1. Ana Sayfa
 2. Genel

Feedly Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Kadar?

Feedly Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Kadar?
0

Başlıklar

Kendim de son iki yıldır kullandığım Feedly isimli RSS takip aracını sizlere tanıtmak istedim. Bu yazımızda işinize fazlasıyla yarayacağını düşündüğüm uygulamayla ilgili birçok bilgi bulacaksınız. Feedly nedir? Nasıl kullanılır? Artıları nelerdir? Kullanım ücreti ne kadar? Gibi birçok sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Öncelikle Feedly’nin ne olduğuna bir göz atalım isterseniz.

Feedly Nedir?

Feedly Nedir?

Feedly, web tarayıcılarda ve iOS ile Android işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz bir RSS takip aracıdır. Uygulama ilk olarak 2008 yılında DevHD firması tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Başlarda belirli ve bilinen sitelerin RSS’leri ile sınırlıyken daha sonrasında ise birçok site RSS’i uygulamaya entegre edilmiş.

Flipboard, Inoreader, Tweetdeck ve Evernote gibi muadilleri olan Feedly diğer uygulamalara göre çok daha fazla özellik sunuyor. Özellikle Leo özelliği kullanıcıların en çok faydalandığı özelliklerden biridir ancak bunu kullanabilmek için aylık olarak ücret ödemeniz gerekmektedir.

Feedly Nasıl Kullanılır?

Feedly Nasıl Kullanılır?

Feedly, son dönemlerde sağladığı özelliklerden dolayı çok fazla kullanım için ön plana çıkmayı başarıyor. İster oyun, ister teknoloji meraklısı olun ve bunlarla ilgili son dakika içerikleri görmek isteyin, uygulama size çok fazla seçenek sunuyor. Öyle ki, Reddit gibi bir web sitesinin bile en son açılan konularını bile görebilmeniz mümkündür.

Öne Çıkan Konular

 • Teknoloji
 • Siber Güvenlik
 • Marketing
 • İş Dünyası
 • Reklam
 • Otomotiv sektörü
 • Yemek
 • Endüstri
 • Enerji
 • Finansal Servisler
 • İlaç sektörü
 • Telekomünikasyon
 • Makine öğrenimi
 • Kripto

Yukarıda gördüğünüz tüm konular Feedly içerisinde yer alır ve kendinize bir Feeds bölümü içerisinde bunlarla ilgili haber yapan siteleri takip ederek bu sitelerin yayınlamış olduğu içeriklerin son dakika haberlerine ulaşabilirsiniz.

Şimdi size adım adım bu başlıkları nasıl seçeceğinize hangi siteleri nasıl eklemeniz gerektiğini tek tek anlatacağım.

Öncelikle Feedly.com adresine giriş yapıyoruz. Ardından ise üyelik ile giriş yapmamız isteniyor. İster gmail hesabınız ile ister direkt olarak kendi mail adresiniz ile kayıt olarak bir üyelik oluşturabilirsiniz.

Hesabınız ile giriş yaptıktan sonra bir Feed oluşturmanız isteyecek. Burada hangi alanlarda bilgi almak istediğinize karar verdikten sonra sektör araması yapabilirsiniz. Bunu yapacağınız adres ise şurasıdır. Vermiş olduğum linke tıklayarak gideceğiniz bölümde, örneğin Siber Güvenlik ile ilgili haberleri almak istiyorsunuz.

Cyber Security‘e tıklayarak açılan sayfada “Siber Güvenlik” ile ilgili son dakika haber içerikleri hazırlayan ve Feedly veritabanında bulunan sitelerin bir listesini göreceksiniz.

Bu noktadan sonra eğer daha önce adını duyduğunuz ve takip etmek istediğiniz web siteleri varsa yapmanız gereken şey oldukça basittir. Çıkan sonuçların yan tarafında bulunan “Follow” tuşuna basabilir ve ardından ise oluşturmuş olduğunuz Feed bölümüne ekleyebilirsiniz.

Takip etmek istediğiniz tüm siteleri bu şekilde ekleyebilir veya Feedly’nin sizler için kendi oluşturmuş olduğu Bundle’ları tek tuşla takip edebilirsiniz. Örneğin, Security News Bundle size Siber Güvenlik ile ilgili son dakika haberlerinin paylaşıldığı sitelerin takibini sağlarken, Vulnerability Bundle ise güvenlik açığı ile ilgili içerikler hazırlayan sitelerin bir listesini verecektir.

Daha Sonra Okumak İçin Kaydedin

Feedly’nin sunduğu diğer özelliklerden biri de daha sonra okuma bölümünün olmasıdır. Diyelim ki bir içerik seçtiniz ve okumak istiyorsunuz veya gözünüze bir haber takıldı ancak daha sonra okumak istiyor ve bulduğunuz içeriği kaybetmek istemiyorsunuz, işte burada tam olarak Read Later özelliği devreye giriyor ve haberin üstüne geldiğinizde Read Later butonuna bastığınızda haberi daha sonra okumak için daha sonra okuma bölümüne eklemiş olursunuz.

Buraya kadar her şeyi anladıysanız sonraki adıma geçelim.

Feedly Kullanım Ücreti

Feedly Kullanım Ücreti Ne Kadar?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu uygulamayı kullanmak için illa para vermeniz gerekmiyor. Uygulamayı herkes ücretsiz olarak kullanabilir ve kullanım için herhangi bir süre bulunmuyor. Yani isterseniz yıllar boyunca uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilir ve çoğu özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ancak eğer ücretli olarak diğer özelliklerden de faydalanmak istiyorsanız işte o zaman aylık ödeme sistemi devreye giriyor.

Eğer bir Editör, İçerik üreticisiyseniz veya kendi sektörünüz ile ilgili veya başka bir alana ilgi duyuyorsanız ve takip etmek istiyorsanız bu uygulamanın ücretli versiyonunu kullanmanız tavsiye ederim (şahsen ben ücretli versiyonunu kullanıyorum). Çünkü uygulamanın sağlamış olduğu ve yazımızın başında da bahsettiğim Leo özelliği gerçekten harika işler başarıyor.

Leo özelliği, bu içerik okyanusunun içerisinde size ilgi alanınıza göre önemli olabilecek bilgileri filtreleme özelliği sunan bir özelliktir ve gerçekten oldukça kullanışlıdır.

İş etkinlikleri, tekilleştirme, konu ve beğendiğiniz içerik bölümüne göre size son dakika haberleri arasında öne çıkan içerikleri gösterir. Opak algoritmalardan farklı olarak, Leo size yayınlarınız üzerinde tam kontrol sağlar. Leo’nun dünyayı anlamasına yardımcı olan ve sizinle neyin alakalı olduğunu tanımlamanıza yardımcı olan bir dizi becerisi vardır.

Konuyu çok fazla dağıtmadan uygulamanın kullanım ücretinin ne kadar olduğuna ve sağladığı avantajları söyleyeyim.

Yukarıda ki görselden de görebileceğiniz üzere Feedly Free versiyonunda 100 kaynaktan RSS çekebiliyorken bu Pro+ sürümünde 2.500’dür. Pro+ sürümünün Free versiyona göre farklılıklarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • AI Araştırma asistanı Leo ile alakalı içerikleri ortaya çıkarabilirsiniz.
 • 25 Leo önceliği
 • Google News, Twitter Feeds gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
 • LinkedIn, Buffer, IFTTT, Zapier ve Hootsuite gibi uygulamalarda haberleri paylaşabilir.
 • Haber içeriklerini, Evernote, Pocket, OneNote ve Dropbox’a kaydedebilirsiniz.
 • Ayrıca reklamlardan da etkilenmezsiniz.

Feedly Pro+ üyeliği almak isterseniz aylık olarak 8,25 dolar ödemeniz gerekiyor bu da mevcut dolar kuru üzerinden hesaplandığında aylık olarak size 70 TL gibi bir ücrete mal olacaktır.

Ayrıca Feedly’nin bir de Enterprise versiyonu vardır ve Pro+ özelliğine göre daha yüksek kaynak ekleyebilmenizi ve ekstra özelliklere sahiptir. Ancak bunu alabilmek Feedly ile iletişime geçmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap