1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları
0

Uzaktan Eğitim’in dezavantajları ve eksiklikleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.Uzaktan Eğitim’in yaygınlaşmaya başladığı son günlerde büyük bir merak konusu olan bu eğitim durumunun nasıl bir avantaj ve dezavantajlara sahip olduğu. Avantajları ile ilgili daha önceki yazımızda geniş bilgiler vermiştik. Şimdi ise Uzaktan Eğitim’de yer alan dezavantajları sizlere aktarmaya çalışacağız.Uzaktan Eğitim daha yeni yeni eğitim sektöründe ön plana çıkmaya başlamışken, avantajları olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu söylemek en doğru açıklama olacaktır.

Öncelikle Uzaktan Eğitim’in ilk dezavantajı, yüz yüze bir eğitim yapılamamasıdır. Yani normal bir sınıf içerisindeki aktiviteleri Uzaktan Eğitim çerçevesi içinde gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu durum canlı dersler haricinde daha da ön plana çıkmaktadır. Örneğin öğrencilerden herhangi birinin konu içerisindeki anlamadığı bir kısmı o anda öğretmene sorma şansı yoktur. Bu konuda oluşan problemler ilgili üniversitenin soru sorma forumlarında gerçekleştirilebilirken, alınacak cevaplar için kesin bir zamanlama yapılamamaktadır.

Uzaktan Eğitim Dezavantajları

Normal bir eğitimden farklı olan Uzaktan Eğitim’de diğer bir dezavantaj ise yıllık ödenen harçlar konusunda olmaktadır. Eğitim çerçevesi içinde alınan harç oranları genelde 2000 – 4000 TL arasında olurken, bazı harç fiyatları ise 10000 TL ve üzerine çıkabilmektedir. Bu nedenle Uzaktan Eğitim harçları normal eğitim esnasında verilen harçlara oranla oldukça yüksek tutulmaktadır. Ayrıca kredi, burs ya da katkı payı gibi olanaklar Uzaktan Eğitim alanında geçerli olmamaktadır.

Dezavantaj olarak görülen diğer bir kısım ise internet erişimi olmaktadır. İnternet bağlantısına sahip olunamamasının yanında ki asıl sorun, uzun süreli derslerin yayına sunulmasında yer alan yüklenme sorunudur. Türkiye genelinde sahip olunan ve genellikle kullanılan mevcut internet bağlantı hızının 100 kbps olduğu düşünüldüğünde, uzun ve detaylı bir içeriğin videolu derslerin izlenmesinde birtakım sorunları ortaya koyduğunu belirtmek gerekir. Öğrenciler bu tür içeriklerin izlenmesinde videonun yüklenmesi için beklemek zorunda kalırken, bağlantı hızının yavaş olması çoğu zaman videolarda donma ve ilerlemeye engel olma durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Uzaktan Eğitim daha önce açıkladığımız gibi uzaktan öğrencilere aktarılan bir eğitim sistemidir. Bu nedenle ortaya çıkan sorunlardan biri de uygulamalı ders içeriklerinde kendini göstermektedir. Yani öğrencilerin uygulama yapması gereken dersler bilgisayar ile gerçekleşememektedir. Bu durumda öğrencilerin eğitim alanında bu tür durumlardan faydalanamamasına ve bu alanda gerekli eğitimi alamamalarına neden olmaktadır. Öğretmenler ve içerik geliştiriciler tarafından bu olumsuz durum ortadan kaldırılmaya çalışılsa da, bu konuda çoğu zaman yetersiz kalınmaktadır.Ayrıca sınavlar konusunda vize sınavına da değinmeden geçmek olmaz. Vize sınavı daha önce açıkladığımız gibi online olarak yapılmaktadır. Bu konuda ortaya çıkacak sorun ise öğrencinin bulunduğu ortamda internet bağlantısının kopması ya da elektrik gitmesi şeklindeki sorunlar olmaktadır. Sınavlar için belirli bir süre verildiği düşünüldüğünde, bu süre zarfı içinde internet bağlantısının ya da elektriğin sağlanamaması öğrencinin sınava girememesini sağlayacaktır. Bu nedenle önemli bir sınavdan mahrum kalmak Uzaktan Eğitim alanındaki dikkat çekici dezavantajlardan biri durumundadır.

Son olarak Uzaktan Eğitim alanında belirli bir ders sürecine girmek, öğrencilerin hangi anlamda ne kadar bilgili olduğunun test edilememesi anlamına gelmektedir. Yani verilen bilgiler ve konular ışığında gerçek bir eğitim alınması her zaman öncelikler arasında yer almakta, ancak bu durumun Uzaktan Eğitim alanında ne kadar faydalı olduğu çoğu zaman tartışılmaktadır. Bu nedenle ortaya çıkan sonuç üzerinde her şeyin temelinde öğrenci isteği bulunmaktadır. Öğrenci sadece geçmek için Uzaktan Eğitim aşamasını tercih ediyorsa bu konuda sadece yapması gereken sınavları geçmek olacaktır. Ancak gerçek bir öğrenim almak isteyen her öğrenci, bu eğitimi sadece sınavları geçmek amaçlı değil, ilerde yapmayı düşündüğü meslekte üst noktalara tırmanmak için kullanmaya yönelik bir çalışma gerçekleştirecektir. Bu konuda ortaya çıkan faktör az önce belirttiğimiz gibi öğrenci odaklı olmaktadır. Yani öğrenci kendi ölçütünü kendisi belirlemektedir.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap