1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kadınlarda Varis ve Korunma Yöntemleri

Kadınlarda Varis ve Korunma Yöntemleri
0

Varis kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülen ve en sık rastlanan damar hastalıklarından birisidir. Varisle baş etmek çoğu zaman zorlu bir tedaviden geçmekle olabilmektedir. Özellikle yaz aylarından sonra baş gösteren varislere karşı tedbir alınmalıdır. Varisi olanların en çok sıcak havalarda kendine dikkat etmesi gerekmektedir. Tatil sezonlarında bu sorunu olan kişiler güneşin altında değil su da daha çok vakit geçirmelidir.Yaz mevsiminin aylarında güneşten gelen ışınlar cildin üst kısmını zayıflatarak cildin nemini kaybetmesine neden olur. Bu da cildin esnekliğinin azalmasına neden olur. Yüksek ısıya maruz kalan kan damarları genişler. Bunun sonucunda varisler örümcek ağı şeklinde şekillenir ve kılcal damarlar belirgin hale gelir.

Kadınlarda Varis

Varis tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Varis tedavisinde en uygun zaman kış ve sonbahardır. Sonbaharda ve kış aylarında nem daha fazladır ve tedavi süreci daha olumlu geçer. Öyle ki varisi olanlar sonbaharın gelmesi ile rahatlarlar. Varis tedavisi için uygulanan tüm işlemlerde varis çorapları giyilmelidir.

Varisten korunmak için öneriler

  • Yüksek koruma sağlayan güneş kremleri mutlaka kullanılmalıdır.
  • Uzun süre güneş altında kalmayı gerektiren durumlarda bacaklar direk güneş ışığından korunmalı, kapatılmalıdır.
  • Yüzmeye ve akşam serinliğinde yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir.
  • Bol su tüketilmelidir.
  • Cildin nemini kaybetmemesi suyun çok tüketilmesine bağlıdır.
  • Baklagiller ve turunçgiller bol miktarda tüketilmelidir. Bu gıdalar antioksidan bakımından zengindir.

Unutulmamalıdır ki en iyi ve olumlu varis tedavisi için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap