1. Ana Sayfa
 2. Genel

En Etkili Facebook İşletme Sayfası Nasıl Oluşturulur?

En Etkili Facebook İşletme Sayfası Nasıl Oluşturulur?
0

Başlıklar

Günlük 1,82 milyar aktif kullanıcısı ile Facebook, dünyanın en güçlü sosyal medya kuruluşlarından biridir. Facebook kullanıcılarının yüzde 17’si uygulamayı kullanmalarının ana nedeninin markaları veya işletmeleri takip etmek olduğunu söylüyor ve Amerikalıların yüzde 78’i Facebook’taki ürünleri keşfettiklerini söylüyor. Facebook İşletme ile birçok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Facebook, işletmelere hedef kitleleriyle bağlantı kurmaları, ürünlerini tanıtmaları ve satmaları ve markalarının çevrimiçi görünürlüğünü iyileştirmeleri için yeni yollar sunuyor. Facebook Marketplace gibi alışveriş özelliklerinin eklenmesi, işletmeler tarafından çevrimiçi dönüşümleri iyileştirmek için de kullanılabilir.

Facebook’taki 140 milyondan fazla işletme hesabıyla, rekabetin yüksek olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, doğru taktikler ve uygulama, işletmeniz için yeni gelir sağlayan bir Facebook İşletme Sayfası oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Etkileşiminizi, tıklamalarınızı ve gelirinizi artıran Facebook işletme sayfalarını nasıl oluşturacağınızı gözden geçirelim.

Facebook İşletme

Facebook İşletme Sayfası Nedir?

Facebook İşletme Sayfası, işletmenizi dünyanın en büyük sosyal platformlarından birinde tanıtmanıza olanak tanıyan bağımsız bir sayfadır. Facebook İşletme Sayfaları, bir kişiyi değil, bir işletmeyi veya markayı temsil ettiği için kişisel sayfalardan farklıdır. Bu, Facebook İşletme Sayfanızdaki içeriğin marka odaklı ve profesyonel olması gerektiği anlamına gelir.

Bir Facebook İşletme Sayfası, içerik paylaşmanıza, müşterilere yanıt vermenize, takipçilerinizle sohbet etmenize ve yayınınızdaki ürünleri tanıtmanıza olanak tanır. Ayrıca, birlikte çalıştığınız ortaklar veya dış ajanslar da dahil olmak üzere diğer kişileri Facebook İşletme Sayfanızı yönetmeye davet edebilirsiniz.

Facebook Business Pages, markanızı ve ürünlerinizi daha fazla tanıtmak için ücretli Facebook reklamları da yayınlayabilir.

Neden bir Facebook İşletme Sayfası Oluşturmalısınız?

Bir Facebook İşletme Sayfası oluşturduğunuzda, insanların işletmenizi bulmasına ve sunduklarınız hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyorsunuz.

İşletme sayfanız ayrıca bir çevrimiçi topluluk oluşturmanıza ve müşterilerinize daha iyi hizmet vermenize yardımcı olur. Kurulduktan sonra, takipçileriniz sizinle etkileşime girebilir ve gerçek zamanlı olarak ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında sorular sorabilir; bu, marka bütünlüğünüzü iyileştirmenin harika bir yoludur.

Bir Facebook İşletme Sayfası oluşturduğunuzda, 2,14 milyar potansiyel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olabilecek Facebook Reklamcılığına başlayabileceksiniz. Page Insights ve analitik gibi Facebook iş araçları, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza ve daha iyi müşteri deneyimleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, Facebook İşletme Sayfanız üzerinden etkinlikler oluşturabilir, randevular ayarlayabilir, personel kiralayabilir ve ürünleri doğrudan satabilirsiniz. Facebook İşletme Sayfalarının kurulumu ücretsizdir, yani işletmenizin listelenmesi için önceden yatırım yapılmaz.

Facebook kullanıcılarının yüzde 74’ü siteyi günde en az bir kez ziyaret ederek ve günde ortalama 38 dakika harcarken, bir Facebook İşletme Sayfası oluşturmak, çevrimiçi organik erişiminizi geliştirmek için harika bir yol olabilir.

Facebook İşletme

Harika Bir Facebook İşletme Sayfası Oluşturmanın Adımları

Harika bir Facebook İşletme Sayfası oluşturmak için profil resminizden ve kapak fotoğraflarınızdan Facebook reklamlarına, hedef kitlenize ve medya planlamasına (gönderi türleri ve yayınlama zamanı) kadar her şeyi analiz etmeniz gerekir. İşte Facebook İşletme Sayfanızı oluşturmak için altı adımlı bir kılavuz.

1- Facebook’a Giriş Yapın veya Kaydolun

Öncelikle giriş yapmanız veya Facebook’a katılmanız gerekir. İsterseniz Facebook sayfanızı kişisel sayfanızdan oluşturabilir veya Facebook işletme sayfanız için tamamen yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra facebook.com/pages/create adresine gidin.

Bir işletme / marka veya topluluk / halk figürü olmak üzere oluşturmak istediğiniz sayfa türünü seçin ve ardından Başlayın’a tıklayın.

Ekleyebileceğiniz temel bilgiler şunları içerir:

 • Sayfa Adı: İşletmeniz veya marka adınız olmalıdır.
 • İş Kategorisi: İşletmenizi tanımlayan bir veya iki kelime. Yazmaya başladığınızda Facebook size seçenekler sunacak. İşletmeniz birden fazla kategoriye giriyorsa, müşterilerinizin işletmenizle ilişkilendireceği kategoriyi seçmeye çalışın.
 • Açıklama: Ne yaptığınız, sunduğunuz hizmetler ve Facebook İşletme Sayfanızın amacına ilişkin kısa bir açıklama.

2- Kapak Fotoğrafını ve Profil Resmini Yükleyin

Kapak fotoğrafınız ve profil resminiz, Facebook İşletme Sayfanızın ana görsel varlıklarıdır. Birçok işletme, logolarını profil resimleri için kullanır, ancak işletmenizi ve markanızı temsil eden herhangi bir fotoğrafı seçebilirsiniz.

Profil resmi seçerken, fotoğrafınızın kırpılmamasını sağlamak için Facebook’un boyutlandırma kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Facebook İşletme Sayfanızı oluştururken bir kapak fotoğrafı da eklemek isteyeceksiniz. Kapak fotoğrafınız görsel olarak heyecan verici olmalı ve işletmenizi ve markanızı temsil etmelidir. Kapak fotoğrafı boyutlandırma için boyutlandırma yönergelerine bakın.

3- İşletme Bilgilerinizi Girin

Artık sayfa kurulumunuzun iskeletine sahip olduğunuza göre, içerik eklemeye başlama zamanı. Facebook İşletme Sayfanız, işletmeniz hakkında doldurmanız gereken temel bilgileri içerir. Buna aşağıdakiler dahildir:

 • Açıklama: Hakkında açıklamanız potansiyel müşterileri yönlendirecek şekilde tasarlanmalıdır. Kısa tutun ve sayfanıza gelir gelmez kitlelerin ilgisini çeken işletmeniz hakkında dört ila beş cümle kullanın.
 • İletişim: Takipçilerinizin soruları veya endişeleri varsa işletmenizle nasıl iletişime geçebileceklerini paylaşın. Bu, telefon numaranızı veya e-postanızı içerebilir.
 • Konum: Bulunduğunuz yer. Fiziksel bir vitrininiz yoksa, şehrinizi ve eyaletinizi girmeniz yeterlidir.
 • Çalışma saatleri: İş için açık olduğunuz veya müşteri iletişimi için uygun olduğunuz saatler.
 • Kullanıcı adı: Bu, Facebook etkileşimlerinizde kullanılan benzersiz bir kullanıcı adıdır. Bunu @ ardından işletmenizin adı gelmelidir. Burada fazla yaratıcı olmayın, aksi takdirde müşterilerinizin işletmenizi bulmasını zorlaştırabilir.

4- Sayfanıza CTA (Call to Action) Düğmesi Ekleyin

Artık tüm genel iş bilgilerinizi oluşturduğunuza göre, dönüşüm hunilerinizi oluşturmanın zamanı geldi. Her Facebook İşletme Sayfasının sağ üst tarafında, kapak fotoğrafının hemen altında bir CTA düğmesi bulunur.

Hedef kitlenizi en alakalı eylemlere yönlendirdiğinizden emin olmak için alakalı bir CTA seçmek önemlidir. Örneğin, daha fazla müşteri rezerve etmek isteyen bir fizyoterapi kliniği iseniz, CTA düğmeniz Şimdi Rezervasyon Yap diyebilir.

Ürün satmak isteyen bir e-ticaret işletmesiyseniz, Şimdi Alışveriş Yap yazan bir CTA düğmesi seçmek isteyebilirsiniz. CTA düğmenizi düzenlemek için “+ Düğme Ekle” yi tıklayın.

Oradan, Facebook size CTA’nızın teşvik edebileceği eylemlerin bir listesini verecektir. Bunlar arasında Sipariş Ver, Şimdi Yer Ayırtın, Bize Ulaşın ve daha fazlası bulunur. Eyleminizi seçin ve CTA düğmenizi tamamlamak için verilen adımları izleyin.

5- Kitlenizi Davet Edin

Facebook İşletme Sayfanız artık trafik almaya hazır, böylece izleyicilerinizi sayfanızı takip etmeye davet etmeye başlayabilirsiniz.

Sayfanızı oluşturmak için kişisel Facebook hesabınızı kullandıysanız, Facebook arkadaşlarınızı davet etmeniz istenecektir. Bu grup genellikle Facebook İşletme Sayfanız için iyi bir temel oluşturur, bu nedenle uygun hissettiğiniz kadar kişisel arkadaşınızı davet edin.

CTA düğmenizin altındaki üç noktayı “…” ve Arkadaş Davet Et’i tıklayarak takipçileri davet edebilirsiniz.

Web siteniz, sosyal medya hesapları, e-posta pazarlaması ve ücretli reklam kampanyaları gibi Facebook Business sayfanıza trafik çekmek için başka kanalları da kullanabilirsiniz.

Facebook İşletme

Facebook İşletme Sayfanızın Başarısını Nasıl İzlersiniz?

Artık Facebook İşletme Sayfanızı oluşturduğunuza göre, nasıl performans gösterdiğini bilmek ve daha iyi sonuçlar almak için sürekli olarak optimize etmek isteyeceksiniz. Facebook İşletme Sayfanızın başarısını izlemenin birçok yolu vardır. İşte Facebook Insights ile izleyebileceğiniz birkaç ölçüm.

 • Taahhüt: Facebook, gönderileri takipçilerinizin Haber Beslemelerinde göstermek için bir algoritma kullanır. Daha yüksek etkileşime sahip gönderiler daha popüler ve alakalı olarak görülüyor, bu nedenle görünme olasılıkları daha yüksek. Bu, erişiminizi artırmak için gönderilerinizde daha fazla beğeni, yorum ve etkileşim istediğiniz anlamına gelir. Facebook İşletme Sayfanızın başarılı olmasını sağlamak için iyi performans gösteren gönderilere dikkat edin ve bu etkileşimi taklit etmenin yollarını bulun.
 • Erişim: Erişim, içeriğinizi Facebook’ta gören kişilerin sayısını ifade eder. Bunu görmek için Facebook Insights sayfanızdaki Erişim sekmesine tıklayın. Hedef kitlenizin neleri sevdiğini ve neyi sevmediğini öğrenmek için Erişiminizi düzenli olarak izleyin ve analiz edin ve gönderi kararlarınızı daha iyi bilgilendirin.
 • Gösterimler: Gösterimler, tek bir kullanıcı tarafından birden çok kez görülmüş olsa bile, yayınınızın kaç kez görüldüğünü ölçer. Bunu Facebook Insights’ta, Erişimi Gösterimler olarak değiştirerek bulabilirsiniz. Gösterimler, gönderilerinizin ne kadar viral olduğunu ve müşterilerinizi sürekli olarak etkileme olasılıklarının ne kadar olduğunu size gösterebilir. Unutmayın, bir müşterinin bir müşteriye dönüşmeden önce markanızı yedi kez duyması gerekir.
 • Sayfa beğenileri ve takipleri: Sayfa Beğenileri, Facebook İşletme Sayfanızı takip eden kişi sayısını ifade eder. Bu numarayı İşletme Sayfası ana sayfanızda veya Beğeniler sekmesi altındaki Facebook Insights üzerinden görebilirsiniz. Sayfa Beğenileri genellikle bir özel metrik olarak kabul edilse de, kitlenizin büyümesini izlemek için önemlidir. Sayfanızın yükseldiğini ve Beğenilerinizin büyümediğini fark ederseniz, dijital pazarlama stratejinizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Sonuç

Bir Facebook İşletme Sayfası oluşturmak, gelirinizi artırmak ve işletmenizi çevrimiçi olarak büyütmek için harika bir yoldur. Her şeyi ayarladıktan sonra, kitle katılımını artırmak için organik içeriğinizin yanında Facebook reklam kampanyalarını düşünün.

Oradan, hedef kitlenizi beslemek, alakalı, ilgi çekici içerik sunmak ve markanıza sadık kalmakla ilgilidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap