1. Ana Sayfa
  2. Genel

Paraben Nedir? Nelerde Vardır?

Paraben Nedir? Nelerde Vardır?
0

Paraben, genellikle kozmetik ürünlerinde bulunan kimyevi bir maddedir. Günlük hayatta pek çok yerde karşılaştığımız bu madde özellikle bakım kremleri, deodorant, ıslak mendilde bulunmaktadır.

Paraben Nedir?

Yukarıda da açıkladığımız gibi vücut ile temas ettiğinde zehirli  ve toksik özellikleri bulunan paraben, birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. İlaçların ve kozmetik ürünlerinin çabuk bozulmasına engel olmak ve maliyeti düşürmek için kullanılan bu madde, vücudumuzda kabarıklıklara ya da kızarmalara neden olabilmektedir. Özellikle alerjisi olan insanların özellikle dikkat etmesi gereken bu kimyasal, ürün alınırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Meme kanserli hastalarda yapılan araştırmalar da bu söylediklerimizi destekler niteliktedir. Tümörlerde paraben oranının oldukça çıktığı görülmüş ve bu maddenin zararları gözlemlenmiştir.

Paraben Nelerde Vardır?

Özellikle kozmetik ve ilaç sektöründe oldukça kullanılan maddenin bir üründe anlamanın kolay yolları vardır. Aldığınız ürünün etiketinde buthylparaben, methylparaben,  ethylparaben veya benzylparaben gibi maddeler yazıyorsa paraben içermektedir. Fakat son zamanlarda kozmetik firmaları buna önem verip, bu maddenin bulunmadığı ürünler çıkarmaktadır. Üzerine özellikle not düşülen ürünlerde Paraben Free yazısını görüyorsanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Örneğin elidor’un aşağıdaki şampuanında üst kısma parabensiz diye eklenmiş bir nota rastlıyoruz.

Parabensiz Şampuan

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap