1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Eski Bilgisayarı Hızlandırmak İçin SSD ve Ram Takviyesi

Eski Bilgisayarı Hızlandırmak İçin SSD ve Ram Takviyesi
1

Eski bilgisayarı hızlandırmak için hangi parçalar gerekir? SSD ve Ram takviyesi nasıl yapılır? Eski bilgisayarlarınızı hayata döndürüyoruz.

Günümüzde bir şekilde çalışan fakat eskidiği ve uzun süredir kullanıldığı için ilk günkü performansını kaybeden birçok cihaz bulunmakta. Genellikle dizüstü bilgisayarda gördüğümüz bu durum gerçekten içler acısı. Zira bu tip cihazların tamamen çöpe gitmesi ve potansiyellerinin çarçur edilmesi çok kötü bir şey. Halbuki bu cihazlara ufak da olsa bazı güncellemeler yapmanız mümkün. Bu güncellemeler sayesinde de cihazların eskisinden çok daha performanslı çalışabilir. Elbette ki cihazlarınızdan yeni nesil oyunları oynatmasını, fazla performanslı işleri tamamlamasını beklemek yanlış olacak. Fakat günlük ofis işleri için, film izlemek için, internette takılmak ve YouTube benzeri platformlarda bulunmak için eski bilgisayarlarınızı kullanmanız mümkün.

Eski Bilgisayarı Hızlandırmak

Bunun için öncelikle cihazınıza parça değişimi yapmanız gerekmekte. Eski bilgisayarlardaki en büyük sorun genellikle yüzde yüz disk kullanımı oluyor. Bunun sebebi ise yeni nesil Windows 10’ların SSD’lere göre dizayn edilmesi. Bu bağlamda da Windows bütün diski kullanmaya çalışıyor. Zira yeni nesil SSD’lerde bu durum herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

SSD Takviyesi

Eğer eski nesil bir HDD’ye sahipseniz bu sorunu yaşamanız mümkün. Eski bilgisayarı hızlandırmak adına yapmanız gereken ilk parça değişimi SSD olmalı. Bu sayede cihazınızın hiç olmadığı kadar hızlanacağını siz de fark edeceksiniz. Eski bilgisayara SSD takviyesi yapmak son derece mantıklıdır. Eğer anakartınızda M2 girişi varsa M2 SSD, yoksa da direkt olarak HDD yerine kaliteli bir Sata SSD almanız mümkün.

Ram Takviyesi

Eski bilgisayara Ram takviyesi de düşünmeniz gereken bir diğer nokta. Çünkü unutmayın ki günümüz itibariyle bellek çok önemli bir hale gelmiş vaziyette. Hemen hemen her uygulama ve yazılım yüksek bellek tüketimi ile öne çıkıyor. An itibariyle Windows, tavsiye edilen bellek miktarını minimum 8 GB olarak göstermekte. Eğer 8 GB’nin altında bir bellek miktarınız varsa takviye yapmanız son derece mantıklı olacaktır. Bunun için anakartınızın desteklediği maksimum oranda bellek takviyesi yapmanızı öneriyoruz. Eski bilgisayarı hızlandırmak için hangi parçalar gerekir sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. SSD ve Ram takviyesi ile artık eski cihazlar çok daha hızlı olmaktalar.

Yazar Hakkında

Birkaç yıldır bu sektörde, çeşitli sitelerde editörlük yapmaktayım. Teknoloji ve güncel hayatta karşılaştığımız problemlere çözüm sağlayacak yazılar yazıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir