1. Ana Sayfa
  2. Genel

PPC Reklamları İle Nasıl İş Kurulur?

PPC Reklamları İle Nasıl İş Kurulur?
0

Başlıklar

Bir fikir buldunuz, araştırmanızı yaptınız, hatta belki bir miktar fon buldunuz. Bir iş kurmaya hazırsınız – ancak insanları web sitenize veya mağazanıza nasıl yönlendireceğinizi ve PPC Reklamları ile nasıl iş kuracağınızı bilmiyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz.

Tıklama başına maliyet (PPC) reklamları, yeni işletmenizin büyümesini sağlamanın en etkili yollarından biridir. Marka oluşturma, içerik pazarlaması ve sosyal medyanın aksine, PPC reklamları bugün trafiği artırabilir. Çabalarınızın sonuç vermesi için haftalarca veya aylarca beklemenize gerek yok.

Arkanızda uzun yıllara dayanan iş deneyiminiz olsa ve pazarlama konusunda oldukça bilgili olsanız bile, yeni bir iş için PPC reklamlarının farklı şekilde ele alınması gerekir. Aşağıda, PPC reklamlarının neden işiniz için bir yol olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için ipuçları bulabilirsiniz.

PPC
PPC Reklamları

Neden PPC Reklamlarıyla İş Kurmalısınız?

PPC reklamları, belirli hedef pazarınıza anahtar kelimeler ve hedef demografik bilgiler aracılığıyla ulaşmanıza olanak tanıdığından, bir iş kurmanın harika bir yolu olabilir. 

PPC reklamlarıyla, bir reklam oluşturur ve yalnızca birisi tıkladığında ödeme yaparsınız. Reklam, izleyicinin dikkatini çekecek ve tıklamak istemesini sağlayacak bir şey yapmalıdır. Bu tür reklamlar, çeşitli nedenlerden dolayı yeni işletmelere yöneliktir. En önemlisi, ödeme aldıklarından, organik olarak arama motoru sonuçlarının en üstüne ulaşmak için beklemenize gerek kalmaz. Otomatik olarak listenin en üstünde görünürler.

Yalnızca Hedef Kitlenize Ulaşın

PPC reklamları yüksek oranda hedeflenmiştir. Bir PPC reklamı oluştururken, reklamı kimin görmek istediğinizle ilgili bir ton ayrıntı girebilirsiniz. Ardından reklam, bu açıklamaya uyan kişilere gösterilir. Örneğin, insanları bulundukları yere, yaşlarına, gelirlerine, sevdiklerine, aile durumlarına ve hatta sevdiklerini gösterenlere göre hedefleyebilirsiniz.

Bütçe Dostu

Platform gereksinimleri değişiklik gösterse de, PPC reklamlarıyla önceden bir bütçe sınırı belirleyebilirsiniz. Başladığınızda bir reklam kampanyasına harcayacağınız mutlak maksimum tutarı biliyorsunuz, ardından PPC reklamınızın başarısını izleyebilir ve gelecekteki kampanyalar için değişiklikler yapabilirsiniz.

Bu aynı zamanda ölçeklendirmeyi de kolaylaştırır; Daha fazla trafiğe hazır olduğunuzda bütçenizi artırın.

İzlenebilir

PPC reklamları her tıklama veya reklamla etkileşime dayandığından, insanların nasıl tepki verdiğini takip edebilirsiniz. Bir reklam istediğiniz yanıtları alamıyorsa (Roma’nın bir günde inşa edilmediğini unutmayın) reklamın görünümünü değiştirebilir ve bunun daha iyi çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Reklamlarınızın Yatırım Getirisini doğrudan takip edebilmek, işler iyi gitmediğinde eksen etrafında dönmeyi veya iyiyken daha fazla para harcamayı kolaylaştırır.

PPC
PPC Reklamı nasıl verilir?

İş Kurmaya Yönelik PPC Reklamı İle Mevcut İşletmeler İçin PPC Reklamlarının Farkları Nelerdir?

Mevcut işletmelerin kendi lehlerine çalışan bir isim tanınması varken, yeni şirketler yoktur. Bu nedenle, PPC reklamlarınızın biraz farklı çalışması gerekir. Her iki tür de anahtar kelime araştırması ve hedef kitleleri içerirken, araştırmanız ve her iki faktöre odaklanmanızın daha yoğun olması gerekir.

Yeni İşletmeler İçin Anahtar Kelimeler ve PPC Reklamları

PPC reklamlarınızda markanıza ve ürünlerinize özel anahtar kelimeler kullanmanız gerekir. Bir süredir ortalıkta olan işletmeler, trafiklerini hangi anahtar kelimelerin sağladığını zaten biliyorlar; yeni bir işletme sahibi olarak çok daha fazla araştırma yapmanız gerekir.

Bir anahtar kelime araştırma aracıyla başlayın. Markanızla ilgili kelimeleri arayın, hangi kombinasyonların diğer markalar için en fazla trafiği sağladığını belirleyin ve bunları ihtiyaçlarınıza göre uyarlayın.

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra, potansiyel müşterilerin tam olarak ne sattığınızı, neden sizi seçmeleri gerektiğini bilmeleri için kopyanızda olduklarından emin olun ve onları harekete geçirin.

İşte bir örnek. Domates tohumlarını aradığımızda, çeşitli satıcılardan bir dizi reklam alıyoruz:

Örnek PPC Reklamı

Öne çıkanlar, domates tohumları anahtar kelimelerinin yanı sıra yadigarı ve organik gibi ilgili anahtar kelimeleri de sergiliyor. Bir kullanıcı belirli bir markayı aramadıkça, marka adınız değil, anahtar kelimeleriniz tarafından çekilme olasılığı yüksektir.

Hedef Kitleler ve Yeni İşletme PPC Reklamları

Hedef kitleniz, reklamlarınızı görmek istediğiniz gruptur. Bunları konuma, yaşa, cinsiyete, gelire ve daha fazlasına göre tanımlayabilirsiniz. Yine, bu, olabildiğince spesifik olmakla, ürününüzü kimi satın almak istediğinizi yoğun araştırma yoluyla bulmakla ilgilidir.

Yine de, potansiyel müşterileriniz verilerden daha fazlasıdır. Belirli şeyleri severler. İlk kampanyanızı başlattığınızda, hangi tür reklamları tıklama olasılıklarının en yüksek olduğunu bulmalı ve bu ayrıntılarla uyumlu reklamlar oluşturmalısınız. Ayrıca, onları tıklama olasılıklarının en yüksek olduğu yeri de bulmanız gerekir. Google’da mı yoksa sosyal medyada mı?

Sosyal medyadaysa, öne çıkmak için güçlü görseller kullanın. Bonus olarak, genellikle sosyal medya PPC reklamlarıyla, arama motoru PPC reklamlarından biraz daha fazla kopyaya sahip olabilirsiniz. Onların dikkatini çekmek için resminizi ve içeriğinizi kullanarak yeni işinizin kitlenizin ihtiyaçlarını karşıladığını açıkça belirtin.

PPC Reklamları Kampanyasıyla İş Kurmak İçin 5 İpucu

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda geriye yapmanız gereken şey ise bu beş ipucuna uymak olacaktır.

  1. Odaklanın: PPC reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamanın bir yolu, tam olarak kimi hedeflediğinizi ve şu anda ne yapmalarını istediğinizi belirlemektir. Sıradaki olasılıklar dikkatinizi dağıtmasın.
  2. Hedef kitlenizin nasıl olması gerektiğine karar verin: Hedef kitleniz sizi büyük olasılıkla belirli bir soruna çözüm aradıkları için buldular, bu nedenle onları ana sayfanıza göndermenin cazibesinden kaçının. Bunun yerine, reklamınızı tıkladıklarında tam olarak nereye gitmelerini istediğinizi düşünün. Belki de yalnızca bu kampanya için oluşturulmuş bir ürün sayfası, kayıt sayfası veya açılış sayfası onların dikkatini çekmiştir.
  3. Ufak başlayın: Bir iş kurduğunuzda, işinizin farklı yönlerine odaklanarak ve çeşitli çevrimiçi alanlarda görünerek çok çeşitli PPC reklamları oluşturabilirsiniz. Ancak bunu ilk günlerde basit tutun. Sosyal medyada veya arama motorlarında hedef kitlenizin olabileceği platformlardan birini seçin ve müşterilerinizin sahip olduğu belirli sorunları çözmeye odaklanın.
  4. Verileri analiz edin: PPC kampanyanızı başlattıktan sonra, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğine bir göz atın. Neyse ki, çoğu ücretli platform bu verileri otomatik olarak izleyerek, kaç kişinin reklamları gördüğünü ve kaç tıklama aldığını görmeyi nispeten kolaylaştırır.
  5. Neyin işe yaradığını temel alın: PPC çabalarınıza devam ederken, geçmişte işe yarayan ve her seferinde daha iyi hale getiren kampanya stratejilerini kullanarak kampanyalar oluşturun. İlk başta bir salt kopya reklamınız olsaydı, bu kopyayı alabilir ve örneğin bir fotoğraf veya video içeren bir PPC reklamı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Şimdilik yapmanız gerekenler bunlardır. İlerleyen zamanlarda Dijital Pazarlama ile ilgili daha fazla içeriği sizler ile paylaşmaya devam edeceğim. Beğendiyseniz çevrenizdeki insanlarla paylaşmayı unutmayın.

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap