1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

5, 6, 7, ve 8. Sınıfta Kalma Var Mı?

5, 6, 7, ve 8. Sınıfta Kalma Var Mı?
0

Başlıklar

Sınıfta Kalma Var mı?2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının ilk dönemini geçtiğimiz hafta itibariyle tamamladık. Kimi öğrenciler derslerdeki başarısının verdiği rahatlıkla tatilini geçirirken kimisi de zayıf notlarının verdiği kaygıyla, sınıfta kalma korkusuyla, okulun açılmasını bekliyor. Bana oldukça fazla sorulan soruyu blogumda açıklayarak sizleri bilgilendirmek istedim. İnternette yazan kesinlikle kalma yok tarzı yazılara inanmamanızı öneririm.

Bilindiği üzere önceden not hesaplamaları 1 ile 5 arasındaki notlarla derecelendiriliyor, 45’in altındaki puanlarınız karne notuna “1” olarak yansıyordu. Geçen sene bu sistem değişip, derecelendirmeler puan üzerinden yapılmaya başlandı. Bence mantıklı bir yöntemde oldu ve öğretmeni gereksiz baskılardan, öğrenciyi de not isteme derdinden kurtardı. Eskiden olduğu gibi 45’in altındaki notlar zayıf olarak kalmıştır.

5. sınıfta kalma var mı?

Genellikle 4. sınıf konularının tekrarı niteliği taşıyan bu sınıfta ders durumu düşük pek fazla öğrenci olmuyor. Fakat sen bu öğrencilerden biriysen “şu kadar zayıfım var kalır mıyım” diyorsan muhtemelen kalmayacaksındır. Tabi Şube öğretmenler kurulu kararı ve veli isteği de bu durumda önemli. Eğer öğretmenlerden oluşan kurul kalsın der ve ailen de bunu isterse o sınıfı tekrar etmek zorundasın.

6. sınıfta kalma var mı?

Yukarıda da bahsedildiği gibi 5 ten fazla zayıfı olan öğrenciler için (bu sayı öğretmenlerin kararıyla artırılıp yada azaltılabilir) kalsın denilebilir. Fakat bunun için aile onayı da olması gerekiyor.

7. sınıfta kalma var mı?

Ortaokul derslerinin en yoğun olduğu sınıflardan biri olan 7. sınıf öğrencilerin karnesinde en çok zayıf olduğu derslerden oluyor. Çok miktarda zayıfınız varsa; öğretmeniniz veli bilgilendirmesi yapmamışsa ve anne-babanız kalmanızı istemiyorsa sınıfta bırakılamazsınız.

8. sınıfta kalma var mı?

Ortaöğretime geçişte son basamak olan 8. sınıfta TEOG notları yüzünden karneleriniz de zayıflar olabilmektedir. Yukarıda bahsettiğim şeyler aynı şekilde geçerli fakat öğretmenler 8. sınıfta öğrenci bırakmak istemezler. Bu nedenle 8. sınıfta sınıfta kalma yok diyebiliriz.

Nasıl sınıfta kalırsınız? Eğer ilk dönem “1” leriniz bol miktardaysa , öğretmen velinizle sözleşme imzalamışsa ve 2. dönem notunuzu düzeltmediğiniz görülmüşse ŞÖK kararıyla sınıfta kalabilirsiniz. Bunun sınıfı farketmez tüm ortaokul kademesinde bu durum geçerlidir.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap