1. Ana Sayfa
  2. Genel

PageSpeed Insights Daha Fazla Field Data Verisi Gösteriyor

PageSpeed Insights Daha Fazla Field Data Verisi Gösteriyor
1

PageSpeed ​​Insights ve API, artık eskisinden daha fazla Field Data verisi gösterecek şekilde güncellendi. Güncellenmiş PageSpeed ​​Insights puanlaması yayında ve saha verilerini işlemenin yeni yolunu yansıtıyor.

PageSpeed ​​Insights, daha önce yalnızca tüm alan verileri toplanmışsa alan verilerini görüntülüyordu.

Web sayfalarının %30’u metriklerden biri olan First Input Delay’ı (FID) kaydetmediği için bu sorunluydu ve SEO’culara tam bir sonuç vermiyordu.

PageSpeed Insights’ta Field Data

Field Data, Google’ın, site ziyaretçisinin bir web sayfasındaki gerçek deneyiminden anonimleştirilmiş performans bilgilerini göndermeyi seçen ve daha sonra sayfa hızı ölçümlerini hesaplamak için kullanılan Chrome mobil tarayıcıları aracılığıyla topladığı gerçek kullanıcıların sayfa hızı ölçümleridir.

Laboratuvar verileri, bir PageSpeed ​​puanının ne olabileceğini tahmin etmek için kullanılan bir araç olan Google Lighthouse’da kullanılanlardır.

Lighthouse, Chrome tarayıcısında gönderilir ve geliştirme araçlarına güç sağlar.

Bir web sayfasında herhangi bir yere sağ tıklamak Chrome Dev Tools’u açar ve buradan Lighthouse, PageSpeed ​​metriklerinin ne olduğunu simüle etmek için kullanılabilir.

Ancak bunlar yalnızca değerlerin ne olabileceğine dair simülasyonlar, tahminlerdir.

Google’ın sıralama amacıyla kullanabileceği gerçek verilere Field Data denir ve bunlar, gerçek sayfaları mobil cihazlara gerçek koşullar altında indiren gerçek kullanıcılardan toplanan verilerdir.

PageSpeed Insights
PageSpeed Insights

Google’ın PageSpeed ​​Insights API’sinde ve aracında yaptığı değişiklik, diğer Field Data’ları toplanmamış olsa bile Google’ın toplanan alan metriklerini göstermesidir.

Daha önce Google, yalnızca toplanan tüm veriler belirli bir veri eşiğine ulaştığında rapor verirdi.

Google’dan Rick Viscomi’ye göre, bunu büyük bir anlaşma olarak nitelendiriyor, çünkü eksik veriler, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndaki First Input Delay verilerinin eksik olduğunu ve diğer verilerin orada olduğu kaynakların %30’unda oluyor.

First Input Delay, bir düğmeyi tıklamak, bir menüye dokunmak veya klavyeye basarak veri girmek gibi bir olayın işlenmesindeki gecikmeyi ve web sayfasının yanıt vermesi için geçen süreyi ölçerek bir web sitesinin yanıt verme hızını ölçen bir ölçümdür.

Metin veya resimler üzerinde kaydırma ve yakınlaştırma, web sayfasıyla etkileşim olarak sayılmaz.

Google’ın FID’deki Web.dev sayfasına göre , birçok kullanıcı bir web sayfasıyla etkileşime girmez ve bu nedenle Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX) bu ölçümü kaydetmeyecektir.

Bu, Google’dan olumlu bir adımdır çünkü ek bilgiler, daha fazla yayıncının Sayfa Hızı metrikleriyle ilgili olarak nelerin düzeltilmesi gerektiği konusunda daha iyi kararlar almasına olanak tanır.

Google yaptığı resmi duyurudaPageSpeed ​​Insights alan verileri artık bir metrik için yetersiz, ancak diğer metrikler için yeterli veriye sahip olabilecek sayfalar ve kaynaklar için sağlanmaktadır. Önceden, alan verileri yalnızca bir sayfa veya kaynak için tüm metrikler bir veri eşiğini karşıladığında ortaya çıkıyordu. Şimdi, veri eşiğini karşılayan herhangi bir metrik sağlanacaktır. Bu, API’deki loadingExperience ve OriginLoadingExperience nesnelerinde ve ayrıca ön uçta yansıtılır.” diyor.

Bu, yayıncılık topluluğu için harika bir haber çünkü saha verileri, bir web sayfasındaki gerçek site ziyaretçisi kullanıcı deneyimini yansıtıyor. Yayıncılar ne kadar fazla alan verisi bilgisine sahip olursa, gerçek dünya sorunlarını çözmek için o kadar doğru ve eksiksiz önlem alınabilir.

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir