1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Site Açılış Hızının Seo’ya Etkisi

Site Açılış Hızının Seo’ya Etkisi
0

Websitenizin açılış hızı seo üzerinde dolaylı olarak bir etkiye sahiptir. Website açılış hızı ve seo’ya etkisi Arama motorlarının botları sitenizin sayfalarını düzenli aralıklarla ziyaret etmektedirler. Bu internet sitesi tarama aşamasında aynı zamanda site açılış hızlarını ve indirdikleri içeriğin KB cinsinden boyutlarını da kaydederler. Eğer Websiteniz fena halde yavaşsa google sitenizin taranma sıklığında oynamalar yapar.Sayfaları yavaş açılış hızını sahip olan sitelerin google botları tarafından taranması daha az olur. Sizin website yöneticisi olarak bu durumu lehinize çevirmeniz gerekmektedir. Gerekli hız testlerini yaparak sorun olarak gördüğünüz kısımları düzeltmelisiniz. ( Site hızı nasıl düzeltilir, ayrı bir makale yazacağım.)

Site açılış hızının seo ya etkisi

Google hız testi için geliştirdiği google page speed sayfasını bu amaç için kullanabilirsiniz.Google page speed hız testi ile websitenizin performans ile ilgili birçok problemini göreceksiniz. Bunlar google tarafından size ücretsiz olarak maddeler halinde listelenir.İlk iş olarak high priority olan kritik öneme sahip olan maddeleri düzeltmeyi deneyin. Zamanla tüm maddeleri düzeltin. Bir süre sonra göreceksiniz ki artık google crawler sizin sitenizi daha çok ziyaret edecek ve daha çok sayfa tarayabilecek.Site açılış hızının seo için olan etkisinin yanında  kullanıcı deneyimi için olan kısmını da düşünmelisiniz. Websitenizde seo yaparak google organik trafiğini çekebilirsiniz. Fakat kullanıcıları sitenizde tutmanın yollarını da bulmalısınız. Bunlardan biri de hızlı açılış hızını sahip olmaktır.

Site hızı ölçme araçları

Site hızını sadece pagespeed değil bir çok araçla ölçebilirsiniz. Bunlara pagespeed’ten sonra önereceğim ilk araç Pingdom olur. Açılış hızlarını, yüklenmeyi, sorgu miktarı ve sitenin geç açılmasını sağlayan dosyaları bize gösteren çok güzel bir araç. Ayrıca smallseotools’un site hızı ölçme aracını da kullanabilirsiniz. Bu hızlar ping değerlerini yansıtacaktır.

Yazar Hakkında

2007 'den beri web projeleri geliştiriyorum. Özellikle güncel blog alanında yaptığım sitelerle bir yerlere geldim. Birkaç yıl ara verdikten sonra tekrar blogsijen.com' u açarak kafamı rahatlatmayı, sizleri bilgilendirmeyi düşünüyorum.

Yorum Yap