1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Kokulu Televizyon Teknolojisi Nedir? Ne Zaman Gelecek?

Kokulu Televizyon Teknolojisi Nedir? Ne Zaman Gelecek?
0

Artık Kokulu Televizyon Teknolojisi ile Tanışma Vakti Geldi…Televizyon sektörü siyah beyaz dönemlerden bu yana oldukça farklı aşamalardan geçti. İlk olarak renkli hale gelen televizyonlar, daha sonra LCD ve LED televizyonlar haline geldi. Ve son zamanlarda oldukça popüler bir durumda olan 3D destekli televizyonlar ise birçok şirket tarafından üretim altına alınmaya başladı.Japon üreticiler tarafından geliştirme altına alınan bu sistemin yakın bir zaman içerisinde kullanıcılarla buluşturulacağı belirtildi. Ayrıca koku modülünün ilk olarak 3D destekli ve yüksek çözünürlüklü televizyonlarda uygulanacağı ifade edilirken, sistemin işlemesinin ise televizyon modülü ile sağlanacağı açıklandı.

Kokulu TelevizyonKoku modülü sayesinde ortama yayılacak kokunun izleyiciler için daha gerçekçi bir görsel ortaya koyacağını belirten uzmanlar, ayrıca kokunun ortama yayılmasının kartuşlar ile sağlanacağını öne sürdüler. Sistem çalışma prensibi ise koku kartı ile gerçekleşiyor. Ekran üzerinde bulunan görselin koku bilgisini algılayan kart, bu bilgileri mürekkep kartuş bölümüne yolluyor ve burada kartuş içerisinde yer alan mürekkep buharlaştırılarak bir fan yardımıyla ortama yayılıyor.  Bu sayede 3D desteği ile kokunun buluşması izlenen görseller üzerinde daha gerçekçi bir atmosfer yaratılmasını sağlıyor.Ayrıca Japon uzmanlar geliştirilen sistemin yakın bir zaman içerisinde laptoplar ve taşınabilir akıllı cihazlara da ekleneceğini belirtiyor. Bu açıklamaya göre de öyle anlaşılıyor ki belirli bir zamandan sonra izlenen her çeşit görsel tüm gerçekçi hali ile kullanıcılarla buluşacağa benziyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap