1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?
0

Android açık kaynak kodlu olan işletim sistemlerinden biridir. Açık kaynak kodlu olmasından mütevellit özgürce kullanabilirsiniz. Lakin telefonun tüm detaylarına ulaşabilmeniz mümkün değil. Android açık kaynak kodlu olsa bile Android telefon üreticileri kullanıcılarına tam yetki imkânı sunmuyor.

Root Yapma

Peki ya Root nedir?

Root, Linux/Unix camiasında tam yetkili olan kişiyi ifade ediyor. Bir başka deyişle Windows’taki Admin. Android’de Root ise kullanıcıya işletim sistemini modifiye etme hakkını vermek, tam yetkili hale getirmek. Sistem üzerinde sahip olduğunuz yetkiden dolayı gizli dosyaları sadece okuma hakkına sahip olmazsınız aynı zamanda onları değiştirebilir, üzerine veri yazabilirsiniz. Böylece, istemediğiniz programları silebilir, cihazın içine kurulu olarak gelen ve silmek istediğiniz her şeyi Root sayesinde silebilirsiniz.

Değişik ROM’lar yükleyerek bambaşka Android versiyonları kullanabilirsiniz. Root erişimi gerektiren programları kurabilirsiniz. Root‘un bu kadar faydası varken neden herkes Root yapmıyor diyecek olursanız doğru yapılmayan bir Root cihaza zarar verir ve cihaz garanti dışı kalır. Root yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra adımlarınızı dikkatli atmalısınız. Ancak emin olduktan sonra telefonunuzda değişiklik yapmalısınız.

Root Nasıl Yapılır?

Root yapmanın birçok yolu bulunmakla birlikte internette bununla alakalı birçok program bulunuyor. Kingo Root programını indirin ve kurun. Akıllı telefonu bilgisayarınıza USB aracılığıyla bağlantıyı yaptıktan sonra. Kingo Root telefonunuzun marka ve modelini otomatik olarak tanıyacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra Root butonuna bastığınızda Rootlama işlemi başlamış olacaktır. Telefonun performansına göre 5 dakika süren bu işlemin sonucunda telefonunuzu Rootlamış oldunuz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap