1. Ana Sayfa
 2. Genel

En Etkili 7 İçerik Türü ve Bağlantılar Nelerdir?

En Etkili 7 İçerik Türü ve Bağlantılar Nelerdir?
0

Başlıklar

Bugün ne tür içerik oluşturacaksınız? Kendimi bu soruyu sorarken birçok kez buluyorum. Bu günlerde içerik, okuyucuların ilgisini çekmek ve dönüşüm kazanmak için sayısız farklı formatta yer alıyor. Elbette, bunların hepsi yalnızca blog gönderileri ve infografikler değil.

Bir kitlenin ilgisini çekecek ve onları bağlayacak içerik bulmakta zorlanıyorsanız, bu makale tam size göre. Etkileşimi artıran yedi içerik türünü ve ayrıca oluşturduğunuz herhangi bir içeriği daha başarılı hale getirecek yedi profesyonel ipucunu bu yazı içerisinde bulabileceksiniz.

En Etkili 7 İçerik Türü

Yetkin Bilgilere Sahip İçerikler

Otorite içeriği, bir sektörde sizin (veya markanızın) kimlik bilgilerini oluşturmaya odaklanan belirli bir içerik türüdür. Sitenizin trafiğini artırmak, geri dönüşümlü bağlantılar almak istiyor ve Google aramalarında üst sıralarda yer almak gibi bir niyetiniz varsa sitenize mutlaka iyi düşünülmüş bazı otorite içerikleri koymanız gerekir. Google bunu özellikle arar, bu da onu SERP’lerinizi (SERP: herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp arattığınızda karşınıza çıkan sonuç listesinin ismidir.) iyileştirmenin en iyi yollarından biri yapar.

 • Bilimsel çalışmalara veya diğer son derece güvenilir kaynaklara bağlantı verin.
 • İçerik ile ilgili eğer bilgi sahibiyseniz derinlemesine bir bakış sunun.
 • Herkesin hemen hemen her yerde ulaşamayacağı, özel bilgiler içeren içerikler oluşturun.

E-Kitaplar

Ağustos 2019 itibarıyla e-kitaplar dünyadaki tüm kitap satışlarının %18’ini oluşturdu. Statista yayınlamış olduğu istatistik verilerinde, tüm e-kitap pazarının 15 ila 18 milyar ABD Doları arasında olduğunu ve bunun ilerleyen zamanlarda daha da artacağını belirtiyor.

Yine de, pazarlama içeriklerini düşündüğümüzde, nadiren listemizin başında yer alırlar. E-kitaplar hak ettikleri kadar ilgi görmezler. E-kitaplar derli topludur çünkü normal basılı kitaplara kıyasla üretilmeleri çok daha kolaydır. Ve özel bir dijital pazarlama stratejisiyle, daha geniş bir kitleye ulaşmak gittikçe daha kolay hale geliyor.

Elbette söz konusu e-kitaplar olduğu için önüne gelen herkes bunu yapamayabilir, ancak aylık olarak bunu yapabilecek gücü olan bir şirketin bilinirlik ve içerik hazırlama konusunda e-kitapları göz ardı etmemesi gerekir.

Çarpıcı Fikirler

Fikirler hakkında ne derler bilirsiniz… herkesin bir fikri vardır. Sizinki düşündüğünüzden daha güçlü olabilir. Medium ve Huffington Post gibi platformlar, fikir liderlerinin fikirlerini paylaşmasını kolaylaştırdı. Ayrıca, orada yayınlamak, etki alanı güvenilirliğinden yararlanmanıza ve fikirlerinizi geniş bir izleyici kitlesi için ön plana çıkarmanıza olanak tanır.

Aynı zamanda kendi blogunuz için kolay, kaliteli bir geri bağlantıdır.

Bir konuya veya güncel bir olaya alışılmadık bir yaklaşımınız varsa, bir fikir yazısı yazmayı düşünün.

En Etkili 7 İçerik Türü

Nasıl Yapılır? İçeriği

Öğreticiler ve nasıl yapılır içeriği, en yaygın içerik biçimi olmaya devam ediyor. Neden?

Nasıl yapılır içeriği, okuyucularınıza markanızla olan etkileşimlerini bir sonraki seviyeye taşımaları için ilham vermenin harika bir yoludur. Bu tür içerikle okuyucular sadece markanız hakkında bilgi edinmiyor. Sizin rehberliğinizle bir sorunu çözüyorlar veya bir ihtiyacı kendi kendilerine karşılıyorlar.

Hepsinden iyisi, nasıl yapılır içeriği tek bir biçime özgü değildir. Videolar, bloglar, infografikler ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Orijinal Araştırma Yazıları

İyi araştırılmış, güvenilir içerikten daha iyi ne olabilir? Orijinal araştırmayla desteklenen otorite içeriği.

Bugünün içeriğinin çoğu, diğer içeriklere göre modellenmiştir. Bazı durumlarda, bu içerik diğer içeriklerden sonra modellenir. Ancak bazen bu orijinal bir araştırmadır.

Doğru yapıldığında, orijinal araştırma, katılımı, potansiyel müşterileri ve geri bağlantıları (Backlink) yönlendiren bir güç merkezidir. Şahsen, en çok paylaşılan içerik parçalarım röportajlar ve orijinal araştırma parçaları oldu.

Bunlar, kendimiz çıkarıp sentezlediğimiz için başka yerde bulunamayan benzersiz içeriklerdir.

Orijinal araştırma birçok biçimde olabilir:

 • Araştırmacı Gazetecilik.
 • Beyaz kağıtlar.
 • Durum çalışmaları.
 • Deneyler.
 • Röportajlar.

Trend Olan İçerikler

Viral olmak, her içerik pazarlamacısının hayalidir – ancak içeriğin viral hale nasıl getirileceği birçokları için oldukça bilinmeyen bir konudur.

Viral olma deyimi ilk olarak sosyal medya video dünyasında ortaya çıktı ve videoların yalnızca yaklaşık %1’inin bu imrenilen statüye ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak bugünlerde her içerik parçası kolayca viral hale gelebilir.

Viral hale gelen trend içerik oluşturmak bir sanat biçimidir, ancak kabaca yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Sektörünüze ayak uydurun; hızlı hale getirmek için bir haber veya sosyal medya toplayıcı kullanın.
 • Kusursuz zamanlayın; viral içeriğin hızlı olması amaçlanmalıdır.
 • Sıra dışı olun.
 • İnsanların duygularına dokunuş yapın.
 • İyi bir anlatım üslubuna sahip olun.

Videolar

Viral videolardan bahsetmişken, viral videolar kesinlikle 2020 yılına damgasını vurdu ve vurmaya devam ediyor. Bu, piyasadaki mutlak en popüler içerik biçimidir.

Video içeriklerin avantajları her ne kadar çok iyi biliniyor olsa da, yine de üzerinden geçmekte fayda var.

 • Görsel ve işitsel içerik kullanımını iyi yapın.
 • Kurguyu iyi yapın.
 • Dikkat çekici bir edit yapılırsa kullanıcının ilgisini çekmeyi başarırsınız.

İşte tüm yapmanız gerekenler bunlar, aslında tüm yapmanız gereken değil, dikkat edilmesi ve ön planda tutulması gereken konu başlıkları bunlar olmalıdır.

Ayrıca daha önce yazmış olduğumuz sosyal medya hesaplarını için TikTok nasıl kullanılır? İsimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap