1. Ana Sayfa
  2. Genel

Nano Teknoloji Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nano Teknoloji Hakkında Bilmeniz Gerekenler
0

Nano Teknoloji, Norio Taniguchi adlı bir bilim adamı tarafından 1974 yılında Tokyo Üniversitesi’nde ortaya attığı mevcut teknolojileri küçülterek bir yandan da daha duyarlı hale getirme demektir. Bu teknoloji o süreden sonra sürekli gelişmiş ve şuanki zamanımızın en önemli teknolojisi olarak sayılabilir. Halen gelişme aşamasında olan bu teknoloji ilerleyen zamanlarda yani gelecekte makinelerin yapabildiği işi moleküler makinelere bırakma olarak da düşünebiliriz.

Nano Teknoloji

Nano boyutunda moleküler makineler yapmayı hedefleyen bu teknoloji, ölçü birimi olarak da kendi ölçü birimi olan nanometreyi kullanmaktadır. Nanometre kısaca “nm” olarak ifade edilir. Bir nanometre 2 ile 5 atom büyüklüğündedir. Bu durumda bir insan saçından ortalama 40.000 defa daha küçüktür diyebiliriz.Nano Teknoloji de bilmemiz gereken bir diğer önemli kısım süper küçük bilgisayarcıklar ortaya çıkarmaktır. Bunlarda boyut kavramı biraz değişebilir. Şöyle anlatayım günümüzdeki bilgisayarlardan milyarlarca kez daha büyük işlem gücüne sahip gelişmir bir bilgisayarı Nano Teknoloji sayesinde bir küpşeker boyutuna sığdırabilmeyi hedeflemektedirler.

Nano Teknoloji’nin temelinde Quantum Fiziği yer almaktadır. Bu nedenle çoğu gelişme Quantum yasaları üzerinden temel alınarak yapılır. Bir çok hesaplama, eloktronik, optik, katalist yada buna benzer birçok Quantum konusunda yeni alanlarda bu uygulamaların oluşmasında ve geişmesinde olanak sağlar.Bilmemiz gereken bir diğer önemli bilgi ise nano teknoloji’nin hedeflediği çelikten daha güçlü fakat ondan kat ve kat daha hafif bir metal geliştirmeyi hedeflemektedirler. Bunlar teorik olarak mümkün görüksede şuan için sadece gelişme aşamasında olan bilgilerdir. Ayrıca kanseri tedavi etmek için yine nano teknoloji tarafından ortaya atılan ve gelişimi üzerinde çalışan başka bir bilgi ise kanser hücrelerini yayılmadan bulup onları yok eden bir anti hücre oluşturmak.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap