1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Yaşam Koçu Nedir? Ne Yapar?

Yaşam Koçu Nedir? Ne Yapar?
0

Her bireyin yaşamı ile ilgili istekleri, hedefleri, hayalleri vardır. Ve her birey yaşam yolculuğu boyunca kendi potansiyelinin maksimumunu keşfetmek için yaşar ve ne yaparsa yapsın bunu gerçekleştirmenin önünde yine en büyük engel yine kendisi olmaktadır. Biz’i oluşturan tüm faktörler; ekolojik faktörler, duygularımız, inançlarımız, ailemiz, yaşadıklarımız, öğrenilmiş çaresizliklerimizdir.   Koçluk süreci kişinin bulunduğu durumda, ne istediğini belirlemesine yardımcı olarak( hedef belirleme), istediği durum arasındaki yolcuğu ( mesafe) kişinin potansiyeline odaklanarak ulaşmasını sağlayan teknik yöntemleri barındırır.

Kendi yaşamının kontrolünün elinde olması tüm bireylerin isteğidir. Yaşamda direksiyonun başına geçme sorumluluğunu alan bireyler daha mutlu, daha başarılı ve daha huzurlu, hedefine ulaşabilecek şampiyonlar gibidir.    Hedefiniz belli olsun  yada olmasın, her iki halde  de yaşam koçunuz sizi aynı antrenör gibi şampiyonanıza hazırlar.Bunu gerçekleştirirken, sizin istekleriniz, öncelik sıranız ve sizin gerçeklerinizle yol alır.Yargıdan uzak sizi dinler  ve daha doyumlu ve dengeli bir hayat için neye ihtiyacınız olduğunuz tespit eder.

Yaşam Koçluğu

Hedefi belirledikten sonraki süreçte zaman zaman yolumuza engeller çıkabilir, zaman zaman yol kapanabilir, koçluk süreci ile durumu tekrar gözden geçirir ,engelleri nasıl aşılacağını tespit eder ve hedefe tekrar odaklanabilirsiniz.    Koçluk süreci danışman ve danışan ilişkisi mevcut değildir. Danışmanlık hizmetlerinde verilen öneriler’den ziyade koçluğun temel prensibi danışan istek ve arzularına odaklanarak, bunları gerçekleştirmenin yollarını beraberce keşfetmektir.Bu nedenle koçluk çalışmaları bireysel görüşmelerle ilerler.yasam koçlugu nedir   Her bireyin yaşamı ile ilgili istekleri, hedefleri, hayalleri vardır. Ve her birey yaşam yolculuğu boyunca kendi potansiyelinin maksimumunu keşfetmek için yaşar ve ne yaparsa yapsın bunu gerçekleştirmenin önünde yine en büyük engel yine kendisi olmaktadır. Biz’i oluşturan tüm faktörler; ekolojik faktörler, duygularımız, inançlarımız, ailemiz, yaşadıklarımız, öğrenilmiş çaresizliklerimizdir.   Koçluk süreci kişinin bulunduğu durumda, ne istediğini belirlemesine yardımcı olarak( hedef belirleme), istediği durum arasındaki yolcuğu ( mesafe) kişinin potansiyeline odaklanarak ulaşmasını sağlayan teknik yöntemleri barındırır.

Kendi yaşamının kontrolünün elinde olması tüm bireylerin isteğidir. Yaşamda direksiyonun başına geçme sorumluluğunu alan bireyler daha mutlu, daha başarılı ve daha huzurlu, hedefine ulaşabilecek şampiyonlar gibidir.

Hedefiniz belli olsun  yada olmasın, her iki halde  de yaşam koçunuz sizi aynı antrenör gibi şampiyonanıza hazırlar.Bunu gerçekleştirirken, sizin istekleriniz, öncelik sıranız ve sizin gerçeklerinizle yol alır.Yargıdan uzak sizi dinler  ve daha doyumlu ve dengeli bir hayat için neye ihtiyacınız olduğunuz tespit eder.

Hedefi belirledikten sonraki süreçte zaman zaman yolumuza engeller çıkabilir, zaman zaman yol kapanabilir, koçluk süreci ile durumu tekrar gözden geçirir ,engelleri nasıl aşılacağını tespit eder ve hedefe tekrar odaklanabilirsiniz.

Koçluk süreci danışman ve danışan ilişkisi mevcut değildir. Danışmanlık hizmetlerinde verilen öneriler’den ziyade koçluğun temel prensibi danışan istek ve arzularına odaklanarak, bunları gerçekleştirmenin yollarını beraberce keşfetmektir.Bu nedenle koçluk çalışmaları bireysel görüşmelerle ilerler.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap