1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Güneş Işınlarının Zararları

Güneş Işınlarının Zararları
0

Güneş Yanığı

Güneş yanığıEğer yazın fazla güneşte durursanız yanabilirsiniz.  Doktorlar yazın sabah 10.00 ile öğleden sonra 16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmasını önermiyor. Özellikle bu yanıklar açık bir havuza yada denize gittiğinizde oluşabilir. Zamanla geçerler. Ama çok ciddi bir yanık oluşmaması için dikkat etmeliyiz.

 

Güneş Lekeleri

Güneş LekeleriCildinizde güneşten dolayı lekeler oluşabilir. Özellikle cildiniz hassas ise oluşma riski daha yüksek. Vee cildinize sürdüğünüz ilaçlar yüzünüzü hassaslaştırabilir. Bu yüzden güneş lekeleri oluşabilir. Dikkat etmek gerekiyor. Güneş koruyucu kullanabilirsiniz. Tabii çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Ciddi sorunlar çıkmasını istemiyorsanız dikkat etmenizde fayda var.

 

Varolan lekelerin koyulaşması, artması : Vücudunuzun herhangi bir yerinde olan lekeleri koyulaştırabilir. Mesela sivilce izleri, çiller vs vs. Ama bazı cilt sorunlarına çözüm olduğuda söyleniyor.

– Gözenekleri genişletir : Güneş , yaydığı zararlı ışınların gözenekleri büyüttüğü söyleniyor.
– Cilt kanserine neden olmaktadır .

Eğer bilinçsiz bir şekilde güneşlenirseniz, sürekli güneşten korunmayarak dışarı çıkarsanız… Cilt kanseri olma riskinizi fazladır.(Cilt kanseri ile ilgili resim koymadım. Çünkü korkup siteden çıkabilirsiniz. Ben koymaya korktum zaten. Google görsellerden cilt kanseri diye aratabilirsiniz.)

Sağlık sorunları

Özellikle nemli, sıpsıcak, rüzgarsız havalarda dışarı çıkılınca güneşte ne kadar kaldığınızada bağlı olarak; halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, çalışma isteğinin olmaması, kaslara kramp girme, bayılma gibi sorunlar yaşanabilir. Bunların yanısıra; çok şiddetli ısı çarpması (heat stroke) olduğunda şuur kaybı, inme hatta ölüm olayları görülmektedir.Çok fazla zararından bahsettik belki atladığımız yerler olmuştur aklıma gelirse güncellerim. Sitemizde güneşin yararlarınıda bulabileceksiniz daha sonra.

Not : Aklıma gelen araştırdığım bilgilerdir. Lütfen daha doğru ve düzgün bilgiyi yüz yüze görüşeceğiniz bir cilt doktoruna danışın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap