1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google PageSpeed Insight ile Site Hızlandırma

Google PageSpeed Insight ile Site Hızlandırma
0

Başlıklar

Bir dönüşüm oranı ve arama motoru için optimize edilmiş web sitesi oluşturmaya gelince, hız çok önemlidir. Site hızı artırma yöntemleri nelerdir? Sitemin hızını nasıl yükseltirim gibi soruların sorularını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Hızlı bir web siteniz yoksa, dönüşümler oldukça düşük olacaktır. Google 15 Haziran 2021 tarihi itibariyle resmi olarak yayınladığı Core Web Vitals güncellemesi ile önemli bir sıralama faktörünü devreye sokmuş oldu.

Ancak, bir web sitesini hızlandırmak kolay bir iş değildir. Site hızlandırma yöntemleri arasında birçok teknik var.

Sorununuz, kötü yazılmış kodlardan resimlere veya büyük sayfa öğelerine kadar herhangi bir şey olabilir.

Bu sorunları hızlı bir şekilde düzeltmeniz gerekir, çünkü yapmazsanız Google web sitenizi kapatır.

Siteniz ne kadar hızlı yüklenirse hemen çıkma oranı o kadar düşük olur. Siteniz hızlıysa, yüksek hemen çıkma oranları sağlayan yavaş sitelere göre Google’da sıralama şansınız daha yüksektir.

Neyse ki Google, neleri düzeltmeniz gerektiğini öğrenmek için PageSpeed ​​Insights aracını sunuyor .

Ne yazık ki, puanınızı %100’e çıkarmak için size en iyi talimatları vermiyorlar.

Google’ın PageSpeed ​​Insights‘ında nasıl %100 mükemmel bir puan alacağınız ve neden bu başarıya ulaşmanız gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

PageSpeed Insights

Sayfa Hızı Neden Önemlidir?

Site hızlandırma, sayfa hızı, web sitenizin Google’ın arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için kritik bir faktördür. Web siteniz en iyi 10 organik sayfa ile aynı seviyede değilse, ilk sayfada yer alamazsınız.

Bu nedenle, başarılı bir şirkete ve dönüşüm sağlayan bir web sitesine sahip olmak için sayfa hızına odaklanmak çok önemlidir. Backlinko kısa süre önce Google’da on bir milyondan fazla arama motoru sonuç sayfasını (SERP) analiz ettikleri bir çalışma yürüttü.

İlk 10 sonuçta yer alan siteler arasında hangi faktörlerin en yaygın olduğunu bulmak istediler. Şaşırtıcı bir şekilde, sayfa hızı ve sıralamanın birbiriyle ilişkili görünmediğini buldular. Ancak, bir sitenin ilk sayfadaki ortalama yükleme süresi, oldukça hızlı olan 1.65 saniyedir.

Ancak Google, sayfa hızının önemli olduğunu söylüyor. Hatta bununla ilgili bir güncelleme bile yapıldı. Bu bağlantı, Google’ın yeni PageSpeed ​​sektör karşılaştırmaları tarafından yedeklenir ve desteklenir. Sayfa yükleme süreleri arttıkça, birinin sitenizden çıkma şansının önemli ölçüde arttığını buldular:

Bu, sayfanızın yüklenmesi 10 saniye sürerse, birinin sitenizi daha yüklenmeden terk etme olasılığının yüzde 120’den fazla arttığı anlamına gelir! Ancak 5 milyondan fazla site üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir web sitesinin masaüstüne tam olarak yüklenmesi 10.3 saniye ve mobilde yüklenmesi 27,3 saniye sürüyor.

Bu, hızlı performans gösteren bir web sitesine sahip olmak söz konusu olduğunda neredeyse hepimizin işareti kaçırdığı anlamına gelir. Başka bir çalışmada, BigCommerce, e-ticaret web siteleri için dönüşüm oranlarının ortalama yüzde bir ila iki aralığında olduğunu buldu.

Hızınızı iki saniyenin altına düşürmek trafiği ve geliri artırabilir.

Peki, bir sayfanın yavaş yüklenmesine neden olan nedir?

Yavaş sayfaların en yaygın nedenleri, hacimli görüntüler ve kötü tasarlanmış kodlamadır.

Modern çağda herhangi bir web sitesine bakarsanız, muhtemelen resimlerle dolup taşar.

Resimlerinizi optimize etmiyorsanız, birden çok megabaytlık yer kaplayan sayfalarınız olabilir.

Sayfa boyutu ve ağırlığı genellikle sayfa ağırlığı baytlarıyla ölçülür. Basitçe söylemek gerekirse, sayfa ağırlığı baytları, bir web sayfasının bayt cinsinden ölçülen toplam boyutunu gösterir.

Google’ın karşılaştırma verileri, sayfa boyutu veya ağırlığı için en iyi uygulamanın 500 KB’ın altında olduğunu söylüyor.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insight Nasıl Kullanılır?

Çoğu site, çok fazla yer kaplayan büyük resimler nedeniyle yavaş çalışır.

Ancak bu her zaman her web sitesi için geçerli değildir.

PageSpeed ​​Insights aracında %100 puan almak için gerekli değişiklikleri yapmadan önce site hızlarınızın yavaşlamasına neyin neden olduğunu tam olarak bilmeniz gerekir.

Başlamak için PageSpeed ​​Insights aracını açın ve çubuğa web sitenizin URL’sini girin.

Google’ın sitenizde hızlı bir test çalıştırması için “Analiz Et”i tıklayın.

Bitmiş rapor, siteniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve performansını neyin engelleyebileceğini size söyleyecektir.

Neredeyse her zaman iyileştirme için yer vardır. Buradaki amacımız, sayfa hızında bu yolculuğa birlikte çıkarken bu makalenin sonunda sizi %100’e ulaştırmak.

Açıkçası, Sayfa Hızı İstatistikleri aracında %100’e ulaşmak için her öğeye dikkat etmeniz gerekecek.

Mobil İçin İyileştirmeler Nasıl Yapılmalı?

Mobil site test aracını PageSpeed ​​Insights aracında kullanabilirsiniz, ancak Google bunun güncellenmiş ve daha doğru bir sürümünü yayınladı.

Google Test My Site ile bunu yapabilmeniz mümkündür.

Çıkan sayfada sitenizin URL’ini girin ve ardından “Test Et” tuşuna basın.

Google’ın bu raporu çalıştırması birkaç dakika sürecektir, ancak size mobil sitenizin endüstri standartlarına kıyasla nasıl performans gösterdiğine dair ayrıntılı bir bakış sağlayacaktır.

Daha düşük sayfa hızı nedeniyle ortalama olarak kaç ziyaretçi kaybedebileceğinizi bile size söyleyecektir.

Mobil’de önerilen yükleme süresi üç saniyedir ve bunu gerçekleştirene kadar optimize etmeye devam edin.

Mükemmel PageSpeed ​​Insights Puanını Elde Etmenin 4 Yolu

Google’ın PageSpeed ​​Insights aracında %100 mükemmel bir sonuç elde etmek kolay bir iş değildir. Bunu bir gecede yapabilmenizin imkanı yoktur. Bu nedenle istikrarlı bir şekilde sürekli olarak optimize etmeye devam etmeniz gerekir.

1. Resimleri Sıkıştırın

Yavaş sayfaların ve düşük puanların en büyük nedeni büyük resimlerdir. Bunu kendi sitenizde düzelttiğinizde, hız üzerinde büyük bir etki görürsünüz.

Görüntü boyutunu sabitlemek için en iyi optimizasyon tekniklerinden biri sıkıştırmadır. Basit sıkıştırma araçlarını kullanarak görüntü boyutunda ortalama yüzde 50 veya daha fazla sonuç elde edebilirsiniz.

Eğer bir Wordpress alt yapısı kullanıyorsanız bunları yapabilmek için birçok eklenti mevcuttur. Bunlardan biri WP Smush Image‘dir.

2. Tarayıcı Önbelliği (Cache) Özelliğini Kullanma

Tarayıcı önbelleğe alma, önceden yüklenen kaynakları “hatırlayarak” çalışır, böylece her ziyarette yeniden yüklenmesi gerekmez.

Bir web sitesi ziyaretçisi sitenizde yeni bir sayfaya gittiğinde, logolar ve alt bilgiler gibi tüm verilerinizin yeniden yüklenmesi gerekmez.

Bu, insanlar sitenize geldiğinde hızda büyük bir artışla sonuçlanacaktır.

Nasıl uygularsınız? Neyse ki, bunun için bir eklenti var. Bunu yapmak için bir kodlama uzmanı olmanıza gerek yok. Wordpress siteleri için en çok kullanılan eklenti W3 Total Cache‘dir.

3. HTML Yapınızı Küçültün

HTML kodlamanızın kapladığı alanı en aza indirmek, Google’dan mükemmel bir puan almanın bir başka büyük faktörüdür.

Minification, bir tarayıcının HTML’yi nasıl işleyeceğini etkilemeden gereksiz veya yinelenen verileri kaldırma veya düzeltme işlemidir.

Kodu düzeltmeyi, biçimlendirmeyi, kullanılmayan kodu kaldırmayı ve mümkün olduğunda kodu kısaltmayı içerir.

Bir kez daha, WordPress’in harika eklenti seçenekleri sayesinde, bunu düzeltmek için bir kodlama dehası olmanıza gerek yok.

Wordpress kullanıyorsanız HTML Minify eklentisini kullanabilirsiniz.

4. AMP’yi Uygulayın

AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfaların (Accelerated Mobile Pages) kısaltmasıdır.

Mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için Google tarafından uygulanan bir projedir.

Tonlarca gereksiz içeriği ortadan kaldıran ve mobil sayfalarınızın neredeyse anında yüklenmesini sağlayan açık kaynaklı bir biçim oluşturarak çalışır.

Kullanıcılara, mobil cihazlarda iyi çalışmayan karmaşık özellikler olmadan mobil cihazlarda daha akıcı bir deneyim sunar.

Cep telefonunuzdan internette geziniyorsanız, muhtemelen AMP tabanlı bir siteye giriş yapmışsınızdır.

Site Hızlandırma Bana Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Sitenizin hızlı bir yapıda olması, kullanıcıların çıkma oranını, site içerisinde gezinme oranını ve daha pek çok metriği etkilemektedir. Hızlı bir siteye sahip olmanız aynı zamanda bir sıralama faktörüdür ve bu nedenle optimizasyonlarının yapılması gerekmektedir.

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap