1. Ana Sayfa
  2. Film - Dizi İncelemeleri

Leon The Professional – Sevginin Gücü Film İncelemesi

Leon The Professional – Sevginin Gücü Film İncelemesi
0

Göçmen bir karakteri canlandıran başrol oyuncumuz Jean Reno aslında oldukça nazik bir yapıya sahip ama insanları öldürerek para kazanmaya çalışan profesyonel bir katildir. Patronu olan Tony’den öldüreceği kişilerin isimlerini alır ve profesyonel bir tetikçi olarak görevini layıkıyla yapar.Katı kuralları olan profesyonel tetikçimizin hayatı siyah beyaz bir filme benziyor. Eve gelirken aldığı 2 şişe süt, üstüne titrediği çiçeği, silahları ve tabiki de sandalyeye emanet ettiği uykusuyla normal ama siyah beyaz bir hayatı vardı başrol oyuncumuzun.Tabi bir gün küçük ve güzel bir kızın kapısını çalması ile hayatı renklenecekti Leon’un. Artık hayatında üstüne titreyeceği bir şey daha vardı Leon’un. O da Mathilda adında güzel ve küçük bir kız.Biraz Mathilda’dan bahsedelim. Ailesini bir polis baskınında kaybetmiş küçük bir kız o, fakat buna hiçte üzülmüyor. Çünki ailesinde sevdiği hiç kimse yok, sadece tek bir şeye üzülüyor; oda küçük kardeşi. Çünkü oda bu baskında hayatını kaybedenlerden birisi.Mathilda zeki bir kız, Leon’un bir tetikçi olduğunu öğrenir ve ailesinin intikamını almak için ona başvurur. Leon bu işi yapacaktır fakat artık o eski Leon değildir.

Leon filmi

Araştırmalara başlayan Leon, aynı zamanda yaptığı işi Mathildaya da ögretecek kadar bencil bir kişiliğe sahip   Fakat Mathilda’nın gözünü bi kere intikam bürümüş. Stansfield ölmek zorunda! Çünki o kardeşini öldürdü.Bu arada şunada değinmeden edemeyeceğim, Gary Oldman. Bu adamı sanırım ilk bu filmde tanımıştım ve bu filmdeki psikopat rolü için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Hatta diyoruzda. Bu rol’ü başkası oynasaydı film bu kadar güzel olmayacaktı belkide.Neyse makalemize geri dönelim. Mathildanın gözünü intikam bürümüş fakat Leon’a da söylemesi gereken birşey var. Ona aşık oldugu. Bunu söyler de fakat Leon bu durumdan rahatsızdır malum arada dünyalar kadar yaş farkı var, dedesi yaşında bir insan Leon.

Leon filmi oyuncuları

Eve not bırakan Mathilda yola koyulmak ve Stansfield’ı öldürmek zorundadır. Elinde İtalyan yapımı olan bombalarla polis departmanına giren Mathilda tuvalette Stansfield’a yakalanır. Tam Stansfield Mathildayı öldürecekken arkadaşlarından birisi içeri girer ve en yakın arkadaşından birisinin Profesyonel biri tarafından öldürüldüğünü söyler.Mathildanın yukarıda bekletilmesini emreden Stansfield bu durumdan çok etkilenir ve bu sırada Leon’da eve gelmiştir. Mathilda’nın bıraktığı notu gören Leonun, acilen onu kurtarması gerekmektedir yoksa Mathilda ölecektir.Neyse ki Stansfield’ın elinden Mathildayı kurtaran Leon kızı alıp bir taksiye atlar.Fakat Stansfield boş durmayacaktır ve Tony’nin yanına giderek zorla da olsa Leon’un adresini öğrenir ve operasyona küçük bir tim ile başlar. Fakat Leon boş değildir, o kendini bu mesleğe adamış bir insan ki buna da meslek denilemez tabi ki .. Küçük bir tim ne yazık ki Leon’un karşısında dayanamaz ve Stansfield tüm emniyeti apartmana yığar.

Bu sırada Mathildayı da olaylardan uzaklaştırmak için duvarda bir delik açar ve ona Tony’nin yanına gitmesini söyler fakat Mathilda gitmemekte ısrarcıdır ve buda seyirciyi filme iyice bağlayan sahnelerden birisidir ve bir diğer olayda Leon’un Mathildayı sevdiğini söylediği ilk ve tek sahnedir.Mathilda kurtulur kurtulmasına da Leon’da kendince bir plan yapıp kaçmaya karar verir, öldürdüğü bir polisin kıyafetlerini ve kaskını giyerek dışarı çıkar. Hiç kimse farkında değildir o kişinin Leon olduğunun ama Stansfield zeki bir insan, onun Leon olduğunu anlar ve Leon tam apartmandan çıkarken arkasında belirir ve Baaam!Leon’nun tüm karşı çıkmalarına rağmen bir kiralık katil, çocuk ve bir bitki kendi yollarını seçmek zorundadırlar ve kök salmak için yollara düşerler. Mathilda Leon’a sevmeyi, okumayı öğretti. Leon ise ona öldürerek hayatta kalmayı..

Leon Final Sahnesi

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap