1. Ana Sayfa
 2. Genel

Facebook Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Facebook Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?
0

Başlıklar

Facebook reklamları muhtemelen en çok ihmal edilen kanaldır. Genellikle insanlar ve özellikle reklam verenler Facebook’u göz ardı ediyor çünkü şunun gibi şeyler söylüyorlar: “Facebook, herkesin ailesi kullanmaya başladığından beri öldü.” “Instagram etkileşim oranının 10 katı!” “E-posta Facebook’u eziyor.”

Ancak aslında durum bu şekilde değil. Peki, gelirleri nasıl bu kadar hızlı artıyor? Facebook, aylık 2,7 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla sadece en büyük kullanıcı tabanına sahip olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda reklam sistemleriyle de çok para kazanıyor.

Bence birçok işletme Facebook reklamlarını deniyor, başarısız oluyor ve ardından platformu suçluyor. İnsanlar Facebook reklamlarının kendileri için çalışmasını sağlama konusunda berbatlar. Hedef kitlelerini gerçekten anlamazlar, bu nedenle yanlış kişilerin haber akışına reklam yerleştirirler.

Size Facebook reklamlarında başarılı olmuş birkaç marka örneği göstereceğim ve ardından hiç zorlanmadan ilk kampanyanızı oluşturmanız için size yol göstereceğim. Hatta Facebook reklamlarınızı bir sonraki seviyeye taşıyabilmeniz için size birkaç gelişmiş ipucu vereceğim.

Facebook Reklamcılığı

Facebook’ta Neden Reklam Vermelisiniz

Sonuçlarla tartışamazsınız. Bu, Facebook reklamlarını reddedemeyeceğiniz anlamına gelir. Bir eMarketer araştırmasına göre, neredeyse tüm sosyal medya pazarlamacıları (%96), Facebook reklamını tüm sosyal ağlar arasında en etkili ücretli seçenek olarak görüyor.

Bunun bir nedeni Facebook’un boyutu. Facebook neredeyse Dünyanın en büyük kullanıcı veritabanına sahip.

Her ay milyarlarca kişi platformlarında reklam görüyor. İnsanlar her gün sitede 38 dakika veya daha fazla zaman harcıyor. Ve nefret edenlerin söylediklerine rağmen, Facebook büyümeye devam ediyor.

Diğer bir neden de, Facebook Reklamcılığının doğru kullanıldığında küçük şirketlere rekabet avantajı sağlamasıdır. Örneğin, e-ticaret girişimi Barbell Apparel, Kickstarter ürün lansman hedefini 15.000 $’a 735.000 $ aşmak için Facebook reklamlarını kullandı!

İnsanlara çevrimiçi olarak ulaşmak ister misiniz? Facebook, Google AdWords’e en iyi alternatiftir.

Beni yanlış anlamayın, AdWords harika. Ama aynı zamanda pahalı. Tıklama başına maliyetler AdWords’de oldukça pahalı iken Facebook Reklamcılıkta daha ucuzdur.

Şimdi tahmin edin o reklam kampanyası ne kadardı? Bu şirket, sadece birkaç iyi müşteri adayı getirmek için kelimenin tam anlamıyla her gün binlerce dolar harcadı. Facebook’ta durum farklı. Aynı sayıda kişiye erişebilirsiniz – ancak çok daha az bir bir maliyet ile bunu yapabilirsiniz.

Facebook Reklamcılığı: Kullanıcı Verileri

Facebook, profillerine gönüllü olarak giren (yaş, konum ve ilgi alanları gibi) kullanıcılarından tonlarca veri aldığından, kullanıcıların kim olduğu ve nelerden hoşlandığı konusunda iyi bir fikre sahipler.

Bu nedenle, satın alma olasılıkları yüksek ürünlerin, beğenmeye meyilli oldukları sitelerin veya katılmak istedikleri etkinliklerin yüksek hedefli reklamlarını sunabilirler. Örneğin, yakın zamanda çevrimiçi kurs platformu olan Udemy hakkında bir Facebook grubuna katıldım.

Doğal olarak, Facebook seçimime atlıyor ve bana bir kursa kaydolmamı isteyen reklamlar göstermeye başlıyor (video oyunları oluşturmayı öğrenmek isteyebileceğimi düşündüler).

Her Facebook reklamının sahip olduğu birkaç özellik vardır ve bunlar reklamları benzersiz kılar. Bunlarla, bunun bir reklam olduğundan emin olabilirim.

Eğer karşınıza çıkan gönderinin altında “Sponsored” yazısı yer alıyorsa bu Facebook tarafından verilmiş olan bir reklam sonucu karşınıza çıkmış demektir.

Ayrıca sağ üst köşede, normal gönderilerde asla görünmeyen benzersiz bir “Sayfayı Beğen” düğmesi vardır.

Son olarak, normal haber akışı öğelerinin aksine, tüm Facebook reklamlarının sağ alt köşesinde bir harekete geçirici mesaj (CTA olarak da adlandırılır) bulunur ve bu, aşağıdakilerden birini yapmanızı söyler:

 • Daha fazla bilgi edin
 • Kaydol
 • İndir
 • İletişime geç
 • Şimdi satın al
 • Şimdi rezervasyon yap
 • Daha fazla izle
 • Şimdi uygula

Bu nedenle, Facebook reklamlarını şu üç şeye dikkat ederek tespit edebileceğinizi unutmayın:

 • Site adının altında bir “sponsorlu” etiketi
 • Sağ üst köşedeki sayfayı beğenme istemi
 • Sağ alt köşede bir harekete geçirici mesaj düğmesi

Facebook’un neden YouTube gibi reklamlarını daha agresif ve belirgin hale getirmediğini merak edebilirsiniz.

YouTube, izlediğiniz her üç veya dört video için sizi bir reklama bakmaya zorlar. Bir süre reklamları atlayabilirsiniz, ancak sonunda 30 saniyelik bir videonun tamamını izlemeniz gerekecek. Uzun videolar için (1 saat), video sırasında size tıpkı TV’de bulunan reklamlara benzer şekilde reklamlar görürsünüz. Sonuç: Herkes YouTube reklamlarından NEFRET EDER.

Facebook Ads

Facebook Reklamcılığına Genel Bakış

Beş ana Facebook reklamı türü vardır:

 • Görseller
 • Videolar
 • Döngü (birden çok resim)
 • Koleksiyon (birden çok alışveriş gönderisi)
 • Anında deneyim (tam ekran deneyimi)

Reklamlarınızı yerleştirebileceğiniz konumlar:

 • Haber akışı
 • Kenar çubuğu
 • Kitle ağı
 • Instagram

Reklamları haber akışına veya sağ sütuna yerleştirmek oldukça tahmin edilebilir bir şeydir. Ancak bir kitle ağı reklamı nasıl görünür? Bu reklamlar normal web sitelerine, uygulamaların içine ve hatta oyunlara yerleştirilir.

Bu, Facebook’un reklam erişimini Facebook’un içinden sahip oldukları herhangi bir gayrimenkule genişletmesini sağlar. Instagram reklamları, yerel Facebook reklamlarıyla aynı ilkeye dayanan uygulamanın doğal akışına yerleştirilir.

Bununla ilgili birçok başarı öyküsü var. Örneğin, BenandJerry’s isimli kuruluş Facebook reklamları sayesinde çok kısa bir süre içerisinde 600 bin takipçi sayısına ulaştı.

Facebook Reklamları Nasıl Yönetilir?

İlk olarak, reklam hesabınızı oluştururken göreceğiniz standart kontrol paneli olan Reklam Yöneticisi var. Buradan Hesaba Genel Bakış, Kampanyalar ve iş araçlarına erişebilirsiniz. Faturalandırmayı, ayarları düzenlemek ve Etkinlik Yöneticisine erişmek için reklamlar oluşturabilir ve İşletme Araçlarını kullanabilirsiniz.

Bu, yeni başlayanlar için tercih edilen seçenektir ve yeni başlarken kullanmalısınız. Ardından, reklamlar, gönderiler ve gelen kutusu dahil olmak üzere tüm hesap etkinliğinizi yönetmenize olanak tanıyan Business Manager Suite bulunur. Ayrıca analizleri buradan görüntüleyebilirsiniz. Güçlüdür, ancak yeni başladığınızda biraz bunaltıcı olabilir.

Facebook reklamcılığına ilk kaydolduğunuzda, hemen ilk kampanyanızı oluşturmanızı isterler. Kampanya, reklamcılık çabalarınızın en soyut ve geniş düzeyidir. Burada belirlenen tek şey, beğenileri artırmak, bir web sitesine trafik göndermek, potansiyel müşterileri alıcılara dönüştürmek ve uygulama indirmeleri almak için çeşitli hedefleri kendinize koyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap