1. Ana Sayfa
  2. Genel

E-Ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-Ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
0

İnternet’ten Para Kazanabileceğimiz yöntemlerden maddeler halinde kısaca bahsetmiştik. Şimdi bu maddelerden birisi olan e-ticaretten bahsedelim. E-Ticaret ( Elektronik Ticaret ) bir ürünün, hizmetin İnternet vasıtasıyla satışını, tanıtımını yapmaktır. Müşteriler ürünleri Havale, EFT Ve Sanal Pos gibi ödeme yolları ile ürünleri satın alırlar.E-Ticaret sayesinde ürünleriniz daha fazla kitleye ulaşır ve müşteri potansiyeliniz artar. İnternet kullanıcıları için büyük bir kolaylık ve avantaj sağlayan online alışveriş sizin için büyük bir kazanç kaynağı olabilir.Bir giyim sektöründe mağaza sahibi olduğunuzu düşünelim. Sahibi olduğunuz mağazanın belli bir takım masrafları olacak. Nedir bunlar dükkan kirası, elemanların maaşı, elektrik, su gibi. Bu sistem  sayesinde bu maliyetlerden kurtulmuş olacaksınız. Dükkan kirası ödemeyeceksiniz çünkü sizin dükkanınız web sayfanız. Eleman çalıştırmanıza gerek kalmayacak çünkü müşterileriniz ürünleri kendileri inceleyecekler. Tabi ki E-Ticaretin avantajları yanında birde dezavantajları var.

e-ticaret

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

  1. Dükkan kirası, Eleman Masrafları, Elektrik, Su gibi masraflardan kurtulmuş olursunuz.
  2. 7/24 çalışabilen bir sisteme sahip olursunuz.
  3. Daha fazla ürün çeşidi sunabilirsiniz.
  4. Satışa sunmuş olduğunuz ürünleri müşteriler daha kısa sürede inceleye bilirler
  5. Masraflarınızın azalması sebebiyle ürünleri daha ucuz fiyatlardan satabilir ve sürümden kazanabilirsiniz.
  6. Bir dükkana sahip olduğunuzda sadece bulunduğunuz bölgeye hitap ederken E-Ticaret ile Müşteri potansiyeliniz genişler.

E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir ?

  1. Müşterilerin satın almak istedikleri ürünleri denemek ve incelemek gibi imkanları yoktur.
  2. Müşteri ve Satıcı yüz yüze iletişim kuramazlar. Buda güven problemi yaratabilir.
  3. E-Ticaret Sitenizde güvenlik açıkları bulunması halinde çok zor durumlara düşebilirsiniz. E-Ticaret paketleri satan bir çok firma bulunmaktadır ancak iyi bir araştırma yapmadan satın almanızı tavsiye etmem. Dezavantajlarda bahsettiğim güvenlik açıkları konusunda dikkatli olmalısınız. Bu yüzden işinde  profesyonel bilgi sahibi kişiler ile çalışmalısınız.E-Ticaret sitenizi kurduktan sonra önemli bir konu daha var Sanal Pos. Müşterilerinizin kredi kartı ile alışveriş yapabilmesi için sanal pos sistemine ihtiyacınız olacak. Bankalardan sanal pos alabilmeniz için bir işletme sahibi olmanız gerekmektedir veya alternatif olarak bu sektördeki firmalardan sanal pos kiralayabilir veya komisyon karşılığında anlaşarak sayfanıza sanal pos entegre edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap