1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kimlik Yenileme Ücreti ve Kaybetme Cezası

Kimlik Yenileme Ücreti ve Kaybetme Cezası
0

Nüfus cüzdanı kişisel bilgilerimizin yer aldığı kısacası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzun kanıtı nitelikte belgelerdir. Her yeni doğan bireye çıkarılan kimlikler hayatımız boyunca her devlet kurumunda olmazsa olmazlarımızdandır. Bu nedenle bu belgeleri dikkatli ve düzenli olarak saklamamız gerekmektedir. Bazı sebeplerden dolayı kaybolan kimliği yenilerken de bazı prosedürler bulunmaktadır.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Olduğunda Ne Yapılmalı?

kimlik ücreti

Kimliğinizi kaybettiğiniz takdirde muhtarlığa gidip, nüfus cüzdanı talep belgesi istenir. Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet fotoğrafınız ve bir miktar parayla beraber nüfus müdürlüğüne gidilir. Nüfus müdürlüğüne gerekli evraklar verildikten sonra kimliğiniz yeniden çıkarılır. Kimliğinizin çalındığı yada başkasının eline geçtiğini düşünüyorsanız karakol-emniyete gidip mutlaka tutanak tutturmanız gerekmektedir.

Kimlik Kaybetme Cezası

2016 yılı Ocak ayında onaylanan tasarı ile birlikte hüviyet cüzdanını kaybedenler 50TL civarında bir ücret ödemektedir. Eskiden olduğu gibi ilan verme vs. gibi prosedürler kaldırılmış olup, yenisini almak kolaylaşmıştır.  Ayrıca evlilik sonrası kimliğini değiştirmeyen kimselere 80TL para cezası verilmektedir.

Kimlik Yenileme Ücreti

Nüfus cüzdanınızı herhangi bir nedenle yenilemek istediğinizde 2 adet fotoğrafla beraber nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca yenileme ücreti olan 8tl de yanınızda bulundurmayı unutmayın. Bu işlemler çok sıra yoksa birkaç saat içinde tamamlanabilmektedir.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap