1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Backlink Çeşitleri – Backlink Türlerinin Faydaları

Backlink Çeşitleri – Backlink Türlerinin Faydaları
1

Başlıklar

Backlink sitelerimiz için önemli bir unsurdur. Domain otoritesini yükselterek,  Google’de sitelerinizi ilk sayfalara taşımanızda yardımcı olur. Fakat düzgün bir şekilde backlink kazanmazsanız sitenizin sonu iyi olmayabilir. Bu yazıda size backlink türlerini yazacağız. Site sahiplerinin bunları bilmesi ve öğrenmesi gerekir diye düşünüyorum. İşte siteniz için link kazandırma yöntemleri.

kaliteli backlink çeşitleri

Blog Backlink

Blogsijen.com gibi bir sürü blog sitesi görebiliyoruz internette. Bu blog sitelerine açılan konulara yorum yapma kısmında genellikle web sitesi bölümüde oluyor. Böyle blog sitelerine yorum yazarken mutlaka web sitenizide oraya yazın. Google o linki kaptığında siteniz 1 blog linkine sahip olmuş oluyor.

Profil Backlink

İnternette blog sitesi olduğu gibi birçok forum siteside var biliyorsunuz. Bu forum sitelerine üye olduğunuzda Pofil Ayarları -> Profilini Düzenle -> Web site URl kısımı olur. O kısıma kendi site adresinizi yazıp kaydedin. Ardından imza düzenleme bölümünden sitenizi imzanızada kaydedin. İmzaya kaydederken hedef kelime ile birlikte kaydedersiniz sizin için daha faydalı olur. Hedef kelime örneği : [ URL=https://www.blogsijen.com/]Blogsijen[/URL] bunun gibi. Anlamışssınız umarım.

Hacklink

Bir sitenin yöneticisinden habersiz olarak sunucu’yu hackleyerek siteyi hedef kelime ile gizli sadece google botunun gördüğü şekilde ekleme yöntemidir. Yani kısacası hack ile link kazanmaktır. İnsanlar tarafından hiç hoş karşılanmaz. Bu hoş olmayan durumu gördüğünüz an şikayet edebilirsiniz.

Dofollow Backlink

Dofollow backlink demek başka bir sitenin sizin siteniz için eklediği linki googlenin takip etmesidir. Sitenizi ekleyen kişi linkinizi nofollow yapmamışsa google bu linki siteniz için backlink olarak sayar.
Nofollow : Sitenizin linkinin önüne nofollow kodu konulmuşsa bu link google açısından hiç bir işe yaramaz. Sadece link o sitede öylece kalır.Sitenize yarar sağlanması için linklerin nofollow olmaması gerekir. Bazı site sahipleri linkinizi ekler biraz zaman geçtikten sonra nofollow yapar. Bu kişilere dikkat edin. Link aldığınız kişilerin sitelerini sürekli kontrol edin.

Spam Backlink

Eğer sürekli bir siteden link kasıyorsanız ve çok kısa süre içinde bir sürü link ekletiyorsunuz. Bunlar google tarafından spam backlink olarak algılanır. Link kasarken yavaş olmalıyız. Ne demişler ” Acele işe şeytan karışır “. İşinizi yavaş yavaş özenle yapın. Er yada geç sonuç alacaksınızdır. Eğer hızlı davranırsanız resimdeki gibi google size bir dur diyecektir elbette.

Karşılıklı Link Değişimi

Farklı siteler ile link değişimi yapabilirsiniz. Bu size backlink kazandırır. Mesela sitenizde dost siteler diye bir bölüm vardır. O bölüme siz link değişimi yapacağınız kişinin sitesini eklersiniz onlarda sizin sitenizi ekler. Böylece backlink kazanır her iki sitede. Bu yöntem günümüzde kullanılmamaktadır.

Çapraz Link Değişimi

Karşılıklı olarak link değişimi değildir. Mesela siz yine bir kişi ile link değişimi yapacaksınız. Siz o kişinin linkini sitenize eklediniz. Oda sizin sitenizin linkini başka bir siteye ekliyor.Diyelim sizin bir tane siteniz var. Q sitesi olsun adı.Çapraz link değişimi yapacağınız kişinin iki tane sitesi var. W ve E sitesi olsun onların siteside.Siz Q sitenize W sitesinin linkini eklediniz. Diğer adamda Q sitenizi E sitesine ekledi. Olay budur.Biraz karışık ama anlamışssınızdır umarım. Çapraz link değişimi sitenize çok faydalı olucaktır. Bu yöntemi kullanırken dikkatli olunmalıdır. Aksi halde siteniz uçabilir.

Tanıtım Yazıları

Başka sitelerden tanıtım yazısı alırsanız siteniz backlink kazanmış olur. Para ile aldığınız tanıtım yazıları daha kalıcı olarak kalır. Çünkü genellikle tanıtım yazıları satan siteler tanıtım yazılarını ömür boyu kaldırmaz. Böylece kalıcı backlinkiniz olabilir.

Video Backlink

Video sitelerine video yüklerken açıklama kısmına sitenizin ismini yazarsanız backlink kazanmış olursunuz.

NOT : Sitelerinize link kazandırmayı sakın abartmayın. Düzenli olarak ama azar azar linkler ekleyin. Sitelerinize riske atmayın. Google sandbox’a düşme tehlikesi yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. ellerine sağlık çok güzel olmuş teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir