1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Soğuk Cüzdan Depolama Ne Demek? En Güvenli Coin Saklama Yöntemi

Soğuk Cüzdan Depolama Ne Demek? En Güvenli Coin Saklama Yöntemi
1

Soğuk cüzdan depolama ne demek? En güvenli coin saklama yöntemi bütün detaylarıyla sizlerle. İlgili yönteme yakından göz atalım.

Kripto paralar hayatımıza girdiklerinden beri farklı saklama yöntemleriyle de gündem oldular. Bu gündemin oluşmasındaki en büyük sebep ise kripto para borsaların piyasadan silinmesi. Kripto para borsaları coin alınabilmesi adına gerçekten büyük bir nimet. Borsalar sayesinde rahatlıkla coin almamız mümkün. Fakat borsa sistemlerinde coinlerimizi saklamamız son derece riskli. Zira satın alım yaptığımız borsanın bir gün çöküş yaşaması ve bütün coinlerimizi yok etmesi son derece muhtemel. Bu durumu tıpkı gerçek hayattaki döviz bürolarına benzetebilirsiniz. Sadece döviz bürosunun paranızı size verdiğini değil, kendi sisteminde sizin adınıza tuttuğunu düşünün. İşte kripto para borsalarının yaptığı tam olarak budur. Ancak elbette ki ilgili borsadan paranızı çekme ve farklı bir yerde saklama şansınız her zaman mevcut.

Soğuk Cüzdan (Cold Wallet) Nedir?

İki türlü kripto para depolama yöntemi mevcuttur. Bunlardan bir tanesi sıcak ve bir diğeri de soğuk cüzdan yöntemidir. İnternet bağlantısı gerektiren cüzdanlar sıcak, gerektirmeyen cüzdanlar soğuktur. Dolayısıyla da soğuk cüzdan depolamaları çok daha güvenlidir. Eğer herhangi bir kripto para borsasından aldığınız coinleri soğuk cüzdanınıza aktarırsanız ilgili borsa batsa bile coinler her zaman sizde kalır. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan yatırım yapmanız mümkün olmakta.

En Güvenli Coin Saklama Yöntemi

En güvenli coin saklama yöntemi olan soğuk depolama ile siz de kripto paralarınızı güvende tutabilirsiniz. İnternet bağlantısı gerektirmeyen bu yöntem ile coinlerinize sizden başka kimse erişemez. Birkaç farklı soğuk depolama yöntemi mevcut. Bu yöntemler kağıt kodu yöntemi, bilgisayara depolama yöntemi ya da donanım cüzdan yöntemi olarak ayrılmakta. Size tavsiyemiz her zaman donanım cüzdanları kullanmak olacak. Bu sayede donanım cüzdanınıza kripto paralarınızı geçirmeniz mümkün. Bu donanım bir flash bellek, bir SD Card ya da direkt olarak bir bilgisayar olabilir. En güvenli coin saklama yöntemi budur. En iyi soğuk cüzdan önerileri ve bu cüzdanlarda depolama nasıl yapılır konulu makalelerimizi çok yakında yayına alacağız.

Yazar Hakkında

Birkaç yıldır bu sektörde, çeşitli sitelerde editörlük yapmaktayım. Teknoloji ve güncel hayatta karşılaştığımız problemlere çözüm sağlayacak yazılar yazıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir