zarf simgesine tıkladığınızda, bir e-posta oluşturma kutusu görünecektir. Mesajınızı yazın, almak istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini yazın ve gönder düğmesine basın.

10- Masaüstü bildirimlerini kullanın.

Muhtemelen şimdiye kadar söyleyebileceğiniz gibi, Google Takvim’i seviyorum … ama hayranı olmadığım bir özellik var.

Bir sonraki etkinliğinizden 10 dakika önce Google Takviminizi tarayıcınızda bir sekme olarak açarsanız, 10 dakikalık uyarı yaptığınız her şeyi kesintiye uğratır ve ekranınızı ele geçirir. Ne üzerinde çalıştığınızı unutun – Google Takvim, birdenbire, sinir bozucu bir sesle birlikte büyük bir pop-up uyarısıyla sekmesinin karşısına çıkacak. Bu en kötüsü.

Neyse ki, Google Takvim’de bildirimleri daha az sinir bozucu hale getirmek için kullanabileceğiniz bir ayar var: “Masaüstü bildirimleri”. Çalışmanızı bölmek yerine, bilgisayar ekranınızın sağ üst köşesinden, 10 dakika uzaklıktaki etkinliğin adını gösteren çok daha yumuşak bir kutu göreceksiniz.

Bunların haricinde okumak isterseniz, mobile için PPC reklam nasıl oluşturulur ve PPC reklamları ile nasıl iş kurulur isimli yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap