1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kafein Yağ Yakar mı? Kahve ile Zayıflama Mümkün mü?

Kafein Yağ Yakar mı? Kahve ile Zayıflama Mümkün mü?
0

Başlıklar

Kafein yağ yakar mı? Kahve ile zayıflama hakkındaki bütün merak edilenleri anlatıyoruz. Gelin detaylıca bu konuya göz atalım.

Birçok kişi sadece kahve içerek yağ yakabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda kahvenin yağ yakmadığına inanan ciddi bir kesim de mevcut. Fakat şunu belirtmeliyiz ki bu iki kesimin de hataları var. Zira tek başına kahve ne yağ yakmanızı sağlar, ne de yağ yakımına etki eder. Kafeinin içeriği ve yapısı gereği işleyişi son derece farklıdır. Bu bağlamda insan vücuduna kafeinin etkisi son derece kuvvetli diyebiliriz. Kahvede bulunan kafein yak yakmanıza yardımcı rol oynayabilir. Ancak bu noktadaki “yardım” kelimesini iyice vurgulamak gerek. “Kahve ile zayıflama mümkün mü?” gelin yakından bakalım.

Kahve ile Zayıflama

Zayıflamanız için gereken temel kurallar bellidir. Günlük ihtiyacınızdan daha az kalori almanız ve bu şekilde de vücudunuzun yağ yakmasına izin vermeniz gerekmekte. Böylece rahatlıkla yağ yakmanız mümkün. Fakat bazı şartlarda yağ yakımı son derece zorlayıcı olabiliyor. Çünkü vücut yağ yakma ile beraber kas eritmeye de son derece müsaittir. Eğer kaslarınız erirse de vücudunuz son derece cılız ve kötü gözükür. İşte bu noktada kafein yağ yakar mı sorusu devreye giriyor.

Kafein Yağ Yakar mı?

Kafein, yani kahve, hem vücudunuzun daha dinç olmasını sağlar ve hem de vücudunuzu yağ yakma moduna sokar. Böylelikle kafein ile beraber yapacağınız hareket, antrenman ve az kalori alımı tarafınıza yağ yakımı olarak geri dönecektir. Dolayısıyla sadece kahve içerek ve günlük hayatınıza devam ederek yağ yakmanız mümkün değil. Ancak diyetinizle beraber kahve içerseniz ve antrenman yapmaya başlarsanız hızla yağ yakabilirsiniz.

Kafein yağ yakar mı sorusunun cevabı kısaca evettir. Kahve ile zayıflama mümkün. Bunun için, eğer herhangi bir kafein rahatsızlığınız yoksa, günlük 200 mg ve 400 mg arası kafein almaya çalışın. Direkt olarak kahve içerek ya da kafein hapları kullanarak bu oranı karşılayabilirsiniz. Eğer kahve içecekseniz şekersiz ve sert kahvelere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Bu hususta Starbucks kahvelerindeki kafein oranlarına göz attığımız yazımıza da bakmayı unutmayın.

Kafein yağ yakımını hızlandırır mı?

Kahve içinde bulunan kafein metabolik faliyetleri hızlandırdığı için sindirim, boşaltım sistemi gibi kısımlara etki etmektedir. Bu nedenle de dolaylı yönden hızlandırır cevabı verilebilir.

Yağ yakmak için kahve ne zaman içilmeli?

Enerji ihtiyacının doğduğu, yemek yeme güdüsünün arttığı durumlarda kahvenizi tüketebilirsiniz. Bu sayede iştahınız baskılanıp, öğününüzü daha hafif geçirmeye neden olabilir.

Sade kahve yağ yaktırır mı?

İçinde bulunan kafein sayesinde yağ yakımına yardımcı olacaktır.

Nescafe yağ yakar mı?

Bu ürünlerde de kafein bol miktarda bulunduğu için cevabımız evet olacaktır. Fakat nescafe seçimi yaparken şekersiz olanları tercih etmeniz önemli rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Birkaç yıldır bu sektörde, çeşitli sitelerde editörlük yapmaktayım. Teknoloji ve güncel hayatta karşılaştığımız problemlere çözüm sağlayacak yazılar yazıyorum.

Yorum Yap