1. Ana Sayfa
  2. Genel

Mobil İçin PPC Reklam Nasıl Oluşturulur?

Mobil İçin PPC Reklam Nasıl Oluşturulur?
1

Başlıklar

Mobil reklam günümüzde önemli bir yere sahip. Pazarlamacıların ücretli reklam kampanyaları oluşturmak ve dağıtmak için masaüstü bilgisayarları kullanma olasılığı yüksektir, bu nedenle bir masaüstü kullanıcısı düşünülerek tasarlamaya hazırlanabiliriz. Bununla birlikte, mobil cihaz kullanan bu kadar çok insan varken, insanların bu reklamları mobil cihazlarda izleme şansı yüksektir. Mobil ilk PPC (Tıklama Başına Maliyet) yaklaşımını benimseyerek, mobil kullanıcıların reklamlarınızla en iyi deneyimi yaşamalarını ve açılış sayfanıza veya web sitenize tıklama konusunda daha eğilimli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Mobil Reklam

Neden Mobil Reklam Oluşturmalıyım?

PPC reklamlarınızı oluştururken, mobil cihazlara öncelik veren bir yaklaşım, bunların nasıl sonuçlanacağını düşünmenin etkili bir yolu olabilir.

Mobil öncelikli PPC reklamlarının masaüstü reklam görüntüleme ile de uyumlu olabileceğini unutmamak önemlidir. Diğer bir deyişle, öncelikle mobil cihazlar için optimize etmek, her alanda yararlı olabilir. Bazı sayılardan bahsedelim. Ortalama bir yetişkin, bir mobil cihazda günde üç saatten fazla zaman harcıyor ve mobil kullanım artık masaüstü kullanımını aşıyor.

  • Google, mobil öncelikli indeksleme yapar
  • Mobil alışveriş yükselmeye devam ediyor
  • Önce mobil düşünmek, müşteri yolculuğunu ve tüm kullanıcı deneyimini düşünmek anlamına gelir
  • Mobil cihazlara öncelik veren parametreler sizi daha yaratıcı olmaya ve son teknoloji etkileşimli içerik geliştirmeye zorlayabilir

Mobil PPC Reklamlarınızı Nasıl Optimize Edersiniz?

PPC reklamlarınızı mobil cihazlar için optimize etmek, mobil kullanıcıların reklamlarınızla nasıl etkileşim kuracağını düşünmek anlamına gelir. Amaç, kullanıcıyı tıklamaya ikna etmektir, bu nedenle görsellerden etkileşimli öğelere kadar her şeyi düşünmeniz gerekir. Bunlar, kullanıcıyı reklamınızla etkileşime girmeye teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Reklamlarınızı mobil öncelikli olarak optimize etmenin birçok yolu vardır, ancak bu gerçekten yaklaşımınıza bağlıdır. Mobil kullanıcınızı düşünürken, bir dizi farklı yoldan gidebilirsiniz. Başlamanıza yardımcı olmak için, işte mobil öncelikli PPC reklamlarınızı yeniden düşünmenin birkaç yolu.

Mobil Reklamlarınıza Etkileşimli İçeriği Dahil Edin

Mobil cihazlara öncelik veren PPC reklamınız için en önemli hedeflerden biri, izleyicilerinizin gerçekten dikkatini çekmektir. Etkileşimli içerik, dikkati şu anda onları meşgul eden web sayfası, oyun, uygulama veya sosyal medya platformundan uzaklaştırmanın bir yolu olabilir.

Etkileşimli içerik, kullanıcılara tam bir oyunun önizlemesini sunan veya ürününüzle ilgili küçük bir oyun oynamalarına izin veren veya sürükleyici, 360 derecelik bir video deneyimi sunan oynanabilir mini oyunları içerebilir. Reklamınıza sanal gerçekliği de dahil edebilirsiniz.

Bu tür bir etkileşimden yararlanmak için, etkileşimi, etkileşimli içeriğe işaret eden mobil öncelikli PPC reklamı ile reklamın dışındaki bir platformda oluşturmanız gerekebilir. Örneğin, Taco Bell, bir Cinco de Mayo promosyonu için kafanızı bir taco’ya dönüştürmenize izin veren bir Snapchat filtresi oluşturdu.

Ardından mobil cihazlara öncelik veren reklamlar oluşturarak insanları Snapchat’e gitmeye ve filtreyi kendileri için denemeye teşvik ettiler. Çekilişin mobil cihaz kullanan kişiler için olduğunu biliyorlardı.

Yalnızca mobil cihazlar için hazırlanmış bir reklam oluşturarak insanları mobil etkileşimli bir seçeneğe yönlendirmekle kalmadılar, aynı zamanda etkileşim insanları mobil bir platformda paylaşmaya da teşvik etti, böylece arkadaşlarının da görebilmesi sağlandı.

Mobil Reklam

Mobil Reklamlarınızda Doğrudan Konuya Girin

Mesajınızı mobil öncelikli PPC reklamınızda iletmek söz konusu olduğunda, doğrudan konuya girmek çok önemlidir. Bu, mobil cihazlara öncelik vermenin genel olarak iyi bir uygulama olduğu bir örnektir. Kısa reklam kopyası bir yumruk atabilir. Konunun özüne inerek markanızı ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi hızlı bir şekilde tanıtın. Ana noktası nedir? Müşterileriniz neden size geliyor? Geri gelmelerini sağlayan nedir?

Bunu yaparken, harekete geçirici mesajınızın (CTA) net ve ilgi çekici olduğundan emin olun. Hedef kitlenizin daha fazlasını istemesini sağlayın ve ardından onları açılış sayfanıza veya web sitenize yönlendirerek bu bilgileri tam olarak nasıl elde edeceklerini söyleyin.

A/B Testi İle Mobil Reklamlarınızı Test Edin

Ne tür bir reklam oluşturuyor olursanız olun, A/B testi yapmalısınız, ancak mobil öncelikli PPC reklamları bundan özellikle yararlanabilir. Yan yana reklam yayınlamak, zaman içindeki istatistikleri izlemenize ve etkileşimde bulunanların davranışlarını analiz etmenize olanak tanır.

Verilerin gelmesini izlerken, hangilerinin mobil kullanıcılardan tıklama aldığını kontrol ettiğinizden emin olun. Neyin etkileşim kazandığına odaklanın ve PPC reklamlarını mobil kullanıcılardan tıklama alma olasılığı en yüksek olan değişkenler etrafında ayarlamaya, oluşturmaya ve test etmeye devam edin.

Mobil Reklamlarınıza Yer ve Telefon Numarası Uzantılarını Dahil Edin

Tüm PPC reklamları, ilgilenen bir müşterinin bu markayla etkileşimde bulunmak için ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olmalıdır, ancak yer ve telefon numarası uzantıları, özellikle mobil ilk PPC reklam kampanyası için önemlidir. Kullanıcıya doğrudan kampanyaya dahil edilen bu seçenekleri sunmak, reklamınızı tıklayıp bir harita konumu açabilecekleri veya numaranızı hemen arayabilecekleri anlamına gelir.

Mobil Reklam

İlk Mobil Reklamınız İçin Site Hızınızı Optimize Edin

Yukarıda buna değindik, ancak bu konuya biraz daha derinlemesine dalmamız gerekiyor. Açılış sayfanızın ve üzerinde bulunduğu web sitesinin, görüntüleyenlerin tıklamamaları için makul bir hızda yüklenmesi gerekir. Daha yavaş yüklenen sitelerde hemen çıkma oranı artma eğilimindedir.

Birisi web sayfanızı ziyaret ettiğinde, isteyeceğiniz son şey, içeriğinizle gerçekten etkileşime girmeden geri dönmesidir. Sayfanıza bu tıklama için ödeme yaptıktan sonra, içeriğinizi gerçekten okumalarını veya izlemelerini ve ardından dönüştürmelerini istersiniz.

Pingdom‘a göre, sayfa hızı ile web sitesinden kaç kişinin geri döndüğü arasında doğrudan bir ilişki var. Web sitesinin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, ziyaretçilerin daha yüksek yüzdesi web sitesinin herhangi bir bölümüyle etkileşime girmeden veya başka bir sayfaya gitmeden geri döner. Aslında 5 saniyeden fazla sürdüğünde insanların yüzde 40’ından fazlası ayrılıyor.

Hemen çıkma oranınızı (Bounce Rate) iyileştirmek için sayfa hızınızı artırmanın, resimleri sıkıştırmak ve web sitesinde sahip olduğunuz ek özelliklerin, eklentilerin ve diğer ekstraların sayısını sınırlandırmak gibi çeşitli yolları vardır.

Sonuç

Bir sonraki reklam kampanyanızı bir araya getirirken, mobil öncelikli PPC’yi düşünmek, yalnızca mobil izleyicileriniz için değil, genel olarak en iyi uygulamalar için de etkili bir stratejidir.

Reklam metni stratejisi ve tasarımından bir açılış sayfasının veya başka bir etkileşimin son hedefine kadar her şeyde, mobil kullanıcı deneyimini ilk sıraya koymak, kullanıcıların çoğunun mümkün olan en iyi etkileşime sahip olmasını ve umarız dönüşmesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 doğumluyum ve oyun dünyasına 2000 yılında PlayStation 1 ile giriş yaptım. Editörlük yapmaya 2020 yılının başında başladım ve halen devam etmekteyim. Oyun haberlerinin yanı sıra SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgili de içerikler giriyorum. Blogsijen bünyesinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir