1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Epilepsi Nedir? Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Nedir? Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
0

Sinir sistemi hastalığı olarak bilinen epilepsi, bir diğer şekliyle şuur bozukluğuyla başlayan ve nöbetler halinde devam eden bir hastalıktır diyebiliriz. Sinir hücrelerindeki akım sırasında dengesiz bir elektriklenme ya da beyin hücrelerinin vazifelerini tam yerine getirememesi sonucu oluşan bir sinir bozukluğudur. Bu vazifelerini yerine getiremeyen hücreler bir süre sonra hastada nöbet geçirme durumlarını oluşturur.

Epilepsi nedir?

Epilepsi Belirtileri

Epilepsi de kesin teşhisi koyabilmek için hastanın nöbet aşamasına kadar hastalağının ilerlemesiyle konulabilir.  Tabi bu da yeterli olmayabilir bazı durumlarda çünkü nöbet geçirme durumlarıda dengesizleşebilir bu durumdan dolayı anlaşılamayabilir.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır

Teşhis konulduktan sonra tedavi işlemleri için öncelikle hastanın yaşı çok önemli bir yer tutar. Eğer hasta gençse bu genelde beyin tümörüne bağlı olarak ortaya çıkar. Yaşlılarda ise bu durum beyindeki damarlarla ilgili olan hastalıklarından meydana gelebilir. Tam anlaşılabilmesi için beyin tomografisi ve diğer işlemler ile bu hastalığı tetikleyen kesin sonuca ulaşılabilir.Bu hastalığı geçiren kişiler eğer çocuksa eğitimine ara verdirilmemeli  devam edilmelidir zaten hastalık psikolojik destek ve ilaçlar yardımıyla tedavi edilebiliyor. Çocukta başka bir psikolojik sorunun çıkmasını istemez kimse. Eğer tedavi uygulanılacak kişi  yetişkin bir birey ise ağır ve yorucu işlerden mutlaka uzak durmalıdır.Son olarak bu hastalığa sahip kişiler nöbet geçirirken her türlü kesici madde, yanıcı madde ve sert cisimlerden uzak tutulmalıdırlar. Hastalar sakinleştirilerek nöbeti atlatana kadar dikkatli olunmalıdır.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap