1. Ana Sayfa
 2. Genel

Elektrikli Scooter İçin Ehliyet Şart mı? Trafik Kuralları Neler?

Elektrikli Scooter İçin Ehliyet Şart mı? Trafik Kuralları Neler?
0

Elektrikli scooter için ehliyet gerekli mi? Trafik kuralları neler? Son dönemin popüler ulaşım aracının detaylarına yakından bakıyoruz.

İstanbul, İzmir, Ankara ve Konya gibi büyük şehirlerde elektrikli scooter kullanımı bir hayli arttı. Artık insanlar gerek eğlence ve gerekse ulaşım için bu elektrikli cihazları kullanıyorlar. Öyle ki sırf bu sebepten ötürü kendisine elektrikli scooter alanlar bile var. Toplu taşımanın yavanlığından, trafik sorunlarından ya da ücret ödemelerinden kurtulmak isteyenlerin genellikle bu tip ulaşım araçlarını tercih ettiklerini görmekteyiz.

Haliyle bu gelişmeler yaşanınca da devlet tarafından elektrikli scooterlara bir düzenlenme gelmesi şart haline geldi. Zira ilgili araçları yolların bisiklet taraflarında sık sık görmeye başladık. Bu bağlamda da bu araçların hangi şartlar altında nasıl kullanılması gerektiği ile alakalı resmi bir referans şart.

Elektrikli Scooter İçin Ehliyet

18 ve 16 yaş aralığındakiler içim M veya A1 sınıfı ehliyet scooter kullanımı adına şart tutulmakta. Fakat daha üstü yaşlardakiler için ehliyet gerekli değil. Böylelikle de elektrikli scooterların ehliyet sorunsalını bu şekilde cevaplandırmamız mümkün.

Bütün bunlarla beraber elbette ki elektrikli scooterları trafikte sürmenin bazı şartları mevcut. Bu şartlara eksiksiz bir şekilde uymanız yönetmelikle birlikte zorunlu kılınmış durumda. Bu bağlamda şartlara uymazsanız uzun vadede sorunlar yaşamanız mümkün. Elektrikli scooter trafik kuralları aşağıdaki gibidir.

Elektrikli Scooter Trafik Kuralları

 • Azami hız sınırı 18 km/s olmalı.
 • Hız sınırı 50 km/s üzerinde olan yollarda kullanılmamalı.
 • Bakanlıktan lisans, belediyeden de sürüş ile alakalı yetki belgesi alınmalı.
 • Kiralama durumlarında da kiralama boyunca yapılan ihlallerden sorumlu sürücü olmakta.
 • Kara yolları trafik kurallarına uyulmalı. Uyulmadığı takdirde ceza kesilmsi mümkün.
 • İki kişinin scooter kullanması yasak. Çanta harici eşya taşımak yasak.
 • Yayalara ve engellilere öncelik tanınmalı.
 • Bisiklet yollarında ya da bisiklet gibi araç yolunun sağında yol alınmalı.
 • Rastgele noktalara bırakılmamalı, park alanları tercih edilmeli.
 • Sadece belirlenen bölgelerde kullanılmalı, genellikle bisiklet yollarının serbest olduğu noktalar olmakta.

Elektrikli scooter trafik kuralları ise tam olarak bu şekilde. 18 yaşından küçüklerin elektrikli scooter için ehliyet almaları gerektiğini yeniden hatırlatalım. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Birkaç yıldır bu sektörde, çeşitli sitelerde editörlük yapmaktayım. Teknoloji ve güncel hayatta karşılaştığımız problemlere çözüm sağlayacak yazılar yazıyorum.

Yorum Yap