1. Ana Sayfa
 2. Oyun

Bu Valheim Rehberi Çok İşinize Yarayacak!

Bu Valheim Rehberi Çok İşinize Yarayacak!
0

Başlıklar

Bu Valheim Rehberi oyun içerisindeki önemli noktalara parmak basıyor. 2 Şubat 2021 tarihinde, Iron Gate tarafından geliştirilen ve Coffee Stain Publishing tarafından yayınlanmış olan Valheim hayatımıza girdi. Son dönemlerde oyuncular tarafından oldukça popüler bir oyun türü haline gelen hayatta kalma oyunları bu popülerliğini sürdürmeye devam ederken, beklenmedik bir şekilde Valheim inanılmaz bir şekilde oyuncuların odak noktası haline geldi ve bu odak noktasını Steam‘de en çok satan oyun olarak art arda üç hafta boyunca devam ettirerek taçlandırdı. Çok kısa süre içerisinde milyonlarca kopya satmayı başaran oyun için çokta uzun olmayan ama bir o kadar da işinize yarayacağını düşündüğüm bir rehber hazırlamak istedim.

1- Valheim Rehberi: Temel Eşya Üretimi

Valheim Rehber
Valheim Rehberi

Valheim dünyasına giriş yaptığınız zaman ilk yapmanız gereken şey, bir şeyler üretmektir. Ancak üretebileceğiniz şeyler oldukça kısıtlı olduğundan belirli şeyleri yapabiliyorsunuz. Bunun sebebi ise oyunda bazı şeylerin kademeli olarak ilerliyor olmasından kaynaklı. Bunlara oyunda bulunan “Crafting” sistemi de dahildir. Bu nedenle öncelikli olarak temel şeyler olan; Taş Balta, Sopa, Çekiç ve Meşale gibi araçları üretmeniz gerekiyor, daha sonrasında ise bir Tezgah yaparak yapmış olduğunuz eşyaları ve daha fazlasını geliştirebilirsiniz. Bunlarla yapabileceğiniz şeyler ise ağaç kesmek, kendinizi düşmanlara karşı savunmak ve gecenin karanlığında yolunuzu bulabilmek olacaktır.

2- Yatak Yapın

Valheim Rehber
Valheim Rehberi

Yukarıda da belirttiğim üzere üretilebilen ilk eşya olan Taş Balta sayesinde odun toplayabilir ve daha sonra ise toplamış olduğunuz bu odunlar ile birlikte bir diğer temel eşya olan çekiç ile birlikte oyunda bulunan Crafting sistemi ile birlikte alt kategorilere ayrılmış olan birçok eşyayı yapabilirsiniz. Bunların başında ise oyuncuların dinlenmesi için oyuna eklenmiş olan “Yatak” yapmanız gerekmektedir. Bu aynı zamanda öldüğünüz zaman dirilebileceğiniz spawn noktası görevi görüyor. Bu nedenle oyun içerisinde yatak önemli bir alıyor.

3- Her Şeyi Topla

Valheim Rehber
Valheim Rehberi

Bu oyunun en güzel yanı Açık Dünya olması nedeniyle oyunda birçok materyal olmasıdır. Oyunun Açık Dünyasında gezerken karşınıza birçok materyal çıkacaktır. Odun, Taş ve diğer madenlerin yanı sıra birçok öğe ve kaynak barındırıyor, bu nedenle yapmanız gereken şey ise karşınıza çıkmış olan hemen hemen tüm kaynakları toplamanız olacaktır. Oyun içerisinde envanter kapasitesinin kullanımı bir noktadan sonra size az gelebilir ancak gördüğünüz her şeyi toplamaktan çekinmeyin. Bir ağacın dalları gibi düşünebileceğiniz Crafting sisteminde oyunun ilerleyişinde önemli bir unsur oluştururken, bir eşyayı üretebilmek veya o eşya ile neler yapılabileceği görebilmek için en azından bir kere sahip olmanız gerekiyor.

4- Tüm Tarifler Kullanılmalı

Toplanabilir öğelerin dışında üretilebilir öğeleri de pas geçmemek gerek. Oyunun üretim bölümünü mümkün olan en kısa sürede açabilmek için her şeyi üretmeniz gerekmekte. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken şey ise oldukça basittir. Bir Tezgah inşa ettikten sonra bu Tezgah üzerinde bulduğunuz tüm tarifleri açabilir veya üretebilirsiniz. Şu bilgiyi de vermeden geçmek istemiyorum. Tezgah’ı kullanabilmek için üstünü çatı ile örtmeniz gerekiyor yoksa aksi takdirde kullanamazsınız.

5- Valheim Rehberi: Yemek Nasıl Yapılır?

Valheim Rehber

Valheim’da sağlık ve dayanıklılık karakterinizin karın tokluğu ile doğru orantılı olarak arttığından sürekli olarak karnınızı tok tutmanız gerekiyor. Oyun içerisinde bulunan üç farklı yemek türünü yiyebilir ve karnınızı sürekli olarak tok tutabilirsiniz. Erken oyunda yemek tercihi olarak aşağıdakileri seçebilirsiniz.

 • Raspberries – Sağlık puanını 10 yükseltir. Saniyede 1 HP iyileştirir, dayanıklılığı 20 artırır, 600 saniye sürer.
 • Cooked meat – Sağlık puanını 40 yükseltir. Saniyede 2 HP iyileştirir, dayanıklılığı 30 artırır, 1200 saniye sürer.
 • Grilled neck tail – Sağlık puanını 35 yükseltir. Saniyede 2 HP iyileştirir, dayanıklılığı 20 artırır, 1000 saniye sürer.
 • Red Mushroom – Sağlık puanını 15 yükseltir. Saniyede 1 HP iyileştirir, dayanıklılığı 20 artırır, 600 saniye sürer.
 • Honey – Sağlık puanını 20 yükseltir. Saniyede 5 HP iyileştirir, dayanıklılığı 20 arttırır, 300 saniye sürer.

Bunun yanı sıra Black Forest adında yemeklerde mevcut bunlar; Blueberries, Yellow mushroom, Carrot, Carrot Soup, Queens Jam ve Cooked Fish

6- Valheim Rehberi: Nasıl Avlanılır?

Valheim Rehber

Oyun içerisinde avlanma büyük bir önem arz ediyor. Avlanmak istiyorsanız elinizdeki bulunan silahlara göre avlamak istediğiniz düşmanlarınızı iyi seçmeniz gerekir. Bu noktada karşılaşacağınız rakiplerinizi iyi analiz etmeniz ve neler yapabildiğini bilmeniz gerekiyor. Oyun içerisinde bulunan, yakın dövüş silahlarının yanı sıra menzilli silah taşımak mümkün. Aynı anda hem yakın dövüş hem de menzilli silahları kullanarak savaşabilirsiniz. Geliştirileceğiniz veya üreteceğiniz silahlar ile birlikte düşmanlarınızı avlayabilir ve avladığınız düşmanlardan çeşitli birçok öğe alabilirsiniz.

7- Valheim Rehberi: Konsol Komutları Nelerdir?

Son olarak oyun hem tek oyunculu hem de diğer oyuncularla birlikte oynanabildiği için konsol komutları yer alıyor. Aşağıda yazacağım konsol komutlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Öncelikli olarak, Valheim’da konsol komutlarını etkinleştirmek için F5 tuşuna basmanız ve ardından ise “imacheater” yazmanız ve Enter tuşuna basmanız gerekiyor. Cheats:True yazısınız gördükten sonra artık konsol komutlarını kullanabilirsiniz.

 • exploremap: Tüm haritayı açar.
 • resetmap: Tüm haritayı gizler.
 • pos: Oyuncunun mevcut koordinatını gösterir.
 • location: Mevcut konumu spawn noktası olarak belirler.
 • goto [x,z]: Girilen koordinata ışınlanmayı sağlar.
 • god: Tanrı modunu açar.
 • ghost: Hayalet modunu açar.
 • killall: Yakın çevredeki tüm düşmanları öldürür.
 • tame: Yakın çevredeki tüm canlıları evcilleştirir.
 • heal: Karakterin sağlığını doldurur.
 • hair: Karakterin saçını siler.
 • beard: Karakterin sakalını siler.
 • event [name]: Girilen etkinliği başlatır.
 • randomevent: Rastgele bir etkinlik başlatır.
 • stopevent: Mevcut etkinliği sonlandırır.
 • sleep: Zamanı bir gün ileri sarar.
 • raiseskill [skill] [amount]: Girilen yeteneği belirler.
 • resetcharacter: Tüm yetenekleri ve envanteri sıfırlar.
 • save: Oyunun dünyasını mevcut haliyle kaydeder.
 • players [nr]: Zorluk seviyesini belirler.
 • removedrops: Yakın çevredeki tüm düşmüş eşyaları temizler.
 • wind [angle] [intensity]: Rüzgarın yönünü ve gücünü belirler.
 • resetwind: Rüzgarı sıfırlar.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap