1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Açık Lise Diploması Farkı Var Mı? Açık Lise Diploması ile Üniversite Okunur Mu?

Açık Lise Diploması Farkı Var Mı? Açık Lise Diploması ile Üniversite Okunur Mu?
0

Başlıklar

Açık Lise diploması farkı nedir? Açık Lise diploması ile üniversite mümkün mü? En çok merak edilen soruları sizler için yanıtlıyoruz.

Günümüzde birçok öğrenci Açık Lise üzerinden lise eğitimini tamamlamak istiyor. Gerek geçmişte lise okumayan, gerek lise diploması kaybolan ve gerekse halihazırda örgün öğretimde olan birçok kişide bu istek mevcut. Örgün öğretimde olanlar genellikle üniversite sınavına hazırlanmak adına açık lise’ye geçebiliyorlar. Bu yöntemin de özellikle son zamanlarda sıklıkla tekrarlandığını biliyoruz. Peki Açık Lise diploması farkı nedir?

Açık Lise Diploması Farkı

Şunu belirtmeliyiz ki Açık Lise diplomasının örgün öğretim diploması ile hiçbir farkı yok. Özellikle Türkiye’de herhangi bir devlet kurumunun Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi, Fen Lisesi ya da Sosyal Bilimler Lisesi diplomasını zorunlu kılma durumu da söz konusu değil. Yani Açık Lise diploması ile gayet de mezun olmuş sayılır ve her lise mezunun haklarına erişim sağlayabilirsiniz. Öyle ki ilgili diplomayla hostes bile olabilirsiniz. Fakat bazı lise mezunu arayan özel kurumların Açık Lise diplomasını kabul etmemeleri olası. Ancak üniversite mezunu arayan kurumlarda bu durum geçerli değil, zira bu tip kurumlar direkt olarak üniversite diplomasına bakmaktalar.

Açık Lise Diploması ile Üniversite

Elbette ki ilgili diplomayla üniversiteye girmeniz mümkün. Üniversitelerin herhangi bir diploma kısıtlaması bulunmamakta. OSYM’nin düzenlediği sınav ile herhangi bir üniversiteye kayıtlanabilirsiniz. Aynı zamanda KPSS ve benzeri sınavlara da Açık Lise diploması ile katılma imkânınız mevcut. İlgili diploma muhtemelen ileriki iş hayatınızda da size herhangi bir zarar getirmeyecektir. Bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Açık Lise Diploma Puanı Etkisi

Açık Lise’deki diploma puanı etkisi ortalama bir Anadolu Lisesi’nin etkisiyle aynıdır. Diplomanıza ve dolayısıyla da üniversiteye giriş puanınıza Açık Lise’nin herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamakta. Bu bağlamda Açık Lise’nin üniversite giriş puanına etkili olmadığı yönündeki şehir efsaneleri tamamen yanlıştır. Eğer üniversite girişi için Açık Lise’ye geçtiyseniz sınav notalarınıza da dikkat etmenizi öneriyoruz. Bu sayede Açık Lise diploması farkı olmaksızın yüksek puanlar kazanarak daha iyi üniversitelere ulaşmanız mümkün. 

Sıkça Sorulan Sorular

Açık Liseden mezun olduğumu nasıl anlarım?

Açık Öğretim Lisesi - MEB portalından giriş yapıp, ders kredilerini tamamlayıp tamamlamadığınızı kontrol etmelisiniz. Ayrıca zorunlu olarak almanız gereken ders kalmaması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi diploma ücreti ne kadar?

Yapılan düzenlemeler gereği 14 Mart 2014 tarihinden sonra mezun olan öğrenciler için herhangi bir diploma ücreti alınmamaktadır.

Açık Liseden sonra ne olunur?

Liseyi başarıyla tamamladıktan sonra tekniker, düz memur, şöfor, hizmetli , zabıta, itfaiye eri gibi meslekleri seçebilirsiniz.

Açık Liseden mezun olunca diploma ne zaman alınır?

Sınavlardan 2-3 ay sonra diplomalar açık lise merkezlerinden alınabilmektedir.

Açık lise diploma nosu almış ne demek?

Sınavlar sonucunda okulu başarıyla tamamlamış ve diploma alma sırası gelmiş öğrencidir. Bu süreçte öğrenci bilgi sistemine girişler kısıtlanabilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Birkaç yıldır bu sektörde, çeşitli sitelerde editörlük yapmaktayım. Teknoloji ve güncel hayatta karşılaştığımız problemlere çözüm sağlayacak yazılar yazıyorum.

Yorum Yap