1. Ana Sayfa
 2. Genel

Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Alanı 1 Haziran’da Sona Eriyor

Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Alanı 1 Haziran’da Sona Eriyor
0

Yüksek kaliteli” fotoğraflarınız için Google Fotoğraflar sınırsız depolama planı önümüzdeki ay sona eriyor. Geçtiğimiz Kasım ayında şirket, sunucu alanının tükenmesi veya fazladan depolama için size bir Google One aboneliği satmak gibi herhangi bir neden belirtmeden duyuruyu yaptı.

Google’ın başka bir süper kullanışlı özelliği kapatıyor olmasına kızmış olabilirsiniz. Ama bedava öğle yemeği yok. Öyleyse seçenekler neler? Verilerinizi dışa aktarma ve alternatif bir hizmet seçme gibi tüm sorularınızı bu makalede ele alacağız.

Google Fotoğraflar Servisinde Ne Kadar Şeyiniz Var?

Google’ın görüntü depolama hizmetinden çıkmadan önce, hizmette ne kadar malzeme depoladığınızı bilmeniz gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu bu bağlantıya gitmektir. Fotoğraflar ve videolar bölümü, Google Fotoğraflar’da depolanan resimlerin ve kliplerin göstergesidir.

Google Fotoğraflar

Google, çeşitli hizmetlerde hesabınız için 15 GB’lık ücretsiz depolama alanı sunar. Bir miktar yer açmak için gereksiz dosyaları ve büyük e-postaları Drive ve Gmail’den kaldırabilirsiniz. Google Fotoğraflar’daki sıkıştırılmış resimler yaklaşık 1-4 MB yer kaplar. Böylece GB başına 300’den fazla fotoğrafı kolayca sıkıştırabilirsiniz.

Şirket Kasım ayında, kullanıcıların% 80’inden fazlasının bir 10 yıl daha 15 GB sınırına ulaşmayacağını söyledi. Dolayısıyla, onlardan biriyseniz, hizmetten ayrılma konusunda endişelenmenize gerek olmayabilir.

Verilerinizi Dışa Aktarın

Google Fotoğraflar hesabınızın bir yedeğini şu şekilde dışa aktarabilirsiniz:

 • Masaüstünüzde Google Fotoğraflar’a gidin ve Ayarlar’ı tıklayın.
 • “Verilerinizi dışa aktarın” bölümüne gidin ve altındaki Yedekle düğmesine tıklayın.
 • Sonraki ekranda, dışa aktarma sıklığınızı (bu durumda bir dışa aktarma), dışa aktarılacak dosya türünü (.zip veya .tgz) ve bir dosyanın maksimum boyutunu seçin.
 • “Dışa Aktarma Oluştur” düğmesine tıklayın.

Google’ın yedek dosyalarınızı oluşturması en az birkaç saat sürebilir. Dosyalarınız indirilmeye hazır olduğunda bir e-posta alacaksınız. Yedek dosya oluşturma süresi barındırdığınız öğe boyutuna göre değişiklik gösterecektir.

Alternatif Hizmet Seçimi

Google, fotoğraf depolama hizmetleri sunan tek kişi değil, aynı zamanda sınırsız fotoğraf depolama planı da çekiciydi. Tek dezavantajı, görüntüleri bulutta depolamak için sıkıştırmasıydı, ancak kalite farkı çoğu kullanım durumu için çarpıcı değildi.

Google’ın 15 GB sınırı hâlâ önemli olsa da, fotoğraflarınızı ve kliplerinizi alternatif olarak saklamak için seçebileceğiniz seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • Google One (15 GB ücretsiz depolama alanı): Google’dan daha fazla depolama alanı istiyorsanız ve fotoğraflarınızı başka bir hizmete aktarmakla uğraşmak istemiyorsanız, Google aylık 1,99 ABD doları karşılığında 100 GB’tan başlayan ücretli planlar sunar.
 • iCloud (5GB ücretsiz depolama alanı): Bu, birçok iPhone kullanıcısı için en iyi seçenektir, çünkü fotoğraflarınızı buluta yüklemek için yapmanız gereken minimum miktarda eski çalışma vardır. Ancak iCloud’un iPhone ve Macbackup’larınızı, dosyalarınızı, iMessage sohbetlerinizi ve parolalarınızı da barındırdığını unutmamak önemlidir. Dolayısıyla, fotoğraflarınızın depolanması için mücadele etmesi gerekebilir. Aylık 0,99 $ ödeme ile hesabınıza 50 GB depolama alanı ekleyebilirsiniz. Ve bu birçok insan için yeterli olabilir.
 • Dropbox (2 GB ücretsiz depolama alanı): Dropbox farklı dosya depolama seçenekleri sunarken, aynı zamanda iOS, Android, Windows ve Mac’ten görüntülerinizi yedeklemek için özel bir fotoğraf ürününe de sahiptir. Şirketin 2 TB depolama alanı için aylık 9,99 ABD dolarından başlayan birçok kişisel ve profesyonel kullanım planı var. Ne yazık ki, birkaç yüz GB bulut depolama alanı sunan daha ucuz planlar yoktur.
 • Flickr (1,000 fotoğraf): Flickr, yüksek kaliteli fotoğrafları depolamak için özel bir hizmet olması açısından iCloud ve Dropbox’tan farklıdır. Herhangi bir depolama sınırı olmaksızın 1.000 görüntü yüklemenin ücretsiz bir katmanı vardır. Ancak, saklayacak bir ton fotoğrafınız varsa, aylık 5,99 ABD doları olan profesyonel planı tercih edebilirsiniz – bunun için yıllık ödeme yaparsanız. Bu planın en iyi yanı, gerçekten sınırsız depolama alanı sunmasıdır, bu nedenle yedekleyebileceğiniz fotoğrafların miktarı ve kalitesi konusunda sınır yoktur.
 • ImageShack (ücretsiz katman yok): Sınırsız sayıda fotoğraf depolamak için Flickr’a daha ucuz bir alternatif arıyorsanız, ImageShack sizin için bir hizmettir. Ücretsiz katmanı yoktur, ancak size aylık 3,99 ABD doları veya yıllık 37,99 ABD doları karşılığında sınırsız yüklemeler sağlar.
 • OneDrive (5 GB ücretsiz depolama alanı): Microsoft’un depolama hizmeti size 5 GB ücretsiz depolama alanı sağlar ve daha fazlasını elde etmek için 1 TB bulut alanı karşılığında yılda 69,99 ABD doları ödeyebilirsiniz. Ayrıca Excel, Word ve Powerpoint gibi bazı Mircosoft Office uygulamalarına erişmenizi sağlar.

Binlerce yüksek kaliteli fotoğrafınız yoksa, Google Fotoğraflar yine de iyi bir seçimdir çünkü resimlerinizi barındırmak için büyük miktarda 15 GB ücretsiz depolama alanı elde edersiniz. Alternatif olarak, bir ton fotoğrafınız varsa size sınırsız görüntü depolama alanı sağlayan Flickr ve ImageShack gibi başka hizmetlerde vardır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap