1. Ana Sayfa
 2. Genel

En İyi 10 YouTube Anahtar Kelime Aracı

En İyi 10 YouTube Anahtar Kelime Aracı
0

Başlıklar

YouTube’un anahtar kelime aracı Kasım 2008’de kullanıma sunuldu ve Eylül 2014’te devre dışı bırakıldı. Bizde bu yazımızda En İyi 10 YouTube Anahtar Kelime araçlarının neler olduğunu sizler için paylaşmak istedik.

Bugün ileri sarın ve YouTube’un dünya çapında her gün bir milyar saatten fazla video izleyen, ayda 2 milyardan fazla oturum açmış kullanıcısı var. Kesinlikle izliyorlar ve yine de YouTube’a her dakika 500 saatten fazla içerik yükleniyor. Yani, hiç kimse – yani hiç kimse – muhtemelen yayınlanan her yeni YouTube videosunu izleyemez. Bu, harika içerik oluşturmanın, platformda başarılı olma savaşının yalnızca yarısı olduğu anlamına gelir.

İzleyicilerin aralarından seçim yapabileceği çok fazla içeriğe sahip olan video SEO uzmanları ve içerik pazarlamacıları, YouTube’da hangi anahtar kelimeleri ve arama terimlerini hedefleyeceğini bilmek ister. Neyse ki, birçok seçeneğiniz var. İşte benim kullanacağım sıraya göre sıralanmış en iyi 10 YouTube anahtar kelime aracı alternatifi.

Aslında, dijital video pazarlama işindeki stratejik öngörüleri, kritik verileri, taktik tavsiyeleri ve eğilimleri İngilizce konuşan müşterilere ve öğrencilere sunmak için genellikle bu araçlardan birden fazlasını kullanıyorum. Özellikle beyin fırtınası yaparken, birkaçını kullanmaktan çekinmeyin.

YouTube Analytics

1- YouTube Analytics

YouTube Analytics‘i inceleyerek anahtar kelime araştırmanıza başlayın.

Erişim sekmesi, kitlenizin kanalınızdaki videoları nasıl keşfettiğinin bir özetini verir. İzleyicilerin içeriğinizi keşfetmek için kullandıkları arama terimlerini gösteren YouTube Arama raporuna özellikle dikkat edin.

Google’ın arama motoru gibi, YouTube arama da kullanıcılara anahtar kelime aramalarına göre en alakalı sonuçları göstermeye çalışır. Videolar aşağıdaki faktörlere göre sıralanır:

 • Videonun başlığı ve açıklamasının izleyicinin aramasıyla ne kadar iyi eşleştiği.
 • Bir kullanıcının sorgusu için en fazla etkileşimi sağlama olasılığı.

Bunlar YouTube’un anlamak isteyeceğiniz arama algoritması için bir kuvvet çarpanıdır. Ayrıca, diğer videoların yanında veya sonrasında görünen önerilerden ve video açıklamalarındaki bağlantılardan gelen trafiği gösteren Önerilen Videolar raporuna da göz atın. Bu videolar kendi videolarınız veya bir başkasının olabilir.

Google Trendler Arama Bölümü

2- Google Trend’lerin YouTube Arama Bölümü

Google Trendler, dünyanın 2004’ten beri Google’da ve 2008’den beri YouTube’da neleri aradığını keşfetmenize olanak tanır. Keşfet kutusuna bir terim veya konu girdiğinizde, Google Trendler size varsayılan olarak son 12 ayda “web araması” ilgisini gösterecektir. Web Araması sekmesine tıklayın ve bir açılır menü size YouTube Araması dahil diğer seçenekleri gösterecektir.

YouTube Arama Bölümü

3- YouTube’un Arama Tahminleri

Bazen bir videoyu anında optimize etmeniz gerekir. Bu, Mayıs 2008’den beri var olan YouTube’un arama tahminlerini kullanılan zamanlarda yapılıyordu. Google’ın arama tahminlerinde olduğu gibi, YouTube’un arama tahminleri, daha önce yazdıklarınızla ve trend olan aramalar da dahil olmak üzere başkalarının aradıklarıyla ilgili olası arama terimleridir.

Daha popüler olanlar en üstte ve daha az popüler olanlar listenin en altında. Şimdi, hiperuzayda seyahat etmenin ekinleri tozlaştırmaya benzemediğini anlıyorum. Kesin hesaplamalar olmadan, bir yıldızın içinden geçebilir veya bir süpernovaya çok yaklaşabilirdiniz ve bu yolculuğunuzu çok çabuk bitirir, değil mi?

YouTube Trend

4- YouTube’da Trend Olanlar

YouTube, Aralık 2015’te bir “Trendler” sekmesini kullanıma sundu. Bu sekme, çok sayıda izleyicinin ilginç bulacağı videoları ortaya çıkarmayı hedefliyor. Bugün, YouTube’da Trend Olanlar, Keşfet sekmesinin altında yer almaktadır. Ve şimdi dört farklı şekilde geliyor: Şimdi, Müzik, Oyun ve Filmler.

Trendler kişiselleştirilmez. Her ülkedeki trend olan videoların aynı listesini tüm kullanıcılara gösterir, bu nedenle Trendler’de tarayıcınızla aynı dilde olmayan videoları görebilirsiniz. Trend videolar listesi yaklaşık olarak her 15 dakikada bir güncellenir. Bu nedenle, her güncellemede videolar yukarı, aşağı hareket edebilir veya listede aynı konumda kalabilir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

5- Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, YouTube’un en iyi 10 anahtar kelime aracı alternatifi listemde beşinci sırada, video SEO için tasarlanmamış olsa da, ışık hızını beşinci noktaya çıkaracak.

Çok benzemeyebilir, ama önemli olduğu yerde var. Ve kendim de bazı özel değişiklikler ekledim. Örneğin, varsayılan sonuçlar size [Han Solo] için aylık ortalama 100.000 ila 1 milyon arama ve [Prenses Leia] için aylık ortalama 100.000 ila 1 milyon ortalama arama olduğunu söyler.

Bu bilgiyle ne yapabilirsiniz?

Aracı müşterilere [Han Solo] terimi için reklam vermenin hiçbir maliyeti olmayacağını çünkü rekabetin düşük olduğunu göstermek için kullandım. Ancak, [Princess Leia] terimi için reklam satın almak, rekabet orta düzeyde olduğu için 0,55 dolardan 1,69 dolara mal olur.

Bu aynı zamanda [Princess Leia] için optimize edilmiş bir YouTube videosundaki organik tıklamaların değerini tahmin etmemi sağlıyor.

Keywordtool.io

6- YouTube İçin Anahtar Kelime Aracı – Keywordtool.io

Bu alternatiflerden birinin genel adı Keywordtool.io web sitesinin sunduğu YouTube için anahtar kelime aracı’dır.

Hong Kong merkezli Key Tools Limited tarafından sağlanan Anahtar kelime aracı, arama terimi önerilerini YouTube’un arama tahminlerinden alır.

YouTube için Anahtar Kelime Aracı, belirttiğiniz anahtar kelimeyi çeşitli harf ve rakamlarla ekleyip başına ekleyerek arama tahminlerinden 750’den fazla uzun kuyruklu anahtar kelime elde etmenize yardımcı olur.

Anahtar kelime önerilerini daha alakalı hale getirmek için Anahtar Kelime Aracı, sonuçları kelimenin etrafındaki 100’den fazla ülkede ve YouTube tarafından desteklenen 80 dilde yerelleştirmenize olanak tanır.

Aracın Anahtar Kelime Aracı Pro sürümü, YouTube anahtar kelimelerinin arama hacmini tahmin etmek için tıklama akışı verilerini kullanır.

vidIQ

7- vidIQ

Kullanmaya değer başka bir YouTube anahtar kelime aracı alternatifi vidIQ’dur. Temel sürüm ücretsizdir, Pro sürümü ayda 7,50 dolardan başlar, Boost sürümü ayda 39,00 dolardan başlar ve Boost + sürümü ayda 415,00 dolardan başlar.

Uygulamanın geliştiricileri şöyle diyor “Etiket kitaplığınızı 10 dakikadan kısa sürede 10 kat artırmanıza ve kaçırdığınız içerik fırsatlarını keşfetmenize yardımcı olacağız.” Ancak YouTube yardım bölümü ise şunu söylemektedir “Videonuzun içeriği genellikle yanlış yazılmışsa etiketler yararlı olabilir. Aksi takdirde, etiketler videonuzun keşfedilmesinde minimum bir rol oynar.”

Örnek olarak; “The Book of Boba Fett Official Teaser | Aralık 2021’de Geliyor | Disney+” başlığınızın ve açıklamanızın derecelendirmelerine ve etiketlerine daha fazla dikkat edin. Video şu anda [The Book of Boba Fett] için 1., [Boba Fett Disney Plus] için 1. ve [Boba Fett serisi teaser] için 2. sırada yer alıyor.

Dolayısıyla, etiketlerde bir düzineden fazla diğer terim için iyi sıralanmaması gerçeği, bir hiperuzay sıçramasından önce bu verileri çöple birlikte atmanız gerektiği anlamına gelmez.

TubeBuddy

8- TubeBuddy

Kullanmanız gereken diğer bir araç, ücretsiz bir tarayıcı uzantısı ve doğrudan YouTube’a entegre olan mobil uygulama olan TubeBuddy‘dir. Ayrıca ayda 7,20 dolarlık bir Pro sürümü, ayda 15,20 dolarlık bir Star sürümü ve ayda 39,20 dolarlık bir Legend sürümü de var.

TubeBuddy’nin video SEO araçları arasında şunlar yer alır:

 • İnsanların YouTube’da aradıklarını daha iyi hedeflemek için uzun kuyruklu arama terimlerini bulmanıza yardımcı olabilecek bir Anahtar Kelime Gezgini.
 • YouTube’un önerilerini takip ettiğinizden emin olmak için otomatik kontroller yapan En İyi Uygulama Denetimi.
 • Küresel görüntülemeyi artırmak için videonuzun başlığını ve açıklamasını diğer dillere çeviren Otomatik Çevirmen.
Ahrefs Keyword Explorer

9- Ahref Keyword Explorer

Kullanmayı düşünmeniz gereken diğer bir alternatif, hepsi bir arada bir SEO araç setinin bir parçası olan Keyword Explorer by Ahrefs‘tir.

Fiyatlandırma, Lite için aylık 99 $, Standart için aylık 179 $, Advanced için aylık 399 $ ve Ajans için aylık 999 $ arasında değişmektedir. Anahtar Kelime Gezgini, 171 ülke için her ay yeni verilerle güncellenen 7 milyardan fazla arama sorgusu içeren dünyanın en büyük üçüncü taraf veritabanlarından birinde çalışır.

Ve 10 farklı arama motoru için anahtar kelime hacimlerini tahmin ediyor: Google, YouTube, Amazon, Bing, Yahoo, Yandex, Baidu, Daum, Naver ve Seznam.

Ahref’in Anahatar Kelime Aracı şunları sağlar:

 • Arama hacimlerimizi aylık olarak hassaslaştırmak için tıklama akışı verilerini kullanan ve her zaman güncel olmalarını sağlayan Doğru Arama Hacimleri.
 • Anahtar Kelime Zorluk Puanı, mevcut en üst sıralarda yer alan sayfalara göre anahtar kelimenizi sıralamanın ne kadar zor olacağını hesaplar.
 • Anahtar kelimeleriniz için tahmini tıklama sayısını gösteren bir “Tıklamalar” Metriği.
Semrush Keyword Magic Tool

10- Semrush Keyword Magic Tool

Son olarak anahtar kelime için kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Semrush Keyword Magic Tool‘dur.

Aynı zamanda hepsi bir arada SEO araç setinin bir parçasıdır. Fiyatlandırma, Pro için ayda 119 dolar, Guru için ayda 229 dolar ve İş için ayda 449 dolar arasında değişiyor.

Burada, 20 milyardan fazla anahtar kelime içeren piyasadaki en büyük anahtar kelime veritabanından anahtar kelime önerileri alabilirsiniz.

Semrush’ın Keyword Magic Tool aracı ayrıca şu konularda da veri sağlar:

 • Belirli bir anahtar kelimenin 12 ay boyunca ortalama aylık arama sayısını gösteren Arama Hacmi.
 • En iyi 20 organik arama sonucunda rakiplerinizden daha iyi performans göstermeniz için zorluk seviyesini (yüzde) gösteren Anahtar Kelime Zorluğu.
 • Belirli bir sorgu için görünen özelleştirilmiş arama sonuçlarının sayısını gösteren SERP Özellikleri.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap