1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Başarısızlığın Nedenleri

Başarısızlığın Nedenleri
0

Başlıklar

Herkes hayatında çok büyük başarılar elde etmek, ünlü olmak ve zengin olmak ister. Başarılı olmak istemeyen insan çok ama çok azdır. Fakat başarılı olmak kolay bir iş değildir ve oldukça sağlam kararlılık ve çalışma gerektirir. İnsanlar hayatlarında yanlış yaptıkları zaman kendilerine neyi yanlış yaptıklarını sormaktadırlar.Başarılı insanı başarısız insandan ayıran bir çok özellik bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı düşünme tarzı, farklı durumlarla baş etme şekli, yaşam tarzıdır. Bu makale, insanların hayatları boyunca yaptığı ve onların başarısızlık yaşamalarına yol açan 10 yanlışı ele almaktadır. Bu makale sayesinde insanlar yapmamaları gereken şeyleri daha yakından tanıyarak başarıya daha kolay ulaşabilecekler.

Olumsuz Düşünce

Olumsuz Düşünce

Olumsuz düşünce, insanların hayatlarında yanlış şeyler yapmaları için önemli bir sebeptir. Hepimiz optimizm ve ilahi adalet olarak bilinen ve bireyleri başarıya götüren önemli faktörleri bilmekteyiz. Eğer bir insan olumlu düşünmeye hazır değilse, bireyin yeteneklerini gölgeleyen ve yeni düşünceler üretilmesini engelleyen olumsuz düşüncelerle başarıya ulaşması oldukça zordur. Olumsuz düşünce sahibi bireyler hata yapmaktan ileriye gidemezler ayrıca bu insanlar depresyona girmeye daha meyillidir.

Güçlü ve güçsüz yanların farkında olmama

Hayatta başarıyı yakalamak için kendi güçlü ve güçsüz yanlarımızın farkında olmalıyız. İnsanlar bu sayede kendi güçlü noktalarına odaklanarak olumlu yanlarını geliştirebilir ve ayrıca zayıf yanlarını güçlendirebilirler. Fakat eğer insanlar kendi güçlü ve güçsüz yanlarının farkında değillerse, kişiliklerinde hangi tarafların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerektiğini bilemezler. Ve eğer kişiliklerin zayıf yanları belirlenip iyileştirilmezse, hiçbir zaman başarı yakalanamaz. Bu yüzden insanlar kendi güçlü ve güçsüz yanlarını bilmedikleri için hayatları boyunca sürekli başarısız olmaktadırlar.

Belirsiz Hedefler

Belirsiz Hedefler

Bir insan hayatta ne istediğinin farkında olmadığı sürece nasıl başarıya ulaşabilir ki? Yükseklere çıkmak için, ne kadar yükseğe çıkmak istediğimizin farkında olmamız büyük önem taşır. Herhangi bir hedef koymadığımız sürece çok çalışmamızın bir anlamı yoktur. Eğer insanlar hayattaki amaçlarının ve ne yapacaklarının farkında değillerse, ne için çalışacaklar? Bu yüzden insanlar hayatta başarısız olmaktadırlar. Bunun sebebi ise kendilerine has bir hedef belirlemeden sadece diğer insanları takip etmeleridir. Sir Isaac Newton aynı şeyi yapmış ve babsının izinden giderek çiftlik evinin başına geçmiştir. Bu daha sonradan Newton’un yaptığı en büyük hata olarak tarihe geçmiştir. Fakat kendine kesin bir hedef belirledikten sonra ünlü Fizik Profesörü olmuştur. Bu yüzden hedef belirlemek oldukça önemlidir. Aksi takdirde elde edeceğiniz şey başarısızlıktan başka birşey olmaz.

Düzensiz Yaşam

Düzensiz Yaşam

TarzıHayatta herhangi bir şeyi başarmak için yapmanız gereken öncelikle hedeflerinizi belirlemek daha sonra ise bu hedeflere ulaşmak için düzenli bir şekilde çalışmaktır. Depresif bir ruh hali ya da mental rahatsızlıklara sahip ya da duygusal anlamda çöküntüye uğramış bir insan genellikle düzensiz bir hal almaktadır. Bu birey artık hedefi doğrultusunda etkili bir çalışma gösteremez. Bu yüzden bireyin hayatındaki düzensizlikler mümkün olduğu kadar kısa sürede ortadan kaldırılmalı ve bireye kaliteli ve üretici bir çalışma ortamı sağlanmalıdır. Bir çok insan, J. K Rowling’in ilk romanı olan Harry Potter’i yazdığında boşanmış, işsiz ve Sosyal Yardımlaşma Kurumu’nun yardımıyla kızını büyüttüğünü bilmemektedir. Burada da gördüğümüz gibi eğer Rowling, hayatın bu zorlukları karşısında düzensiz bir yaşam tarzına sahip olsaydı, hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaktı. Bu yüzden düzensiz yaşam tarzı hemen terkedilmelidir. Aksi takdirde sadece başarısızlığın tadını alırsınız.

Katı Zihniyet

Başarıya sadece içinde bulunulan çevreye ve ihtiyaçlara göre kendimizi şekillendirebildiğimizde ulaşılabilmektedir. Eğer bir insan katı bir zihniyete sahipse, kendini hiçbir zaman bulunduğu ortama göre ayarlayamayacak ve hiçbir zaman başarı sağlayamacaktır. Değerlere ve ilkelere yöelik katı zihniyete sahip olmak oldukça güzel birşeydir ve herkesin yapması ve denemesi gerekir. Fakat eğer birey eski tekniklerde takılı kalmış bir zihniyete sahip ve yeni düşünce tarzlarına ve fikirlere açık biri değilse, bu insan hiçbir zaman başarılı olamaz. Bu noktada ilginç bir örnek olarak Walt Disney’i vermek istiyorum. Walt Disney, ilk zamanlarda sabit fikirli olduğu için ve yeteri kadar geniş hayal gücüne sahip olmadğı için gazete editörü tarafından işten kovulmuştur. Fakat daha sonradan Walt Disney kendini değiştirmiş ve şimdilerde onun fikirleri ve hayalleri her bir çocuk tarafından zevkle takip edilmektedir. Bu yüzden, başarılı olmak için katı zihniyetinizden kurtulun.

Pes Etmek

Tanrı’nın kendine yardım edenlere yardım ettiği oldukça bilinen bir inançtır. Eğer bir insan çok fazla efor sarfetmeden kolayca pes eden bir yapıya sahipse, o insana Tanrı bile yardım etmeyecektir. Herhangi birşeyi elde etmek için, çok çalışmalı ve çalışmalarımızda kararlılığı ve sürekliliği korumalıyız. Hayatta çabuk pes eden insanlar, ne kendi yeteneklerine ne de ilahi adalete güvenmedikleri için her zaman başarısız olan insanlardır. Aynı durum Albert Einstein’in başına gelmiştir. Günümüzde bir çok insan Alber Einstein’inin 4 yaşına kadar konuşamadığını ve 9 yaşına kadar yazamadığını bilmemektedir. Fakat o asla pes etmemiştir. Eğer pes etmiş olsaydı, tüm zamanların en büyük bilim adamı olan Alber Einstein’i hiç bir zaman tanıyamazdık. Bu yüzden pes etmemeliyiz, pes etmek başarısızlığa açılan en büyük kapıdır.

Günlük Rutin İşlerin Yokluğu

Hedef belirlemek sadece ilk adımdır. Asıl büyük şeyler hedef belirledikten sonra yapılmaktadır. Başarı sadece hedefini belirleyen ve bu hedefi gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri rutin bir şekilde yapan ve sürdürenlar tarafından elde edilebilmektedir. Önceden belirlenmiş rutinleri aksatmak hiçbir zaman başarı getirmez. Bu, insanların başarısız olmalarının bir diğer sebebidir. Böylelikle insanlar zaman yönetiminde sıkıntılar yaşarlar ve başarısız olurlar.

Stres

stres

Stres ve tansiyon, başarısızlığın temel nedenlerindendir. Her insan strese yol açacak bir takım sorunlara sahiptir fakar önemli olan insanların bu tür sorunlarla ne kadar başa çıkabildikleridir. Dünya üzerinde stresten mahrum hiçbir insan bulunmamaktadır fakat asıl önemli olan bu insanların stres ile nasıl başa çıkabildikleridir. Hayatlarında başarıyı yakalamış insanlar, stresle baş etmeyi çok iyi bilmektedirler. Stres müzik dinleyerek, meditasyon ve yoga yaparak ve bireyi mutlu eden daha birçok farklı yol ile azlatılabilir. Bu yüzden stres başarısızlığı beraberinde getirmektedir. Fakat stres ile başa çıkmasını bilen insanlar başarılı olmaktadırlar.

Para Peşinde Koşmak

Para herkesin hayatında önemli bir yere sahip olmasına rağmen, bireyler başarıya ulaşmak için değerlerinden taviz vermemelidirler. Paranın peşinde koşan insanlar, başarıya ulaşmak için iyi ya da kötü farketmez herşeyi yapabilmektedirler. Bu insanlar belki başarıyı elde ederler ama bu başarı kısa süreli olmaktadır. Bunun sebebi ise sıkı çalışma ve kararlılık gerektiren gerçek başarıya giden bir kısayolun bulunmamasıdır. Eninde sonunda bu tip insanlar başarısızlığı tadacaktır. Bu yüzden para peşinde koşmak da başarısızlık sebeplerinden birisidir.

Enerji Eksikliği

Daha fazla enerjiye sahip olan bir insan, fiziksel ve mental olarak iyi durumda olmayan bir insana nazaran işlerinde daha etkili bir şekilde çalışmaktadır. Düzenli sağlıklı ve besleyici bir beslenme programı, günlük egzersizler, müzik dinlemek gibi etkinlikler bireyin vücudundaki dengeleri koruyarak enerji artışı sağlayacak ve böylelikle birey daha sağlıklı ve aktif bir hale gelecektir. Yukarıda sayılanların herhangi birinin eksikliği, bireyin sağlığını etkileyecek ve bireyi zayıf düşürecektir. Bu yüzden daha az enerjiye sahip olmak, bireyin üretkenliğini ve etkili çalışma seviyesini düşürecektir. Bu da başarısızlığa yol açacaktır.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap