1. Ana Sayfa
  2. Genel

Spotify Mı? Tidal Mı? Hangisi Daha İyi?

Spotify Mı? Tidal Mı? Hangisi Daha İyi?
0

Başlıklar

İhtiyaçlarınız için en iyi müzik akışı hizmetini seçmek biraz zor olabilir. İnsanlar geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde, müzik dinlemenin büyük planında hala nispeten yeni olsa da, bu günlerde en büyük iki dijital müzij platformu olan Spotify ve Tidal olmak üzere seçilebilecek çok sayıda platform var.

“Müzik ruhun gıdasıdır” demiş ünlü filozof Sokrates, bence de öyle, müzik hem ruhun gıdasıdır hem de kimilerine göre bir yaşam tarzıdır. Kimi insanlar tanıyorum ki müzik dinlemeden asla duramazlar (eh onlardan biri de ben olabilirim.).

Her neyse konumuz müziğin insan hayatındaki önemi değil, belki başka bir yazıda buna da değinirim. Bu yazımızda, aslında Türkiye’de çokta popüler olmayan Tidal ve diğer tarafta ise neredeyse her 10 kişiden 5 kişinin ücretli veya ücretsiz olarak kullandığı Spotify var. Öncelikle sırasıyla sizlere bu platformların avantajlarından, kullanıcılara neler sunduğundan ve ülkemizdeki fiyatlarından bahsedeceğim. Hazırsanız başlıyorum.

Tidal

Tidal Nedir?

Öncelikle Tidal’dan başlamak istedim. Yurtdışında bilinen ve milyonlarca kullanıcısı bulunan Tidal maalesef henüz ülkemize giriş yapamamış bir dijital müzik platformudur, ancak Spotify’a ciddi bir rakiptir. Tidal’ın sahibinin kim olduğunu bilmiyorsanız duyduğunuzda şaşırabilirsiniz.

Tidal, abonelik sistemine sahip bir müzik aktarımı yazılımı yani dijital müzik platformu olarak ilk kez 2014 yılında piyasaya sürüldü. Şu anda 55 ülkede aktif olarak kullanılan uygulamada 57 milyonun üzerinde şarkı ve 225.000’den fazla video klip var. 2014 yılında Aspiro tarafından hayata geçirilen proje daha sonra ise 2015 yılının ilk çeyreğinde Amerikalı iş adamı ve hip hop müzisyeni ve prodüktör olan Shawn “Jay Z” Carter tarafından satın alındı. Bu nedenle Tidal, sanatçılara ve söz yazarlarına rakiplerinden daha yüksek telif ücreti ödediğini iddia ediyor.

Spotify Nedir?

Aslında çok fazla anlatmaya gerek yok ancak yine de bilmeyenler için söyleyeyim. Spotify, İsveç Stokholm merkezli bir dijital müzik platformudur. Spotify şu anda dünyanın en popüler akış hizmetidir. Geçen yıl Ekim ayında 113 milyon aboneye ulaşmıştır ve büyümeye devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Spotify’da nasıl reklam verebileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Fiyat ve Kullanılabilirlik Olarak Tidal Mı, Spotify Mı, Daha İyi?

Hem Spotify hem de Tidal farklı kullanıcı deneyimleri, fiyatlandırma yapıları ve müzik katalogları sunar. İhtiyaçlarınız için en iyi seçimi yapmak, en hafif tabirle kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, her iki hizmet için de bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik, böylece onları tek bir kolay yerde karşılaştırabilir ve Spotify’ın mı yoksa Tidal’ın sizin için en iyi akış hizmeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hem Spotify hem de Tidal bir dizi farklı abonelik katmanı sunar – ancak yalnızca Spotify ücretsiz bir plan sunar (ancak reklam desteklidir ve parçaları istediğiniz sırada dinleyemezsiniz). Ücretli en ucuz Spotify planı Spotify Premium’dur ve bu size aylık olarak 17,99 TL olarak faturalandırılır ve bu da size dizüstü bilgisayarınızda, telefonunuzda ve tabletinizde 30 milyondan fazla parça kitaplığına sınırsız erişim sağlar.

Spotify Premium ayrıca çevrimdışı oynatma için parçaları aynı anda üç cihaza indirmenize olanak tanır.

Öğrenciler için indirimler mevcuttur ve hatta tek bir indirimli planla Premium alabilir ve mindfulness uygulaması Headspace’e erişebilirsiniz. Öğrenciler, Premium paketlerinin bir parçası olarak Headspace erişimine sahip olurlar.

Tidal’a gelecek olursak, en ucuzu 9,99 TL olan Tidal Premium olmak üzere iki abonelik planı sunar ve 320 kbps bit hızında akışlar sunar. Bu Spotify’ın sunmuş olduğu ile aynı ses kalitesidir. Ancak Hi-Res Audio (9216 Kbps) ses kalitesi ile müzik dinlemek istiyorsanız aylık olarak 19,99 TL ödemeniz gerekir.

Dolayısıyla aslında burada yapılacak en mantıklı şey Tidal hesabına geçmek diye düşünebilirsiniz ancak şunu belirtmekte fayda var ki, Spotify’ın kütüphanesi Tidal’a göre çok daha geniştir. Bu nedenle aslında ülkemizde çok fazla tutulmadığını söyleyebilirim.

Tidal
Tidal

Kullanıcı Arayüzü

Spotify‘ın bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, kullanıcı arayüzünün oldukça basit ve kullanışlı olmasıdır. Uygulamayı açtığınızda, Spotify tarafından dinleme alışkanlıklarınıza göre seçilmiş, en iyi sanatçılar, en iyi çalma listeleri ve yeni çıkanların yanı sıra bir dizi kişiselleştirilmiş çalma listesi bulacaksınız. Bu, Spotify hakkında unutulmaması gereken bir şey; çok sayıda oynatma listesi var. Bu korkutucu gelebilir, ancak bu, algoritmaları nihayetinde uygulamayı her kullanıcıya göre uyarladıkça çalışan bir stratejidir.

Tidal, koyu bir arka plan üzerinde benzer bir karo tabanlı arayüz kullanır ve ana ekranınızda seçilmiş çalma listeleri, önerilen albümleri rahatlıkla görebilirsiniz. Kenar çubuğuna tıklamak sizi tüm kayıtlı parçalarınızı bulacağınız “Müziğim” alanına götürür ve göz atmak genellikle çok kolaydır.

Gerçek müzik severleri hedefleyen bir platform için utanç verici olan Spotify’ın aksine türe göre arama yapamazsınız. Arama genellikle çok akıllıca değildir – bir albüm veya sanatçı adını bir karakter veya bir noktalama işareti bile yanlış yazarsanız sıfır sonuç alırsınız. Burada biraz optimizasyonun zararı olmaz, ancak dikkatli olduğunuz sürece bununla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Müzik Kataloğu ve Keşif

Spotify şu anda 50 milyondan fazla şarkıya sahipken, Tidal kataloğunda 60 milyon parça olduğunu iddia ediyor. Spotify’ın güçlü parça akışı, ilk günlerinde yükselmesine yardımcı oldu ve her gün ortalama olarak 40.000 parça eklendiğini bildirdi ve hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Akış devi, yeni şarkıları ve çığır açan sanatçıları tanıtmaya yoğun bir şekilde odaklanıyor, Yeni Müzik Radarı gibi küratörlü çalma listeleri, yeni başlayan sanatçıların tanınması için önemli bir rol oynuyor. Seçilmiş çalma listeleri, uygulamanın herhangi bir sürümünü yüklediğinizde hemen hemen her zaman ilk gördüğünüz şeydir ve hizmet, neredeyse her müzikal alt türü için çalma listeleri tasarlar. Bunlar da sürekli olarak güncellenmektedir.

Spotify’da bulunmayan bazı sanatçıların Jay-Z ile yakın bağları var ve bu nedenle platform olarak Tidal’ı tercih ediyor. Örneğin Beyoncé’un 2019 albümü Lemonade, Tidal’da özel olarak çıkış yaptı.

Bununla birlikte, Tidal, dinleme alışkanlıklarınıza göre müzik çalma listeleri oluşturmada iyi bir iş çıkarıyor ve sadece birkaç haftalık kullanımın, algoritmalarına size gerçekten heyecan verici öneriler sunacak kadar bilgi vereceğini göreceksiniz.

Tidal

Ses Kalitesi

Spotify Premium’a abone olursan üç ses kalitesi seviyesinden birini seçebilirsin: normal, yüksek ve aşırı. Mobil ve masaüstü uygulamalarını kullanırken Spotify, Ogg Vorbis kullanır. Bu on yıl önce yarı popüler bir formattı ve Spotify açık kaynak olduğu için kullanmaya devam ediyor.

Öte yandan Tidal, sunmuş olduğu yüksek kalitesi ses teknoloji Hi-Res Audio ile kesinlikle Spotify’dan çok çok daha önde. Mümkün olan en iyi ses kalitesine karar verdiyseniz, Tidal en iyi seçeneğinizdir.

Hangisinin daha iyi olacağına artık bundan sonrasına kendiniz karar vereceksiniz. Bu nedenle Spotify’ın resmi web sitesine gitmek için buraya, Tidal’ın resmi web sitesine gitmek içinse buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Şunu da belirtmek isterim ki, Tidal’a üye olurken Twitter hesabınızı kullanmayın, ileride spam mailler almanız olasıdır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap