1. Ana Sayfa
  2. Genel

Cuma Namazı Nasıl ve Ne Zaman Kılınır? Kaç Rekattır?

Cuma Namazı Nasıl ve Ne Zaman Kılınır? Kaç Rekattır?
0

Sadece şöyle söyleyim.Allah, Hristiyanlara pazar gününü, Yahudilere cumartesi gününü, Müslümanlara cuma gününü mübarek gün kıldı.  Tabi Hristiyan ve Yahudiler, dinlerini kendi kafalarına göre ayarladıkları için, onlardan söz etmeye gerek yok.

Cuma Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

Cuma namazı, cuma günü, öğle namazı vaktinde ve öğle namazı gibi kılınır.  Aralarında ki tek fark niyet şeklidir.

  • Öğle namazı için : Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının sünnetini kılmaya.
  • Cuma namazı için : Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının sünnetini kılmaya denir ve tekbir getirilerek namaza durulur.

Cuma namazı erkeklerle camide, mescitte  ( cemaat olan yerde) kılınır. Tek başına kılınmaz, eğer kılınırsa öğle namazı yerine geçmiş olur. Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına gelmiş ve geçmiş, akıllı olan,  her erkeğe farzdır. Cuma namazı vaktinde Müslüman olanlar, işi gücü, o an ne ile uğraşıyorsa bırakıp, camilere giderler. Eğer zorunlu bir işiniz varsa, Cuma namazı size farz değildir. En basitinden öğrenci olmak. Cuma namazı vaktinde okuldasınız ve okuldan çıkmanız yasak. Bu sebeple Cuma namazı o kişiye farz değildir.

Cuma namazında önce 4 rekat sünnet kılınır. Sonra cami içinde ikinci ezan okunur. İmam minbere çıkıp, hutbe okur. Cuma namazında hutbeyi dinlemek esastır. Eğer hutbe verilirken konuşursak, ya da başka bir işle uğraşıyorsak, Cuma namazından alacağımız sevap yok denecek kadar azalır. Hutbe bittiğinde müezzin kamet getirir.

Cuma Namazı

Daha sonra Cuma namazının 2 rekat farzı imama uyularak kılınır. 2 rekat farzın niyeti ise : Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama denir ve imam tekbir getirir. Herkes içinden Sübhaneke okur ve sonra sessizce bekler. İmam zamm-ı sureyi seslice okur. Daha sonra diğer sünnetler yapılır ve 2 rekat farz kılınmış olur. Namaz bittikten sonra camiyi terkedebilirsiniz ya da kalıp 4 rekat son sünneti kılabilirsiniz. 4 rekat son sünnette namazın başında kılınan 4 rekat sünnetle aynı şekilde kılınır.Videoda herşey yeterince açıktır. Yanlışım varsa lütfen söyleyin. Çünkü diğer konularda yanlışlık olabilir ama dini bilgide yanlışlık kabul edilemez.  Anlamadığınız yerleri yorum olarak mutlaka sorunuz. Bazı siteler namazın kılınış sırasını, duaları, sureleri, hareketlerini sırasıyla yazmış. O sitelerden bir tanesini açıp ya da bir namaz kitabı alıp, aynı anda videolu olarak takip ederek çalışabilirsiniz.

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma Namazı 4 Rekat İlk Sünnet, 2 Rekat Farz

Videolu Anlatım

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap