1. Ana Sayfa
  2. Genel

Futbol Hakemi Nasıl Olunur? Olma Şartları Nedir?

Futbol Hakemi Nasıl Olunur? Olma Şartları Nedir?
0

Futbol hakemi nasıl olunur, futbol hakemi olmak için ne yapmak gerekir, bu yazımızda bu konulara değineceğiz. Futbol hakemi olabilmek için öncelikle bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Futbol Hakemi Olma

Futbol Hakemi Olma Şartları

Bu kriterler ise en az lise ve dengi bir okuldan mezun olmak gerekmektedir. Kurs tarihinde öğrenim görmekte olan öğrencilerden bu şart aranmamaktadır. Bu durumu aynı zamanda da belgelendirmek gerekmektedir. Diploma veya öğrenci belgesi belgelendirme için  yeterli olacaktır.

İkinci bir şart ise en az on sekiz (18) yaşında olmak en çok yirmi altı (26) yaşında olmaktır. Bu yaş kriteri bazı durumlarda değişmektedir.Bu kriterler en az bir sezon Türkiye Profesyonel Liglerinde oynamış olanlar ile , iki sezon amatör liflerde oynamış olanlar için durumlarını belgelemek koşulları ile en fazla yirmi sekiz (28) yaşında olmak. Belgelendirme işlemlerinde sadece Türkiye Futbol Fedarasyonu (Tff) kayıtları geçerlidir.

Üçüncü bir şart ise sağlık şartıdır. Bu şart da tam teşekküllü bir hastanenin dailiye,göz, asabiye,hariciye, kulak burun boğaz uzmanlarından hakemlik yapabilir onaylı sağlı  raporu almaktır.  Bu rapor da alındıktan sonra cumhuriyet savcılığından alınacak olan adli sicil belgesi, son şart ise atletik bir yapıya sahip olmaktır. Buradan kast edilen erkekler için en az 1.75 cm, bayanlar için en az 1,65 cm den kısa olmamaktır.

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Bu şartlar sağlandıktan sonra kursa katılıp gerekli sertifikayı alarak hakemlik ehliyetine sahip olunur.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap