1. Ana Sayfa
  2. Genel

Hayal Kırıklıklarının Üstesinden Gelmenin 5 Yolu

Hayal Kırıklıklarının Üstesinden Gelmenin 5 Yolu
0

Bu yazımızda hayal kırıklıklarının üstesinden gelmenin 5 yolu anlatılmaktadır. Hayatımız boyunca yaşadığımız bu kırıklıkların üstesinden nasıl geliriz ? Çok doğal bir şeydir. Yanlış varsayımlar yaparız ve hayal kırıklıkları yorganın altına gizlenmeye başlar. Sahte beklentilerimiz yüzünden mutsuz ve üzgün olduğumuz bir süreçtir bu.Hayat bu şekilde yürür. Bu durum başımıza gelir ve bu nahoş hislerimiz dinene kadar kötü bir ruh haliyle dolaşırız ortalıkta.

[pullquote]William Shakespeare: “Beklentiler, tüm kalp ağrılarının kökenidir”[/pullquote]

Hayal kırıklığı nedir?

Hayal kırıklığı hakkında bilgi veren herkes “sahte beklentiler içinde olma hali” diye belirtir. En kısa açıklaması budur.Fakat her kötü ruh halinin bir ilacı olduğu gibi hayal kırıklığının da var. Size hayal kırıklığının üstesinden gelecek 5 yolu açıklamak istiyorum ki üzgün olmaktan bir an önce kurtulun.

Hayal kırıklığının üstesinden gelme

Hayal kırıklığını yenmek

1. Hayal kırıklığınızın sebebini belirleyin.

Çok bariz bir şey söylediğimin farkındayım ama sizi mutsuz ve üzgün hale getiren o başkaldırıyı bulmak, tedavinin ilk adımı. Bu başkaldırı sahte beklentiler ama kendinizi kapana sıkışmış gibi hissediyorsanız bunun sebebini de öğrenmelisiniz. Kız veya erkek arkadaşınızın sizi aldatıyor olması çok büyük hayal kırıklığı olabilir. Bu durum sadece, sizin sadakatinizdeki hangi kısmın düşürülmesi gerektiğini dikkate alarak çözülebilir. Tabii ki bir yol daha var, o da ilişkiyi bitirmek. Ama sizi bu şekilde hissettiren duyguyu “gördüğünüzde” o duygunun uçup gittiğini fark edeceksiniz.

2. Hayal kırıklığınızdaki hazzı bulun.

Hayal kırıklığınızdan haz almak karakterinizi güçlendirmekle alakalıdır. Haz, zevk almakla ilgili ve sizin de zevkiniz, sizi daha güçlü yapacak olan koca bir “karakter” testinden geçtiğinizi bilmek olmalıdır. Hiç kimse daha önce yaşamadığı bir duygu için “ya şöyle olsaydı” şeklinde bilgi paylaşamaz. Beyninize demir bir miğfer geçirdiğiniz ve azamet seviyesini yükselttiğiniz için mutlu olmalısınız.Daima her şeyin bir dengede olduğunu hatırlayın. Hiç kimse daima mutlu ve eğleniyor olamaz. Kötü duyguların üstesinden gelebilme kapasitenizi test etmek için bazen mutsuzluk ve üzgün anların da olması gerekir.

3. İşin iyi tarafından bakın.

Monty Python filmini izlediyseniz ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Çarmıha gerilmiş olsanız bile olay bütün hayal kırıklıklarında diğer ihtimalleri ve iyi yönleri görebilmek.2 numaralı yol ile ilişkili bu da. Hayal kırıklığı içindeki hazzı bularak aydınlığın ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Her hayal kırıklığı bizim biraz daha kendi kararlarını veren bir birey olmamızı sağlıyor. Kötü hislerimizi keşfettikten sonra kötü durumlar karşısında direksiyonu yönetirken daha tecrübeli oluyoruz.

4. Ruh halinizi motivasyon ile yükseltin

Bu her zaman işe yarıyor, inanın bana. Eğer olayların akışına kapılıp Not Defteri ve Not Seni Seviyorum gibi hüzünlü filmler ya da bir boks maçını kaybettikten sonra Tyson’ın Holyfield karşısında kaybettiği maçı izliyorsanız, bu sizi daha kötü hissettirir. Bu tür filmleri izlemek doğru gibi görünüyor biliyorum ama isteklerinize karşı kendinizi zorlamalısınız.Sil Baştan gibi mutlu sonla biten birkaç film ya da Mike Tyson’ın nakavtlarından oluşan bir seriyi izleyin. Bu, sizi kötü ruh halinden kurtarmakla kalmaz, bu kadar çok üzülmenizin ne kadar aptalca olduğunu da görmenizi sağlar. Motivasyon verici klipler ve adrenalin arttırıcı şarkılar bana her zaman iyi gelir. Hepimiz farklıyız sonuçta sizin de bazı deneyler yapmanız gerekebilir.

5. Beklentilerinizi düşürün

Bunu sona bıraktım çünkü bu önemli. Yani pastanın üzerindeki vişne gibi. Beklentiler sizi hayal kırıklıklarına sürükleyebilir ve sizi üzen tek şey de budur. Tek bir şeye o kadar fazla duygu ve sahte beklentiler yüklüyoruz ki bu sizi üzgün yapmakla kalmaz hasta bile edebilir. Bütün kötü düşünceler vücudun çalışmasını engellediğine göre, bu da bağışıklık sisteminizin bozulmasına ve vücudunuzun virüsler için oyun alanı haline gelmesine neden olabilir.Daha azını beklemek çok önemlidir çünkü bu sizi nadiren hüzünlendirir. Kötü ruh halinin sadece sizin tarafınızdan giderilebileceğini daima hatırlayın. Hayal kırıklığını gidermek için gerekli beş yolu tekrar edelim:

  1. Sizi hayal kırıklığına uğratan şeyi ve sebebini belirleyin.
  2. Karakterinizi güçlendirerek hayal kırıklığındaki hazzı bulmaya çalışın ve her şeyin dengeden ibaret olduğunu unutmayın.
  3. Monty Python gibi daima işin iyi tarafından bakın.
  4. Ruh halinizi motivasyon ile arttırın (farklı ilaçları denemeniz gerekli burada).
  5. Daha uzun süre mutlu kalmak istiyorsanız beklentilerinizi düşürün.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap