1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Alexa Rank Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Alexa Rank Nedir? Nasıl Yükseltilir?
3

Amazon firmasına ait olan alexa bir nevi site sayacıdır diyebiliriz. Diğer site sayaçlarından farkı ise gelecekte Google Pagerank’ın yerini alabileceği görüşünde olan bir çok arama motoru optimizasyoncu arkadaş mevcuttur. Alexa sitenize gelen ziyaretçiyi isterseniz web sitenize ekleyeceğiniz bir kod ile yada kendi global yöntemiyle hesaplamaktadır. Alexa da yükselmek istiyorsanız mutlaka alexa widget’ini web sitenize eklemeniz gerekli.

Alexa

Alexa sıralaması neye göre hesaplanıyor ?

Alexa sıralaması sitenize gelen tekil hit, çoğul hit yada sitenizde bulunan resim, video gibi metaryellerin başka web sitelerinde sizin sunucudaki dosya linkiyle sergilenmesiyle hesaplanmaktadır. Alexa değeri çok önemlidir bir çok reklam veren ya da sitenin kalitesinin bir kısmı buradan hesaplanır yada reklam veren buna göre sitenizi tercih edebilir.Alexa iki şekilde sıralama belirler

Bunlardan birincisi Dünya sıralaması bütün dünya sitelerini numerik olarak sıralar ve  bu değer sitenize gelen ziyaretçiye göre zamanla düşer.İkinci sıralama ise ülke sıralamasıdır. Alexa o ülkede bulunan web sitelerini yine numerik olarak sıralar ve önünüze bu şekilde getirir. Alexa ülke sıralaması dünya sıralaması kadar önemlidir. Alexa ülke sıralamasını düşürmek için gelen ziyaretçilerin sizin ülkenizden olması gerekir.

Alexa Rank Nasıl Yükseltilir?

Alexa’yı yükseltmek için kullanıcıların sitenize gelip sitenizde zaman geçirmesi gerekmektedir. Bunun için hemen çıkma oranını düşürecek, sitede kalmayı arttıracak önlemler almalısınız. Benzer yazılar, konu içindeki yönlendirmeler bunlar için ufak ama etkili püf noktalar olabilir. Eğer hızlı bir şekilde yükselmek isteniyorsa bunun için alexa grupları oluşturulup, toolbar yüklenip birbirinin sitesinde geziyorlar. Bu da etkili bir yöntem olmakla beraber hızlı sonuç vermektedir.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 8 yıl önce

    Hocam Merhaba Alxa da Aylık 10 Dolar Üye Olnuyormuş Ve Kod Veriyolarmış Onu Sitene Katıyormuşsun Gayet Faydalıymış Tavsiye Edermisiniz Sizce ??

    • Merhaba, ben böyle bir üyeliğe gerek olmadığını düşünüyorum. Fakat size tavsiyem ana kelimenize yorum backlink almayın. Bu şekilde sitenin sonunu hazırlarsınız. Sembolikte olsa Ad soyad şeklinde atacağınız yorum daha yararlı olacaktır. Zarar vermemesi için sitenizi sildim teşekkürler.

  2. 8 yıl önce

    eline sağlık çok güzel olmuş hocam teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir